banner34

banner6

Ergün'den Bursa sanayine övgü

Bakan Ergün, “Detroit'in kaybettiği otomotiv merkezi olma özelliğini devralacak şehirler arasında niçin Bursa olmasın” dedi. SANAYİ ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, bakanlığı tarafından hazırlanan ''Türkiye Otomotiv Sanayi Strateji Belgesi''ne son şeklini vermek üzere otomotiv sektörünün temsilcileriyle bakanlıkta bir araya geldi.

Sektörel Haberler 03.05.2010, 21:00 03.05.2010, 21:00
Ergün'den Bursa sanayine övgü
Bakan Ergün, “Detroit'in kaybettiği otomotiv merkezi olma özelliğini devralacak şehirler arasında niçin Bursa olmasın” dedi.

SANAYİ ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, bakanlığı tarafından hazırlanan ''Türkiye Otomotiv Sanayi Strateji Belgesi''ne son şeklini vermek üzere otomotiv sektörünün temsilcileriyle bakanlıkta bir araya geldi.
Otomotivde daha önceden belirlenen 1 milyon adet üretim ve 800 bin adet ihracat hedeflerinin gerçekleştirildiğini ve ihracat gelirlerinin ithalat giderlerini geride bırakan bir sektöre sahip olunduğunu belirten Ergün, ''2009 yılında toplam üretimde dünyada 16. sırada, Avrupa Birliği'nde ise 7. sırada yer almayı başardık'' dedi.
Bugün dünyada otomotiv denince akla gelen ilk şehir olan Detroit'in artık yavaş yavaş bu özelliğini kaybettiğini bazı dev otomotiv firmalarının, şu an ancak devlet desteğiyle, kurtarma programlarıyla ayakta kalabildiğine dikkat çeken Ergün, ''Detroit'in kaybettiği bu otomotiv merkezi olma özelliğini devralacak yeni şehirler arasında niçin Bursa olmasın'' diye sordu.
Ergün, bu nedenle, otomotivde yaptıklarının daha iyisini yapmanın ve bugüne kadar ihmal edilen tasarım, teknoloji ve markalaşma gibi alanlara yönelmenin tam zamanı olduğunu kaydetti.
''Bizi son derece dinamik bir iç pazar bekliyor'' diyen Ergün şunları kaydetti:
''Türkiye otomotiv kullanımında henüz dünya ortalamasının altındadır. Ama otomotiv sahibi olma arzusu ve isteği dünya ortalamasının üstündedir. Nüfus potansiyeli de buna müsaittir. Dünyada bin kişiden 140'ın üzerinde kişi otomobil kullanırken Türkiye'de bu sayı 140'ın altındadır. Bulgaristan'da 300'ün üzerinde kişi otomobil kullanmaktadır. Almanya'da bin kişiden 600'ün üzerinde kişi otomobil kullanıyor. Türkiye'de ise bin kişiden yaklaşık 135'i otomobil kullanmaktadır. Daha otomobil kullanımı, otomobil sahipliği konusunda alacağımız çok mesafe vardır. Dünya ortalamasını geçmek, Avrupa ortalamasına ulaşmak adına. Ve Türkiye'de nüfusun orta gelir düzeyine doğru transfer olması ve genç nüfusun otomotiv sahibi olma arzusunun güçlü olması içeride büyük bir piyasanın varlığını bize işaret etmekte.''
OTOMOTİVE VERİLECEK DESTEKLER
Ergün, strateji belgesindeki eylemlerin bir kısmını hükümet olarak kendilerinin yapacağını, ancak bazı eylemlerin de özel sektör tarafından yapılması gerektiğini söyledi. Kamu olarak bu gibi eylemlerde yönlendirici ve kolaylaştırıcı bir rol oynayacaklarını hatırlatan Ergün, otomotiv sektörünün sadece montaj yapan kimliğinden sıyrılıp, dünyanın değişik yerlerindeki değişik müşteri ihtiyaçlarına cevap üretebilen tasarımlar geliştirmesini istediklerini bildirdi. Ergün şunları kaydetti:
''Bu nedenle, sanayicilerimize vereceğimiz AR-GE desteklerini artıracak ve çeşitlendirecek çalışmalar yapacağız. Özgün teknoloji ve tasarıma dayalı üretimin geliştirilmesi için yeni teşvik mekanizmaları oluşturacağız.
Yeni tasarımlar geliştirmenin önündeki en büyük engellerin başında, yapılacak tasarımlarla ilgili test merkezlerinin eksikliği geliyor. Bu sorunu aşmak için, tasarım doğrulama ve dayanım, yol testleri, araç çarpma tesisi ile rüzgâr tüneli yapılması için test merkezleri kuracağız. Bu konudaki çalışmalarımıza şimdiden başladığımızı ve arazi tahsisi için Çevre ve Orman Bakanlığı ile görüşmeler başlattığımızı açıklamak istiyorum. Bilinçli tüketim yaygınlaştıkça, araçların gücü, modeli ve şekli kadar, çevre duyarlılığı da belirleyici bir faktör olarak öne çıkıyor. Bu nedenle, tasarım faaliyetlerinde düşük karbon emisyonlu çevre dostu araçların ağırlığının artması gerektiğini düşünüyoruz.
Özgün teknoloji, tasarım ve üretim ile alternatif yakıt ve elektrikli araçlarda kullanılan batarya üretimi konusundaki teknolojik yatırımları da destekleyeceğiz. Elektrikli gibi çevre dostu araçlara yönelik özel vergilendirme metotlarını ele alacak ve bu tür araçların kullanımının yaygınlaşması için şarj istasyonları başta olmak üzere gerekli altyapı çalışmalarına katkı sağlayacağız. Büyük ve yeni yatırımların proje bazında ve tedarik zincirindeki firmaları da kapsayacak şekilde desteklenmesi ile ilgili çalışmalar da eylem olarak yer almaktadır. Yapılacak yatırımlar için bedelsiz arsa ve altyapı teminine yönelik girişimlerde bulunacağız.''
KAMU FİLOLALARINDA YERLİ ÜRETİM ARAÇLAR TERCİH EDİLECEK
Otomotiv sektöründe ara malı olarak kullanılan ürünlerin içinde ithal payının fazla olmasının, sektörün verimliliğini düşürdüğünü, bu sorunu aşmak için, tedarik zincirinin her halkasında yer alan işletmeler arasında işbirliği ve ortaklık kültürünü artıracak ve üretimde yerlilik oranını yükseltecek destek mekanizmaları kuracaklarını belirten Ergün, Kamu filolarında yerli üretim araçlarının tercih edilmesinin de gündemlerinde olduğunu bildirdi.

Sayı: 730 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18