banner8

banner6

Dijitalleşme ve çevrecilik ihracatta anahtar olacak

Paris Bosphorus Enstitüsü Başkanı Dr. Bahadır Kaleağası, pandemi ile birlikte küresel tedarik zincirlerinin çeşitleneceğini, Türkiye’nin, Avrupa’ya yakınlığını, mevzuat, siyasi yakınlık ve sosyal sempati yakınlığı sağlaması halinde, fırsata çevirebileceğini söyledi.

Sektörel Haberler 08.02.2021, 20:24 08.02.2021, 20:24
Dijitalleşme ve çevrecilik ihracatta anahtar olacak
Paris Bosphorus Enstitüsü Başkanı Dr. Bahadır Kaleağası, pandemi ile birlikte küresel tedarik zincirlerinin çeşitleneceğini, Türkiye’nin, Avrupa’ya yakınlığını, mevzuat, siyasi yakınlık ve sosyal sempati yakınlığı sağlaması halinde, fırsata çevirebileceğini söyledi. Kaleağası, “Bu da sürdürülebilir kalkınma hedefleriyle sağlanabilir. Daha dijital, daha ekolojik ve daha sosyal bir dünyaya doğru gidiyoruz. Bu bir fırsattır. Türkiye hızlı giderse 1990’lardaki avantajlarını yakalayabilir” dedi.
Pandemiyle gelinen süreci de analiz eden Kaleağası, küresel dünyada kalıcı bir düzenin olmadığını ifade ederek, “2008’de finansal kriz yaşanınca G20 etkinleştirilmişti. Küreselleşme ilerliyordu. Sosyal medyadan eğitime hızlı bir dijitalleşme, sosyal ve ekolojik bir toplum arayışı vardı. Bunların bir kısmının değişeceği, bir kısmının değişmeyeceği, bir kısmının az değişeceği bir döneme girdik” diye konuştu.

Hızlı davranmalıyız
Sürecin fırsatları da beraberinde getirdiğini kaydeden Kaleağası, şöyle devam etti:
“Küresel tedarik zincirleri çeşitlenmeye gidiyor. Şirketler Çin’e bağımlılığını azaltıyor. Türkiye de bundan yararlanmak durumunda. Türkiye, Avrupa’ya yakınlığını hissettirmesi gerekir. Daha dijital, daha ekolojik ve daha sosyal bir dünyaya doğru gidiyoruz. Bu bir fırsattır. Yakın gelecekte AB karbon salımına ilişkin vergiler uygulayacak. Türkiye için bu bir avantaj da olabilir. Hızlı davranırsak değişen tedarik zincirinde, rakiplerin önüne geçebiliriz. Daha demokrat, daha yeşil, daha dijital ve daha sosyal olmak zorundayız.”

 

Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu