banner8

banner6

'Mesleki eğitim Bursa ile şahlanacak'

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nca (TOGG) Gemlik ilçesinde yapımı sürdürülen fabrikada elektrikli otomobil üretiminde görev alacak teknik elemanların yetiştirileceği Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret etti. Okul yöneticilerinden bilgi alan Özer, OİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Sabuncu ve Genel Sekreter Mümin Karacakayalılar ile görüştü.

Sektörel Haberler 08.02.2021, 20:26 08.02.2021, 20:26
'Mesleki eğitim Bursa ile şahlanacak'
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nca (TOGG) Gemlik ilçesinde yapımı sürdürülen fabrikada elektrikli otomobil üretiminde görev alacak teknik elemanların yetiştirileceği Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret etti.
Okul yöneticilerinden bilgi alan Özer, OİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Sabuncu ve Genel Sekreter Mümin Karacakayalılar ile görüştü. Özer, sektörün mesleki eğitime verdiği desteğin önemli olduğuna dikkati çekerek bundan dolayı OİB ailesine teşekkür etti.
Mesleki ve teknik eğitimin, ülkelerin ekonomik kalkınmasındaki önemi dolayısıyla küresel ölçekte bir eğitim alanı olduğuna değinen Özer, ülkelerin mesleki ve teknik eğitimlerini, ekonomilerinin mevcut durumuna ve yönelimlerine göre yeniden organize ettiğini, gözden geçirdiğini ve dönüştürdüğünü belirtti.

Mesleki eğitimde yeni yol haritası
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde ülke gerçeklerine uygun olarak mesleki ve teknik eğitimde yeni bir yol haritası sunulduğunun altını çizen Özer, “Yeni yol haritası, sektöre duyarlı ve kendisini ülke önceliklerine göre sürekli güncelleyen dinamik bir mesleki eğitim yapısını öngörüyor. Bizim katma değeri yüksek ürünleri elde edecek hale gelmemiz lazım” dedi.
Bu yıl ilk defa merkezi sınavla öğrenci alan OİB MTAL bünyesinde açılan ve Türkiye’de ilk olan bölümde TOGG’un üretiminde ihtiyaç duyulan teknik elemanların yetişeceğine işaret eden Özer, okuldaki yenilikçi ürün geliştirme çalışmalarından da mutluluk duyduğunu söyledi.
Özer sözlerini şöyle tamamladı; “Burada gördüklerimiz bizi heyecanlandırıyor. Katkı sunan tüm paydaşlarımıza, emek veren tüm yönetici ve öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum. Türkiye’de nitelikli iş gücünü artırarak ekonomiyi ve sosyal kalkınmayı desteklemek istiyoruz. İnanıyorum ki mesleki eğitim Bursa ile ayaklanacak.”

Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu