banner34

banner50

banner6

Bursa'nın üretimine güç katanlar birarada

Bursa'nın üretimine güç katanlar birarada

Sektörel Haberler 10.12.2012, 22:00 10.12.2012, 22:00
Bursa'nın üretimine güç katanlar birarada
Bu yıl 10'uncusu gerçekleştirilen Uluslararası Elektrik, Elektronik Otomasyon, Aydınlatma ve İletişim, Bursa Metal İşleme Teknolojileri, Bursa Sac İşleme Teknolojileri, Bursa 3. Hırdavat ve İş Güvenliği ile Endüstriyel Su Teknolojileri Fuarları, 6 salonda ve 40 bin metrekare alan üzerinde yapıldı ve sektör liderlerini bir araya getirdi.
Düzenlendiği ilk yıldan itibaren üretime güç katan ve bu yönüyle de oldukça beğeni ve ilgi ile takip edilen Bursa Metal İşleme Teknolojileri Fuarı ile Belex Fuarı, bu yıl “Uluslararası Fuar” niteliği kazandı.
Bu yıl 10'uncusu gerçekleştirilen Uluslararası Elektrik, Elektronik Otomasyon, Aydınlatma ve İletişim, Bursa Metal İşleme Teknolojileri, Bursa Sac İşleme Teknolojileri, Bursa 3. Hırdavat ve İş Güvenliği ile Endüstriyel Su Teknolojileri fuarları, 6 salonda ve 40 bin metrekare alan üzerinde yapıldı ve sektör liderlerini bir araya getirdi.
Fuarın açılış töreninde konuşan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İlhan Parseker, 2023 vizyonu çerçevesinde konulan 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşılmasında, AR-GE çalışmalarının, katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesinin ve bu tip fuarların açılmasının önemli olduğunu söyledi.
Parseker, 2023 hedeflerine, sanayi dönüşümüne AR-GE'nin eklenmemesi durumunda ulaşılmayacağını belirterek, şöyle konuştu:
''Uluslararası Fuarlar Birliği'nin verilerine göre son 5 yılda fuar alanlarında Asya Pasifik yönünde müthiş bir gelişme söz konusu. 2006 yılına göre 2011'de dünyada düzenlenen fuar sayısında, Avrupa'nın payı yüzde 50'lerden yüzde 48'lere düşmüş durumda. Kuzey Amerika'nın payı ise yüzde 26'dan yüzde 24'e azalmış. Buna karşılık başta Çin olmak üzere Pasifik ülkelerinin fuarcılık sektöründen aldığı pay, yüzde 16'dan 20'ye yükseliyor. Asya Pasifik'te müthiş bir kalkınma var. Ülkemizde artan fuar sayıları da umut verici. Beş önemli sektörel fuarın aynı anda açılması önemi gösteriyor. Ancak daha iyi ve önemli hedefler ortaya koymalıyız. Dünya nüfusundan ve fuarcılıktan yüzde 1 pay alıyoruz. Ama iddiamızı yükseltmeliyiz. Türkiye'de 434 bin metrekarelik fuar alanı bulunuyor. 2006'dan bu yana yüzde 25 artış var. Yeterli kapasitede kaliteli alana sahip oldukça, girişimci firmalarla el ele verdikçe, yerel ve uluslararası fuar organizasyonları bu yatırımların karşılığı olacaktır.''
Fuarların düzenleyicisi olan TÜYAP Fuarcılık Bursa Genel Müdürü İlhan Ersözlü ise fuarların içerik olarak imalat sanayinin tüm gereksinimlerine cevap verecek şekilde hazırlandığını bildirdi.
Her alanı, ihtisas konusuna göre ayırarak ziyaretçilerin fuarı daha verimli ziyaret etmesini sağladıklarını dile getiren Ersözlü, ''Üretimin her aşaması bu fuarlarda yer aldı. Türkiye'de ilk kez yapılan Endüstriyel Su Teknolojileri fuarı da burada yerini aldı. Bu 5 fuarımızdan uluslararası nitelikte olanlara bu yıl 22 ülkeden 344 firma 816 marka ile katılıyor. 40 bine yakın profesyonelin fuarlarımıza gelmesini bekliyoruz. Yurt içinden de üretimin yoğun olduğu 46 şehirden misafirlerimiz olacak'' diye konuştu.
Konuşmaların ardından açılışları yapılan fuarlar, 9 Aralık'a kadar ziyaret edilebilecek.
Sac işleme makineleri alanında dünyanın en önemli oyuncuları arasında yer alan Durmazlar Makine'nin “Durma” markasıyla yatırımlarına hızla devam ettiğini belirten firma Pazarlama Müdürü İsmail Layiç, “Başlıca ürünlerimiz arasında abkant presler, makaslar, punch makineleri, lazer kesim makineleri, silindir bükme, profil bükme, kombine makas ve giyotin makas yer almaktadır. Durmazlar güçlü pazarlama ve -Ar-Ge yapısıyla Türkiye'nin yeni metal işleme teknolojilerinde önderlik etmeyi sürdürecektir. Dünya geneline ayılan distribütör ve bayi ağımız ile müşterilere doğru ve zamanında destek vermeyi hedef edinmiştir” dedi.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Bu yılki fuarda silindir, boru ve profil bükme makinelerinin tanıtımına ağırlık verdiklerini belirten Akyapak Halkla İlişkiler Müdürü Sedat Beriş, “Bunların dışında plaka delme, profil delme, planch gibi delik delme grubu makinelerimiz var. Bu konuda da silindir makinelerinde olduğu gibi dünyada önde gelen firmalarından biriyiz. Bursa fuarı bizim için önemli olmakla birlikte çok daha büyük fuarlara da katılıyoruz. Yılda ortalama 12 fuara katılıyoruz, bu yıl tüm fuarlar beklentilerimizi karşıladı diyebiliriz.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Coşkönüz Metal Form'un makine grubunu temsilen fuarda olduklarını belirten Coşkunöz Metal Form TG Pazarlama temsilcisi Nur Balkan, “Ana ürün grubumuz olan pres ve direnç kaynak makinelerine son yıllarda sac işleme makinelerini ekledik. Önümüzdeki yıl fuar 3 yurtiçi, 3'te yurtdışı olmak üzere 6 fuara katılmayı amaçlıyoruz. Almanya, Amerika ve Rusya yurtdışı fuar hedeflerimiz içerisinde. Sanayinin ana merkezlerinden biri olan Bursa'daki bu fuar bizim için her zaman güzel geçmiştir. Bu fuarda iki adet C tipi presimiz, sac işleme makinelerinden bir adet abkant ve bir adet makas getirdik. Aynı zamanda robot presimizi de sergilediğimiz fuarda çeşitli modellerde de direnç kaynak makinelerimiz da mevcut.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Fuarda taraftar renklerine boyanabilme özelliğine sahip yeni forkliflerinin tanıtımına ağırlık verdiklerini belirten Aras İş Makineleri Genel Müdürü Caner Aras, “Enka'nın bu yeni ürününü müşterinin talebine göre ve tuttuğu takımın renklerine göre boyayabiliyoruz. Biz Bursasporlu olduğumuz için yeşil-beyaz olarak boyadık. Bu forkliftin bir diğer önemli ayrıcalığı da kendi segmentinde çok iyi bir ürün olmadır. Çin versiyonlarında en iyi kaliteye sahip ürünlerden bir tanesi. Arkasında da Enka Holding gibi bir güç var, biz de o güçten faydalanarak çok güvendiğimiz bu ürünü satmak istiyoruz” dedi.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

1960 yılında Eskişehir'de kurulan Arıman'ın geçtiğimiz yıl Bursa'da Türkiye'nin ilk ihtisas işletmesini açarak büyümeye devam ettiğini belirten firma Genel Müdürü Serhan Arıman, “Taşıma kaldırma istifleme üzerine Türkiye'de ilk ihtisas mağazasını açan Arıman firmasıdır. Bursa; Türkiye'de genel anlamda endüstriyel sektörün merkezi konumunda. Otomotivin olduğu yerlerde biz özellikle taşıma kaldırma üzerine dünyada isim yapmış ürünleri getirmeye çalışıyoruz. Bursa'da bilinirliğimizi artırmayı önemli bir amaç edindik. Şu anda çalıştığımız yaklaşık 30 tane kurumsal firmayla çalışıyoruz. Amacımız küçük orta ölçekli işletmelere kendimizi daha iyi duyurmaktır” dedi.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Bu yılı teknolojik entegrasyonla geçirdiklerini ifade eden Güralp Vinç Bursa Bölge Müdürü Ufuk Balun, “Özel projeler yapıyoruz, ful otomasyonlu ve içerisinde insanın çalışmadığı stantlar kuruyoruz. Galvaniz sektörüne özel projelerimiz var, proses vinçleri üretiyoruz, ikinci bir firmamız olarak çelik işi yapan Karat Metal'i kurduk. Bu firmamız, binasıyla vinçleriyle anahtar teslimi üretim yapıyor. En son Katar'da bir projemiz oldu. Bir galvaniz tesisi kuruyoruz, bina tamamen çelik ve içerisindeki vinçlerden transfer arabalarına kadar biz yapıyoruz. 2012'yi önceki yıla oranla daha iyi kapatacağız, 2013'ün daha iyi olacağına inanıyoruz” dedi.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


Fuarın aydınlatma ve organizasyonuyla ilgili aksaklıkların kendilerini mağdur ettiğini ifade eden Arel Elektronik şirket ortağı Ahmet Yılmaz, “Özellikle hol aydınlatmaları çok yetersiz, kendi imkanlarımızla iç aydınlatma ilave ettik ve ürünlerimizin görülmesini sağlamaya çalışıyoruz. Burada Türkiye ve dünyada tek olma özelliğine sahip ürünümüzle yer alıyoruz. Şuan rakipsiz konumdaki bu kesintisiz güç kaynağımızın en büyük avantajı teknolojik olarak minimum sarfiyatıdır. Eşdeğer ürünlere göre harcadığı enerji sarfiyatı yüzde 13 ile 28 arasında düşük. Yüzde 100 yerli olan bu ürün ENEL'in Ar-Ge ödülü almış bir üründür.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Her şeyden önce dostlarla bir arada olmak için fuarda olduklarını belirten Kokil Döküm Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Pınar, “Bunun yanında çeşitli iş bağlantıları da gerçekleştiriyor olmak bizler için mutluluk verici. Ürün yelpazemizdeki tüm malzemelerden örneklerimiz standımızda mevcut. Katılımdan oldukça memnunuz. Bir Bursalı firma olarak kentimizdeki yapılan bu denli öneme sahip bu fuarda olmaktan yana da ayrıca gururluyuz.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Selim Baykal – Baykal Makine
Hem iç hem de dış piyasada geniş ürün yelpazesine sahip olduklarını belirten Baykal Makine Yönetim Kurulu Üyesi Selim Baykal, “Bir yandan ürün çeşidimizi artırırken diğer yandan da bu portföyü sergileyeceğimiz fuarlara ağırlık veriyoruz. Öyle ki hafta başına 1.2 fuar denk gelecek kadar yoğun katılım gösteriyoruz. 90 ülkeye ihracat yapıyoruz ve bu bölgelerde bizi ilgilendirebilecek tüm fuarlarda yer alıyoruz. Ayrıca yurt içinde de katıldığımız fuarla var. Bu durumda da yıl içerisinde her hafta 1 ya da bazen 2 fuarda bulunuyoruz. Bu önümüzdeki yıl da böyle olacak. 2013'te fuar katılımlarımızın yanında mevcut kapasitemizi optimize etmeye yönelik yatırımlara yöneleceğiz” dedi.

Sayı: 866 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18