banner8

banner13

banner6

Çelik: Sektördeki iş modelleri ve oyuncular değişiyor

Çelik: Sektördeki iş modelleri ve oyuncular değişiyor

Sektörel Haberler 21.10.2019, 21:00 21.10.2019, 21:00
Çelik: Sektördeki iş modelleri ve oyuncular değişiyor
Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği ve Türkiye için yetkilendirilmiş tek VDA QMC lisans ortağı MBT Danışmanlık işbirliği ile "Otomotivde Sürdürülebilir Küresel Tedarikçi Olabilmek paneli düzenlendi.

Otomotiv İhracatçı Birlikleri (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, "Otomotiv endüstrisi bugün büyük bir dönüşümden geçiyor. Endüstride 100 yılda yaşanan değişimin bugün 10-15 yılda yaşanacağını söyleyebiliyoruz. Endüstri 4.0'a uyum sağlamanın önem kazandığı günümüzde, tedarikçi firmalar da gelecekte ayakta kalabilmek için kaliteli, ekonomik, hafif, sürdürülebilir-çevreci ürünler üretmek zorunda dedi.
OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, teknolojideki hızlı ve dinamik değişim sonucunda tedarik sanayinin geleneksel ürün gruplarının değişeceğini ifade etti.
Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: "Tabi ki geleneksel ürün grupları hemen yok olmayacak, özellikle Ortadoğu, Rusya, Latin Amerika, Kuzey Afrika gibi bizim açımızdan önemli pazarlarda bir süre daha geleneksel araçların güçlü konumu devam edecek. Ancak geleneksel ürünlerde bile hafifleştirme, yakıt optimizasyonu, enerji verimliliği, yenilikçi malzemeler öne çıkacak. Bu nedenle geleneksel üretim yöntemlerimiz ile gelinebilecek nokta artık sınırlı. Mutlaka yeni ve ileri teknolojilere, tasarıma, inovasyona, Ar-Ge'ye yatırım yapmamız gerekmekte. Günümüzün yoğun rekabet ortamında öne çıkabilmek için teknoloji ve inovasyon ağırlıklı, katma değeri yüksek ürünlere ihtiyaç duyuyor olacağız.

"START UP'LAR BOYGÖSTERİYOR
Sektördeki iş modellerinin ve oyuncuların değiştiğini belirten Çelik, şöyle devam etti: "Bütün bunlar olup biterken sektördeki oyuncuların ve oyun şeklinin değişmemesi tabi ki imkansız. Hem iş modelleri hem de oyuncular değişiyor. Eskiden ana üreticiler ve tedarikçilerin olduğu araç ve parça tasarım, üretim ve satışının bulunduğu ortamda şimdi teknoloji şirketleri, farklı iş modelleriyle çalışan ana firmalar ve tedarikçiler var. Geleneksel şirketlerin yanında Start Up'lar boy gösteriyor. Hiyerarşik bir dizilimin yerini ağların, işbirliklerinin, satın almaların aldığı görülüyor.
Çelik, sözlerini şöyle noktaladı: "Yeni ürün gruplarına da yatırım yapmak, Ar-Ge, tasarım ve yazılıma çok daha fazla kaynak aktarmak, yeni üretim teknolojileri ve alternatif malzemeleri iş planlarımıza dahil etmek, çok daha fazla ürün çeşitliliğini tasarımdan tedariğe, üretimden dağıtıma esnek şekilde yönetebilecek süreçler geliştirmek oldukça önemli. OİB olarak biz de Türk otomotiv endüstrisinin bu dönüşümün önemli bir parçası olması amacıyla çeşitli projelere imza atıyor, eğitimden inovasyona pek çok alanda verimli iş birlikleri yürütüyoruz.

Sayı: 1221 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?