banner34

banner6

Otomobil Kullanımında Yeni Trend, KÜÇÜK OTOBOBİLLER

Otomobil Kullanımında Yeni Trend, KÜÇÜK OTOBOBİLLER Bugün otomobil üretimi dünyanın neredeyse her noktasına dağılmış çok sayıda ülkede yapıla gelmekte ve kullanımında da, gene her toplumun önde gelen ulaşım aracı olmakta. Üretimin ve yoğun kullanımın başladığı ABD, bugün belki bu hareketin direksiyonunda değil, ama gene de Otomobil denince, etkinliği hiç te bir kenara itilemez.

Sektörel Haberler 05.11.2012, 22:00 05.11.2012, 22:00
Otomobil Kullanımında Yeni Trend, KÜÇÜK OTOBOBİLLER
Otomobil Kullanımında Yeni Trend, KÜÇÜK OTOBOBİLLER
Bugün otomobil üretimi dünyanın neredeyse her noktasına dağılmış çok sayıda ülkede yapıla gelmekte ve kullanımında da, gene her toplumun önde gelen ulaşım aracı olmakta. Üretimin ve yoğun kullanımın başladığı ABD, bugün belki bu hareketin direksiyonunda değil, ama gene de Otomobil denince, etkinliği hiç te bir kenara itilemez.
Aslında otomobil Amerikan toplumunun aile yapısı içine yerleşmiş bir nesne, örneğin çocuklar ehliyet alma yaşına gelince genelde bir araba sahibi de olur, 18 yaşına gelince babaları, artık ayda bir defa arabanın deposunu kendi kazandığın para ile dolduracaksın, der ve onları, aile hangi seviyede gelir sahibi olursa olsun, çalışma hayatına iter, diğer bir ifade ile otomobil direksiyonu sadece yolları değil, onların yaşamını da yönlendirir.
Biliriz ki Amerikan arabası denince, büyük hacimli, oturaklı arabalar akla gelir, 1960lı yılların Chevroletlerini, Cadillaclarını hatırlayın, yolların genişliği, evlerin yerleşimi hep bu büyüklükler dikkate alınarak yapılırdı, Amerikan ailesi kendi markaları dışında başka tür araba kullanımını da pek sevmezdi. İşte bu geleneksel yapı bugün çatlıyor, alışkanlıklar unutuluyor, artık Amerikalı da küçük araba kullanıyor ve de üretiyor
Size bu hafta ABDnin küçük araba üretiminden bahsedeceğim. Evet ABD de artık küçük araba üretiyor ve ülke bazında 2013 modellerin sonbahar satışları patlıyor, geçen senenin Eylül satışlarının %13 üstüne çıkıyor. Bu rakamlar içinde altı çizilecek bir sürpriz değişim de var, küçük otomobillere olan talep, geçen yılın %50 fazlasını yakalıyor ve otomobil endüstrisinin en hızlı büyüyen dilimi oluyor. 1980den buyana ilk defa küçük arabalar, Amerikan araç sürücüleri arasında en ön sıraya yerleşiyor. Bu yerleşimin dayandığı 3 neden var;
Birincisi araç fiyatları, piyasa uzmanlarının tespitlerine göre, geçen Eylül ayında geçerli en yüksek fiyat 30.280, dolar oldu, ve halen bugüne dek oluşan bu en yüksek seviyeyi koruyor. 2009 ekonomik krizinden sonra otomobil sanayisi, müşteriler karşısında satış yapabilmek için, nakit ödeme veya ucuz krediler karşısında suskun dururlarken, geçen Eylül ayında araç başına 2600. Dolara varan indirimlere yöneldiler. Düşük faizli kredilere ve geçen ay oluşan bu indirime rağmen otomobil piyasasını dolduran küçük arabaların satılabilmesi, indirim seviyesini 10 bin dolara kadar çekti.
İkincisi kalite, fiyatlar kadar küçük otomobillerin kalitesi de büyük ses çıkardı, zira artık küçük otomobil kullanımı da her hangi bir tehlike taşımıyordu. Yıllar boyu oto sanayisi, zayıf iskelet yapısı, eski tip motorları ve dar oturma hacimleri nedeniyle küçük otomobillerin arkasında dik duramıyorlardı. 2009dan buyana ise, ucuz ve fakat mükemmel dizaynlarıyla, Bluetooth gibi ileri teknolojiye sahip ekipmanlarıyla, sesi filtre eden yapısıyla çok pahalı büyük otomobil türleriyle yarışır hale geldiler.
Üçüncüsü güvenlik, fizik kanunları küçük otomobil kullanımını, uzun otomobillere göre daha riskli olduğunu söyler, ancak pazar küçük otomobiller üzerine ağırlığını koyunca, oto sanayisi de bu ürünlerini ellerinden geldiği kadarıyla, güvenli kullanım koşullarını yakalamaya çalıştı çalışıyor da. Otomobil dizaynındaki ve üretim kalitesindeki bu değişimler, Sigorta Şirketlerinin de dikkatini çekti, şartnamelerinde küçük otomobillerin yerini zayıftan iyiye yükselttiler. Kaza anında önde oturanların dizlerini de koruyan airbacklerin ilavesiyle adetleri ona çıkarıldı. Bu tür güvenlik artırıcı eklentiler, özellikle çocuklarına anahtar teslim eden aile büyüklerini rahatlattı.
Daha önceleri küçük otomobil pazarındaki dalgalanmalar kısa süreli olurdu, bazen yakıt fiyatlarındaki düşüşler büyük otomobillerin cazibesini artırırdı, ama bugün küçük otomobillerin yakaladıkları bu çekicilikler, bu tür anlık dalgalanmalardan etkilenmeyecek görünüyor, ayrıca Amerikalıların demografik yapısındaki, büyük kentler yerine küçük yerleşim alanlarında yaşama yönündeki değişimi de bir çoğunu gelecek yolculuğunu küçük otomobille yapmaya itiyor

Sayı: 861 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18