banner34

banner6

Mobilyanın kalbi İnegöl’de attı

Türkiye’nin önemli mobilya üretim merkezlerinden Bursa’nın İnegöl ilçesinde düzenlenen “Uluslararası İnegöl Mobilya Fuarı” (MODEF EXPO 2022) 46’ncı defa sektörün buluşma noktası oldu.

Sektörel Haberler 28.03.2022, 23:10
Mobilyanın kalbi İnegöl’de attı

Bursa Valisi Yakup Canbolat, MODEF Fuar Merkezi’nde düzenlenen açılış töreninde yaptığı konuşmada, İnegöl’ün, ihracatta önemli bir noktada olduğunu söyledi.İnegöl’ün dış ticaret fazlası vererek diğer şehirler için model olduğunu kaydeden Canbolat, “Çünkü ilçemiz, büyük üretim merkezlerine olan yakınlığı, Gemlik ve Mudanya limanlarıyla olan stratejik bağlantısı, Yenişehir Havaalanı’nın hemen yanında olması gibi avantajlara sahip önemli bir sanayi merkezi üssü konumundadır” dedi.

“Rakip ülkeler bizim gibi büyüyemiyor”
İstanbul Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Güleç de Türkiye’nin dünya mobilya sektörü pastasından pay aldığını vurguladı.
Güleç, 700 milyar dolarlık mobilya üretiminin 12 milyar dolarının Türkiye’de yapıldığını aktararak, şöyle dedi: “Dünyada ilk 10 ülke arasında, ihracatta son 20 yılda 8’inci sıraya yükseldik. Hedefimiz burada durmak değil. Bugün Fransa ve Almanya gibi gelişmiş ülkeler de Türkiye mobilyasını alma yolunda ilerliyor. Mobilya hikayesinde çok fazla büyüdük. Rakip olan ülkeler bizim gibi büyüyemiyorlar.”

“Büyümek için yeni alanlara ihtiyaç var”
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay ise mobilya sektörünün dünya ihracatındaki payını yüzde 2’ye çıkardığını hatırlattı. Bunun önemli olduğunu belirten Burkay, “Bursa Ticaret ve Sanayi Odası olarak üzerimize düşen ne varsa her zaman yanlarındayız. Elimizden gelen tüm desteği vermeye hazırız. Büyümek için yeni alanlara ihtiyaç var. Yöneticilerimiz birlik ve beraberlik içinde İnegöllü sanayicilere yeni alanlar açıyor. Bu anlamda İnegöl ciddi projeler yönetiyor.” ifadelerini kullandı.
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ da İnegöl’ün bu yıl 1 milyar 5 milyon dolar dış ticaret fazlası verdiğini aktardı.

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18