banner34

banner6

İTHALATTA SAHTE MENŞEİLİ EŞYA İLE TRAFİK SAPMASININ MÜEYYİDESİ 5 YIL HAPİS 10 BİN GÜN ADLİ PARA CEZASIDIR.

İTHALATTA SAHTE MENŞEİLİ EŞYA İLE TRAFİK SAPMASININ MÜEYYİDESİ 5 YIL HAPİS 10 BİN GÜN ADLİ PARA CEZASIDIR. "AB den ithal ediyoruz nasılsa AB Menşeli ürün diye düşünmeyin.

Sektörel Haberler 19.11.2012, 22:00 19.11.2012, 22:00
İTHALATTA SAHTE MENŞEİLİ EŞYA İLE TRAFİK SAPMASININ MÜEYYİDESİ 5 YIL HAPİS 10 BİN GÜN ADLİ PARA CEZASIDIR.
İTHALATTA SAHTE MENŞEİLİ EŞYA İLE TRAFİK SAPMASININ MÜEYYİDESİ 5 YIL HAPİS 10 BİN GÜN ADLİ PARA CEZASIDIR.

"AB den ithal ediyoruz nasılsa AB Menşeli ürün diye düşünmeyin. AB Ülkeleri de ucuz maliyetleri nedeniyle maalesef Çin başta olmak üzere üçüncü ülkelerden ithalat yapıyorlar. AB ülkesinde serbest dolaşıma soktukları eşyaları sanki ülkelerinde üretilmiş gibi sonrada ülkemize satabiliyorlar. AB ülkelerinden gelen ithal eşyaları aramızdaki Gümrük Birliği anlaşması nedeniyle ülkemize ATR belgeleri eşliğinde geliyor. Bilindiği gibi ATR belgesi eşyanın menşei belgesi değil, Serbest Dolaşımda olduğunu gösteren belgedir.

Öncelikle menşe ne demek? Menşei, bir eşyanın ekonomik milliyeti olarak tanımlayabiliriz.
İşte sorunda burada çıkıyor. Eşyanın serbest dolaşımda bulunması menşei kazanması için yeterli değildir. Başka bir ülke menşeli ürünün menşei kazanması 4458 sayılı Gümrük Kanununa (GK) bağlı olarak çıkarılan 07.10.2009 tarihli Gümrük yönetmeliğinin (GY) 36. maddesinde belirlenmiştir. Üretimi Çin de yapılmış eşya dünyanın neresinden gelirse gelsin, GY nde belirlenen kurallara göre esaslı işçiliğe tabi tutulup yeni bir ürün elde edilmediği müddetçe Çin menşelidir.
Eğer ülkemiz bahse konu eşyaya Ticaret Politikası önlemi uyguluyorsa örneğin damping varsa, AB den gelse de damping vergisine tabidir. Dikkat edilmezse eşyanın menşei konusunda gümrüğe yanlış beyan sonucu, vergi kaçırmaktan hakkınızda 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunun 3/2 maddesinden dava açılır.
"Eşyayı, sahte belge kullanmak suretiyle gümrük vergileri kısmen veya tamamen ödenmeksizin, Türkiyeye ithal eden kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis ve on bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. Böyle bir işleme biz sahte menşeli eşya diyoruz. Trafik sapmasına bir örnek daha verirsek sanırım konu daha iyi anlaşılacaktır.

Ülkemiz birçok ülke ile ticaret anlaşmaları (STA) anlaşmaları yapmaktadır. Bu anlaşmaların dışında kendi ekonomisini korumak için, Ticaret Politikası Önlemleri başlığı altında bir takım uygulamaları hayata geçiriyor. Bunların başında gözetim koruma önlemleri, miktar kısıtlamaları veya anti-damping vergisi uygulamaları gelmektedir.

Makedonya ile Türkiye arasındaki Serbest Ticaret Anlaşmasını düşünelim: Bu anlaşma çerçevesinde Türkiye, Makedonya menşeli eşyaya anlaşmadaki diğer kurallar sağlanmışsa indirimli vergi oranlarını uyguluyor. Anlaşmadaki diğer kurallardan kastımız Makedonya'dan EUR1 Dolaşım Sertifikası ile gelecek ve doğrudan Makedonya'dan Türkiye'ye gelecek. Makedonya'dan başka bir ülkeye oradan Türkiye'ye gelmesi gibi bir durum söz konusu olmayacak. Özetle sevkıyat Makedonya-Türkiye arasında yapılmış olacak. Örneği daha da açarsak; Diyelim ki Rusya'dan Makedonya'ya bir eşya geldi. Makedonya'da hiçbir işçilik görmedi. Daha sonra Makedonya'dan Türkiye'ye de Makedonya menşeliymiş gibi geldi. Burada da Makedonya menşeli beyan edildi ve tercihli rejimden faydalandı.
Bu işlem sahte menşeli eşya bir örnektir. Çünkü eşyanın menşei aslında Makedonya değil, Rusya. Şimdi bunun sebep, sonuç ve yaptırımına bakalım. Sebebi açık; Türkiye'nin Makedonya ile tercihi rejim uygulanmasına dayanan bir anlaşması var. Rusya menşeli mallara ise hiçbir şekilde vergi indirimi yok. Aynı konuda onlarca örnek verilebilir. Çin mallarının sanki Malezya menşeli gibi ülkemize satılması, tekstürize ipliklere mevcut uygulamada anti-damping vergisi var. Bu vergisinden kaçınmak için Çin menşeli iplik Malezyadan yüklenip Malezya menşeliymiş gibi gösterilip Türkiye'ye getirilirse, Türkiye'de de Malezya menşeliymiş gibi beyan edilirse bu sahte menşeli eşyadır. Çünkü gümrüğe yapılan beyan eşyanın gerçek menşei değildir. Yine buradaki sebep, sonuç ve yaptırım olaylarına bakalım. Sebep, ticaret politikası önlemlerinden kaçınmak ve daha az vergi vermektir. Bunun adı da trafik sapmasıdır. Bunun yaptırımları da olay bazında incelenir. Gerek Gümrük Kanunu, gerek Kaçakçılık Kanunu açısından değerlendirilir. Sahte menşeli eşya dediğimiz olay budur. Yaptırımı ise yukarıda belirttiğim gibi bir yıldan beş yıla kadar hapis ve on bin güne kadar adlî para cezası olup çok ağırdır.

Sonuç; eşyanın menşei çok önemlidir. Bunun için eşyanın menşeini bu konudaki mevzuat düzenlemelerini çok iyi bilmek gerekir.Not: Yazılarımı web adresim: www.ahmetozenalp.com ve blog adresim: http://ahmetozenalp.blogspot.com dan takip edebilirsiniz.

Sayı: 863 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18