banner8

banner13

banner6

Bursa'da 'Sağlık Sanayi' atılımı

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Rektörü Prof. Dr.

Sektörel Haberler 14.09.2020, 13:21 14.09.2020, 13:21
Bursa'da 'Sağlık Sanayi' atılımı
Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz’un göreve geldiği andan itibaren ağırlık verdiği Üniversite-Sanayi işbirliğinin arttırılması çalışmaları kapsamında ilk defa bu yıl uygulamaya alınan Sağlık-Sanayi İşbirliği Platformu da yeni projeler için toplantılarını sürdürüyor.

Coşkunöz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Oya Coşkunöz’ü ağırlayan platform üyeleri, gerçekleştirilebilecek projeler hakkında fikir alışverişinde bulundu. BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Kırıştıoğlu, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Kaya, dekan yardımcıları ve akademisyenler de toplantıda hazır bulundu.

Üreten, dinamik ve proje odaklı bir platform oluşturuyoruz

Sağlık konusunda kent sanayicileri ile istişare toplantıları yapmaya ve bu toplantılardan çıkan projeler üzerine çalışmaya devam ettiklerini vurgulayan BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, faaliyete geçirdikleri doktora programları ile projelerin akademik altyapısını oluşturma gayreti içerisinde olduklarını söyledi. Prof. Kılavuz; “Sadece 2020 yılı başından itibaren başvurduğumuz patentlerin içerisinde sağlık, ziraat, veteriner, tekstil ve farklı alanlarda çalışmalar yer alıyor. Çok daha üretken, dinamik ve proje odaklı çalışan bir Sağlık-Sanayi İşbirliği Platformu oluşturuyoruz” dedi.

Coşkunöz: İnovatif çalışmalar için üniversitelere ihtiyacımız var

Coşkunöz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Oya Coşkunöz ise konuşmasında Bursa Uludağ Üniversitesi ile mühendislik fakültesi ağırlıklı olmak üzere işbirliklerini sürdürdüklerini söyledi. Sanayicinin inovatif çalışmalar üretebilmesi için mutlaka üniversitelere ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Oya Coşkunöz ; “Üniversiteler olmadan sanayiciler bu çalışmalarında tam anlamıyla başarıya ulaşamaz. Bundan 10 yıl sonrasını da düşünmek gerekiyor. Sanayicinin yürüttüğü çalışmaların tamamı verimlilik odaklıdır. Ürünlerimizi daha ileriye götürmemiz ve geliştirmemiz gerekiyor. Bu anlamda, üniversitemizin yaptığı çalışmaları da son derece iyi niyetli ve olumlu buluyorum” şeklinde konuştu.

Tıp Fakültesi olarak her türlü işbirliğine açığız

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Kaya da sağlık-sanayi işbirliğini her iki taraf açısından da önemli bulduklarını aktardı. Prof. Dr. Kaya; “Savunma sanayinde yaptığımız çalışmalar gibi sağlık sanayiinde de yerli ve milli ürünler konusunda çalışmalar yapılabileceğine inanıyoruz. Coşkunöz Holding’in bünyesindeki firmalar ile bu çalışmaları rahatlıkla yapabileceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?