banner34

banner50

banner6

Sağlıkçılar Serbest Bölge için bastırıyor

Sağlıkçılar Serbest Bölge için bastırıyor

Sektörel Haberler 26.11.2012, 22:00 26.11.2012, 22:00
Sağlıkçılar Serbest Bölge için bastırıyor
Türkiye, sağlık turizmini geliştirmek için planlanan Sağlık Serbest Bölgeleri alanında son aşamaya gelindi. Buna göre 2-3 serbest bölge oluşumu öngörülüyor.
Türkiye'nin 2011 sonu itibariyle sağlık turizmi gelirinin 2 milyar dolar dolayında tahmin ettiklerini kaydeden Dursun Aydın, bu konuda tanıtım desteğinin ise Ekonomi Bakanlığı tarafından verildiğini belirtti.
Sağlık serbest bölgelerinde sermayeye vergi indirimlerin yanı sıra işgücü maliyetlerinde de indirim desteği sağlanacak

Sağlık turizmi için kurulacak serbest bölgelerin normal serbest bölge mevzuatına tabi olacağını belirten Dursun Aydın, diğerlerinden farklı olarak bu alandaki sağlık hizmet sunumunun ruhsatlandırma ve denetiminin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacağını belirtti.
Aydın, Türkiye'de faaliyette olan sağlık kuruluşlarının yabancılara tedavi hizmeti vermesinin vergi indirimiyle teşvik edildiği sağlık serbest bölgeleriyle önemli bir adım atıldığını ifade etti.
Dünyada sağlık serbest bölgesi olarak sadece Dubai'de bir örneğinin olduğunu belirten Aydın, Türkiye modelinin bu bölgede yaşanan deneyimleri dikkate alarak geliştirildiğini kaydetti. Bu yıl içinde yer seçimi ve ikincil mevzuatın tamamlanması, 2013 yılında da yatırımların başlamasını amaçladıklarını belirten
Aydın, 2 veya 3 bölgenin ilan edileceğini, bu konuda mevcut turizm potansiyeli bulunan yerlerin ön planda olacağını kaydetti. Diğer serbest bölgeler gibi vergi avantajları yanında ne tür teşviklerin uygulanacağına dair unsurların Sağlık Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığının birlikte çalıştığım kaydeden Aydın, yönetmeliğin son aşamada olduğunu kaydetti.
Gelir ve Kurumlar vergisi ile KDV-ÖTV gibi mevcut indirimlerin yanı sıra, sosyal güvenlik primi ve diğer işgücü yüklerinde indirimlerin planlandığını kaydeden Aydın, bunlardan hangilerinin ne oranda
uygulanacağı konusunda henüz karar verilmediğini belirtti.
Aydın, özellikle serbest bölgede yüzde 100 yabancı sermayeli kuruluşların da oluşturulabileceğinin altını çizdi. Kanunda, sağlık kuruluşlarının yabancılara yönelik verdikleri hizmetlerden elde edilen gelirlerin yarısının vergiden indirileceği de ifade edildi. Dursun Aydın, yönetmelikle estetik operasyonların da teşvik kapsamında olacağını kaydetti.
GSS'li olan değil, parası olan yerli hasta kapsamda olacak
Sağlık serbest bölgelerindeki sağlık kuruluşlarının sadece Türkiye'de yerleşik olmayan yabancılara bakması zorunluluğu getirilmeyeceğini, hastanelerin mali olarak geçiş döneminde güçlü olabilmesi için belirli bir miktar yerli hastaya izin verileceğini kaydeden Dursun Aydın, "Prensip olarak yüzde 10-15 dolayında yerli hastaya bakma izni vermeyi planlıyoruz. Ancak genel sağlık sigortası kapsamında SGK ile anlaşma yapılmasına izin verilmemesini düşünüyoruz" dedi.

Sayı: 864 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18