banner34

banner6

İşadamları Rusya pazarını fark etti

İşadamları Rusya pazarını fark etti

Sektörel Haberler 05.04.2010, 21:00 05.04.2010, 21:00
İşadamları Rusya pazarını fark etti
OİB'İN düzenlediği ‘Rusya Federasyonu Samara Bölgesi Otomotiv Yatırım İmkanları' konulu toplantı Bursalı otomotiv yan sanayiciler tarafından ilgi gördü. Sanayiciler yatırım fırsatları hakkında ikili görüşmelerde bulundu.

Rusya'nın Samara Bölgesi'ndeki otomotiv ana ve yan sanayi için yeni yatırım ve ticari işbirliği imkanları, Bursa'da düzenlenen toplantıda tartışıldı. Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından düzenlenen "Rusya Federasyonu Samara Bölgesi Otomotiv Yatırım İmkânları" konulu konferans Holiday İnn Otel'de gerçekleştirildi.
Bursalı sanayici ve ihracatçıların yoğun ilgi gösterdiği konferansa Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu üyesi Şahap Aktaş, Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Rusya Temsilcisi Evren Belenlioğlu, Togliatti Özel Ekonomik Bölge Yöneticisi Alexey Lisovskiy, Samara Bölgesi Sanayi Enerji ve Teknoloji Bakanlığı Projeler Dairesi Müdürü Maksim Barov konuşmacı olarak katıldı. OİB Yönetim Kurulu Üyesi Şahap Aktaş, dünyanın en büyük ekonomilerinden birisi olan Rusya ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin henüz istenilen düzeyde olmadığını söyledi. İkili ilişkilerin son dönemde iki ülke başbakanlarının diyaloglarındaki artış ve ticari faaliyetlerin artırılması yönündeki gayretlerinin çok önemli olduğunu vurgulayan Aktaş, bu girişimlerin ardından Rus işadamları ile Türk işadamlarının daha yakın ilişkiler kurduğunu kaydetti.
TÜRKİYE'NİN PAYININ ARTMASINI İSTİYORUZ
Rusya'nın özellikle otomotiv ana ve yan sanayi konusunda Türk işadamlarının bilgi ve tecrübesine ihtiyacı olduğunu dile getiren Aktaş, düzenlenen konferansa yoğun katılım gösteren Türk işadamlarının da Rusya pazarını fark ettiğini ifade etti. Aktaş, "Bizler önümüzdeki yıllarda Rusya Federasyonu ile Türkiye arasında süregelen dostluğun ve işbirliğinin pekiştirilerek, dış ticaret hacminin daha da artırılacağına, böylece ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin daha da güçleneceğine inanıyoruz. İşadamlarımızı, iki ülke sektör temsilcileri arasındaki işbirliğinin genişletilmesine ve 2008 yılında 50 milyar dolara yaklaşan Rusya Federasyonu'nun otomotiv ve yan sanayi ithalatında Türkiye'nin payının artırılmasına davet ediyoruz" dedi.

Sayı: 726 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18