banner8

banner6

Sağlık turizminde dünyanın parlayan yıldızı Türkiye

Dünyanın önemli turizm destinasyonları içerisinde yer alan Türkiye, özellikle salgın sürecinde sağlık turizminin parlayan yıldızı haline geldi. Koronavirüs salgınıyla en iyi mücadele eden ülkeler arasında gösterilen Türkiye, özellikle sağlık çalışanları ve geliştirdiği sistemiyle övgü topladı.

Sektörel Haberler 28.09.2020, 23:47 28.09.2020, 23:47
Sağlık turizminde dünyanın parlayan yıldızı Türkiye

Dünyanın önemli turizm destinasyonları içerisinde yer alan Türkiye, özellikle salgın sürecinde sağlık turizminin parlayan yıldızı haline geldi. Koronavirüs salgınıyla en iyi mücadele eden ülkeler arasında gösterilen Türkiye, özellikle sağlık çalışanları ve geliştirdiği sistemiyle övgü topladı. Türkiye, sağlık alanındaki reformlar, sağlık tesisleri ve özel hastanelerin bu alanda gösterdiği çabalar sonucunda, sağlık turizminde de çok önemli bir mesafe katetti.

Doc’s Health Tourism Agency Üst Yöneticisi (CEO) Yusuf Temrel, Türkiye’nin, bu sektörden salgın sürecine rağmen son yıl ortalama 1 milyar dolarlık gelir elde ettiğini belirterek, bunun yaklaşık yüzde 60’lık kısmının estetikten geldiğini ifade etti. Geçen yıl sağlık turizmi ve turistin sağlığı kapsamında Türkiye’de 662 bin 87 hastanın hizmet aldığını aktaran Temrel, şunları kaydetti: “Bu rakam 2020’nin ilk çeyreğinde 143 bin 266 oldu. Buradan elde edilen gelir ise 187 milyon 955 dolar tutarında gerçekleşti.

Yıl içerisinde Türkiye’de sağlık hizmeti alan uluslararası hastaların geldiği ilk 3 ülke sırasıyla Irak, Azerbaycan ve Türkmenistan oldu. Sağlık ve tıbbi nedenlerle gelen yabancı ziyaretçi ve yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edilen turizm geliri 2019’da 1 milyar 65 milyon 105 bin dolar tutarında gerçekleşmiştir.” Sağlık Bakanlığı’nın hedefleri arasında sağlık turizminde Türkiye’nin 2023 hedefinin 1,5 milyon sağlık turisti ve 10 milyar dolar sağlık turizmi gelirine ulaşmak olduğunu hatırlatan Temrel, “Türkiye’nin, sağlık turizminde de en çok tercih edilen ülkelerinden biri olması konusunda çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

Yorumlar (0)
24
hafif yağmur