banner8

banner13

banner6

'Hayvan sayısı bakımından Avrupa'da 2'nciyiz

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, seracılığı önemsediklerini belirterek, "Çünkü Türkiye'deki bu fiyatlardaki dalgalanmaların, ürünlerdeki mevsimsel dalgalanmaların önüne sera sayesinde geçebiliriz dedi. Metin, Kırsal Kalkınma 13.

Sektörel Haberler 02.09.2019, 21:00 02.09.2019, 21:00
'Hayvan sayısı bakımından Avrupa'da 2'nciyiz
Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, seracılığı önemsediklerini belirterek, "Çünkü Türkiye'deki bu fiyatlardaki dalgalanmaların, ürünlerdeki mevsimsel dalgalanmaların önüne sera sayesinde geçebiliriz dedi.

Metin, Kırsal Kalkınma 13. Etap Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, tarım sektöründe yaşanan yatırım iştahının kendilerini çok memnun ettiğini söyledi. Türkiye'nin önemli bir tarım ülkesi olduğunu vurgulayan Metin, şöyle konuştu: "Ülkemizin dünyada ve Avrupa'da önde gelen bir tarım hasılası var. Bu anlamda önemli bir tarım ülkesiyiz. Kendine yeten bir ülkeyiz. Ama dünyanın nüfusu hızla artıyor ve artan bu nüfus hızında gıdaya ihtiyaç çok daha fazla olacak. Bu nedenle bu gıda açığı anlamında da tarım sektörü çok daha öne çıkıyor. Her geçen gün önemi daha da artıyor. Toplumun algısı, farkındalığı da bu anlamda daha üst seviyeye çıkıyor.Önümüzdeki dönemde Tarım ve Orman Bakanlığı olarak tarımsal hasılamızı çok daha yukarılara taşıyacak verimini sağlayacak uygulamaları ve destekleri tek tek hayata geçireceğiz.
Metin, Türkiye'nin hayvan varlığı bakımından Avrupa'da ikinci sırada olduğunun altını çizdi. Hayvan yemi noktasında alternatif ürünlerin önemine değinen Metin, şöyle devam etti: "Avrupa'da hayvan varlığında ikinci sıradayız. Küçükbaş da birinci sıradayız, büyükbaşta ikinci sıradayız. Bizdeki et tüketimi çok yüksek olduğu için haliyle bu üretimi destekleyecek hayvansal üretim artıyor. Beyaz et ve kanatlı da aynı şekilde. Bunların hepsinin yeme ihtiyacı var. Klasik halk deyimi ile hayvana bakarsan o da sana bakar. Dolayısıyla yem ihtiyacı hep artıyor. Artınca da bu yemin hammaddesi belli üretim kapasiten de belli yetmiyor. O nedenle mısır gibi alternatif ürünleri de devreye soktuğunuzda ülke açısından da çok ciddi bir cari açığı kapatmış olacağız. Hem bu sayede de zaten kendine yeten çok nadir ülkelerden biri olan Türkiye'nin ileri dönük stratejik planlamasında da çok önemli yer tutacak.
Kırsal kalkınma projelerinin 2,5 milyona kadar desteklendiğini ifade eden Metin, "Yani sizin 5 milyonluk bir yatırımınız varsa biz bunun yarısını destekliyoruz. Bu ciddi ve büyük yatırımların da önünü açan bir rakam dedi. Metin, tarımsal üretimin artması ve ürünlerin tarla ve pazardaki fiyat farkının düşmesi adına da birtakım çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Sayı: 1214 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
17
kapalı
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?