banner8

banner6

banner17

İş dünyası reform bekliyor

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi, video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen yılın ikinci Müstakil Düşünceler Toplantısı’nda Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’ı konuk etti. Toplantıda, reform paketi gibi önemli konularda değerlendirmelerde bulunuldu.

Sektörel Haberler 22.02.2021, 20:20 22.02.2021, 20:20
İş dünyası reform bekliyor
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi, video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen yılın ikinci Müstakil Düşünceler Toplantısı’nda Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’ı konuk etti. Toplantıda, reform paketi gibi önemli konularda değerlendirmelerde bulunuldu. Üyelerin yoğun katılım gösterdiği programın açılışında konuşan MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Nihat Alpay, “Pandemi ilk çıktığında pek çok değişimi beraberinde getireceği söylenmişti. Bunlardan biri de dijital dönüşüm oldu. Ekonominin üretim değil ama ticaret kısmında dijitalin kullanılmasının arttığı bir dönem yaşanıyor. Normalleşmeye geçtiğimizde bunların kalıcı tesirleri olacağı muhakkak” şeklinde konuştu. Pandemide Bursa’nın diğer şehirlerden pozitif anlamda ayrıştığını söyleyen Alpay, özellikle istihdam yönünden Bursa’da çok fazla kayıp yaşanmadığına dikkat çekti.
Burkay’dan düşük faiz vurgusu
İş dünyasının yeni yıldaki en önemli beklentisinin, aşı uygulamalarının verdiği güvenle iş ve yatırım ortamının yeniden cazip hale getirilmesi olduğuna dikkat çeken BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Ülkemizin düşük faiz, tek haneli enflasyon ve finansal istikrara kavuşturulması, yeni yatırımlara, istihdam artışına ve yüksek refaha ulaşmamıza imkan sağlayacaktır. Bununla birlikte döviz kurlarındaki volatalite de ihracatçımızı zor durumda bırakmaktadır. Özellikle döviz kurlarındaki istikrarla birlikte üreticilerimize bu dönemde hammadde alımı için uygun kredi imkanının sağlanması ve hammaddede de ek gümrük vergilerinin askıya alınması dış ticaretimizi destekleyecek unsurlardır” dedi.
‘Reform paketi, motivasyon kaynağımız’
“Ülke olarak dengeli, sürdürülebilir, nitelikli ve sanayi payının güçlü olduğu bir büyüme modeline ihtiyacımız var” diyen Burkay, reform çalışmalarının iş dünyasına motivasyon verdiğini ifade ederek sözlerini şöyle noktaladı: “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde gerçekleştirilecek reform çalışmalarını çok önemli buluyoruz. İş dünyası olarak son dönemdeki en önemli motivasyon kaynağımız bu reform çalışmaları oldu. Bu yapısal reformların da hayata geçirilmesiyle ben 2021’i, yeni bir başlangıç yılı olarak görüyorum.”

Yorumlar (0)
banner14
18
kapalı
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?