banner8

banner6

Büyükşehir'in hukuk zaferi

Siemens, Tüvasaş. Simko, Güriş İnşaat ve Ansaldo’dan oluşan uluslararası BHRS Konsorsiyumu tarafından ‘Bursa Hafif Raylı Sistemi 1.

Sektörel Haberler 15.02.2021, 20:16 15.02.2021, 20:16
Büyükşehir'in hukuk zaferi
Siemens, Tüvasaş. Simko, Güriş İnşaat ve Ansaldo’dan oluşan uluslararası BHRS Konsorsiyumu tarafından ‘Bursa Hafif Raylı Sistemi 1. Aşama Yapım İşi nedeniyle Büyükşehir Belediyesi aleyhine açılan son Tahkim Davası da Bursa lehine sonuçlandı. 2001 yılından beri 5’i Uluslararası Tahkim Divanı’nda (ICC), 1’i Türkiye ve 1’i de Hollanda mahkemelerinde görülen davalar sonucunda, ‘ticari faiziyle birlikte’ 2.5 milyar TL’ye yakın bir kaynak Büyükşehir Belediyesi’nin kasasında kalmış oldu.
20 yıllık süreç
BHRS Konsorsiyumu, ilk olarak 2001 yılında başlatılan davalar dizisi, 20 yıllık süreç içerisinde uluslararası ve yerel mahkemelerde tekrardan gündeme taşındı. En son yine Uluslararası Tahkim Mahkemesi’ne başvuran Güriş İnş. Müh. A.Ş.’nin ‘26 milyon 700 bin Euro ve 18 Ocak 2001 tarihinden itibaren işleyecek’ ticari faiz talepli beşinci Tahkim Davası, 10 Şubat 2021 günü itibariyle yetkisizlik kararı verilerek belediye lehine reddedildi. Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşavirliği avukatlarının uluslararası hukuk bürolarına karşı verdiği hukuk mücadelesi sonucunda, yaklaşık 2.5 milyar TL’lik rakam Bursa halkının cebinde kalmış oldu.
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, verilen hukuk mücadelesi neticesinde elde edilen yaklaşık, 2.5 milyar TL ile Bursalıların parasının Bursa’da kaldığını söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nin ‘haksız yere dava edildiği’ uluslararası mahkemelerden yüzünün akıyla çıkmasından duyduğu mutluluğu dile getiren ve Hukuk Müşavirliği kadrosunu kutlayan Başkan Aktaş, “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Bursa’nın tek kuruşuna bile sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu