banner8

banner13

banner6

'Ortak aklın gücüne inanıyoruz

"Ortak aklın gücüne inanıyoruz

Sektörel Haberler 17.02.2020, 21:00 17.02.2020, 21:00
'Ortak aklın gücüne inanıyoruz
Rumeli kökenli girişimcilerin Türkiye'deki ve Balkanlardaki sesi olmak ve dünyaya tanıtmak vizyonu ile çalışmalarını sürdüren RUMELİSİAD, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı'yı ağırladı. Toplantıda konuşan Matlı, Bursa adına çalışmalarına devam edeceklerini belirterek, "Önümüzdeki süreçte de Bursa'ya her anlamda değer katmayı sürdüreceğiz dedi.

Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı'yı dernekte ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirten RUMELİSİAD Başkanı Ömer Kumova da, "Ortak aklın gücüne inanıyoruz. Bu doğrultuda ekonomik ve kültürel gelişime katkı koyma, üretme, katma değer sağlama ve sonuç odaklı projeleri hayata geçirme amacıyla çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz dedi.

Rumeli kökenli girişimcilerin Türkiye'deki ve Balkanlardaki sesi olmak ve dünyaya tanıtmak vizyonu ile çalışmalarını sürdüren RUMELİSİAD, iş dünyası temsilcileri ile bir araya gelmeye devam ediyor.
RUMELİSİAD üyeleri yönetim kurulu toplantısında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Bursa Ticaret Borsası (BTB) Başkanı Özer Matlı, Başkan Yardımcısı İbrahim Özhan, Meclis Başkanı Mehmet Aydın ile yönetim kurulu ve meclis üyelerini ağırladı. Yoğun katılımın olduğu toplantıda iş dünyasının sorunlarından dernek projelerine kadar birçok konuda fikir alışverişinde bulunuldu.
Toplantıda konuşan Matlı, RUMELİSİAD üyeleri ile bir araya gelmekten büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Matlı, Bursa Ticaret Borsası'nın çalışmalarından ve gelecek hedeflerinden bahsederek, "6. yılımızı bitirerek 2. döneme geçtik. 113 borsa arasında 37. sırada olan borsamız, 16. sıraya yükseldi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Komitesi'nde plakamız gibi 16. sıradayız. Bunlar mutluluk verici gelişmeler. Bunun sürdürülebilirliğini sağlayacağız dedi.

BURSA'YA DEĞER KATMAYA DEVAM EDECEĞİZ
Üye sayısının 1050 olduğunu dile getiren Matlı, göreve geldikleri günden bu yana gelirleri arttırdıklarına dikkat çekti. Matlı, kurum olarak Bursa'yı önemsediklerini ve şehirde daha çok söz sahibi olmak istediklerini belirterek, "Şehrimiz adına çalışmalarımıza devam edeceğiz. Önümüzdeki süreçte de Bursa'ya her anlamda değer katmayı sürdüreceğiz diye konuştu. RUMELİSİAD'ın çalışmalarını yakından takip ettiğini dile getiren Matlı, derneğin her zaman yanında yer alacaklarını kaydetti.

"İŞBİRLİĞİMİZİ ARTIRMAMIZ GEREKİYOR
Özer Matlı, şöyle devam etti: "Balkanlar, coğrafi, siyasi ve ekonomik açıdan olduğu kadar, tarihi, kültürel ve insani bağlar açısından da ülkemiz için son derece önemlidir. Hem coğrafi yakınlığımız hem de tarihten gelen kardeşlik bağlarımızdan aldığımız güçle, bölge ülkeleri arasında "ortak alanlar yaratarak, mevcut işbirliğimizin hızlandırılması ve kapsamlı bir bölgesel entegrasyon sağlanması öncelikli hedefimiz olmalıdır. Son 15 yılda, Türkiye ile Balkan ülkeleri arasındaki dış ticaret hacmi, 3,5 milyar dolardan, 20 milyar dolar seviyelerine ulaşmıştır. Yani daha fazla mal alıp, daha fazla mal satarak, karşılıklı ticaretimizi 6 kat arttırdık ve bunu, küresel ekonomik krizin yaşandığı bir dönemde gerçekleştirdik. Elbetteki bu bir başarı, ancak yeterli değil. Hep birlikte zenginleşmek için, karşılıklı ticaretimizi ve işbirliğimizi artırmamız gerekiyor.Bugün ülkemizin 172 milyar dolarlık ihracatında, Balkan ülkelerinin aldığı pay 10 milyar dolara ancak ulaşabildi. Balkanlar ile Bursa'nın arasındaki ticaret hacmi de 4 milyar dolar civarında. Türkiye'nin ikinci büyük ihracatçı şehri olan Bursa'mızdan Makedonya, Kosova, Bosna-Hersek, Sırbistan, Hırvatistan ve Arnavutluk'a yapılan ihracat ise 1 milyar doların altındadır.Ticari ilişkiler geliştikçe ülkeler arasındaki ilişkiler de gelişmektedir. Bunu artırmak için daha fazla işbirliğine ihtiyacımız var. Bizim gibi sivil toplum kuruluşlarının da üyeleri ve şehri için bence en temel misyonlarından biri budur. Değişim çağında geleceğe ilişkin endişeleri azaltmak, kaygıların yerine umutları yeşertmek için ticaret ve üretim odaklı bir ekonomi anlayışı şarttır. Çünkü ekonominin, refah üreten, iş gücü yaratan, verimlilik artışı sağlayan asli unsuru, üretimdir. Nitelikli büyüme için de yüksek teknolojili ve yüksek katma değerli ürünler üretmek ve bu ürünlerin ticari payını arttırmak, son derece önemlidir. Bundan dolayı; Bursa iş dünyası temsilcileri olarak bizler, bölgeyle daha fazla diyalog, daha fazla işbirliği ortamını sağlamak adına köprü görevimizi en iyi şekilde yerine getirmeliyiz. Bursa ile Balkanlar arasındaki ticaret hacmini geliştirmek için yeni işbirlikleri ve ortaklıklar sağlamak adına, birlikte hareket edebilir, güçlerimizi birleştirebiliriz. Ve bunun sonucunda da kazançlı çıkacak olan yine ülkemiz, yine şehrimiz, yine bizler oluruz. Bu genç ve dinamik ekibi, yürüttüğü başarılı çalışmalardan dolayı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Hepinize misafirperverliğinizden dolayı tekrar çok teşekkür ediyor, iki kurum arasında yakalanan bu sinerjinin, artarak devam etmesini temenni ediyorum.

ORTAK AKLIN GÜCÜNE İNANIYORUZ
TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve BTB Başkanı Özer Matlı'yı dernekte ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarının altını çizen RUMELİSİAD Başkanı Ömer Kumova da, RUMELİSİAD Girişim A.Ş. hakkında bilgiler verdi. Dernek olarak kent dinamikleri ile el ele vererek, Bursa'yı ve ülkemizi en iyi yerlere getirmeyi hedeflediklerini ifade eden Kumova, "Her zaman ortak aklın gücüne inanıyoruz. Bu doğrultuda ekonomik ve kültürel gelişime katkı koyma, üretme, katma değer sağlama ve sonuç odaklı projeleri hayata geçirme amacıyla çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz dedi. Değer yaratan projeleri hayata geçirdiklerine dikkat çeken Kumova, Türkiye ve dünya ekonomisine her yıl milyarca dolar katma değer üreten Balkan kökenli Türk iş dünyasının temsilcileri olarak projeler geliştirmeye devam edeceklerini söyledi.

Sayı: 1238 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?