banner34

banner50

banner6

Bursa turizminin yönü çizildi

Bursa turizminin yönü çizildi

Sektörel Haberler 05.11.2012, 22:00 05.11.2012, 22:00
Bursa turizminin yönü çizildi
Bursa Skal Kulübü'nün öncülüğünü yaptığı, Bursa Valiliği himayelerinde ve Büyükşehir Belediyesi'nin de desteğiyle hayata geçen 1. Bursa Turizm Zirvesi önemli çıkarımları kent gelişim planına kattı.
Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kent Konseyi'nin katkılarıyla Bursa Skal Kulübü tarafından gerçekleştirilen 1. Bursa Turizm Zirvesi´nin resmi açılışı, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi´nde gerçekleştirildi. “Bursa´nın Geleceğini Bugünden Planlayalım” ana temasıyla düzenlenen zirveye Vali Şahabettin Harput, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Faruk Şahin, Türkiye Skal Federasyonu Başkanı Deniz Anafay, BTSO Meclis Başkanı İlhan Parseker ile Bursa Skal Kulübü Başkanı Hasan Eker ile sektör temsilcileri katıldı.
Şahabettin Harput, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 1. Bursa Turizm Zirvesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, bu zirvenin çok önemli olduğunu ifade etti. Bursa'yı turizmde bir numara yapmak istediklerini belirten Vali Harput, "Bursa'nın turizmden hak ettiği payını alması bizim hak ve görevimizdir. Bursa kaybettiği termal kimliğini artık geriye alıyor. Turizm, Bursa'da bir numaralı gündem oldu. Bursa sahip olduğu zenginliklerle ülkemizi en iyi seviyesine taşıyacak lokomotif kentlerden birisidir. Bu gücü değerlendirirsek Türkiye'nin gücü artacaktır. Bize düşen Bursa'yı iyi tanıtmaktır" diye konuştu.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Faruk Şahin ise 1980 ekonomik kararlarından sonra gerçekleşen değişikliklerle turizmde hızlı hamlelerin başladığını belirterek, devam eden senelerde yükselmeler ve düşüşlerin yaşandığını, bu ivmeyi artırmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından çok güçlü teşvik sistemleri getirilerek dünya turizm pastasından daha fazla pay alma gayreti içinde olduklarını ifade etti.
Şahin, 1980'de 1 milyon 250 bin olan turist sayısının 2012 sonu itibariyle 33 milyona ulaşacağını tahmin ettiklerini belirterek, "2023'te 50 milyon turist ve 50 milyar dolar gelir elde etmeyi hedefliyoruz. Turist sayısı açısından Avrupa'da 4. dünyada 6. sıradayız. Elde ettiğimiz bu sonuçlar dünyada parmak ısırtıyor" dedi.
Bu yılın sonunda turizm gelirlerinin ise 24 milyar dolar olarak gerçekleşmesini beklediklerini vurgulayan Şahin, "Son 21 yılda 331 milyon turist ülkemize geldi. Ortaya çıkan bu başarıyla birlikte turizmde kat etmemiz gereken büyük bir mesafe olduğunu göz ardı edemeyiz" diye konuştu.
Türkiye'deki otellerin 1 milyon yatak kapasitesinin yüzde 83'nün 12 ilde bulunduğunu dile getiren Şahin, şunları kaydetti: "Geri kalan yüzde 17'lik yatak kapasitesi 69 ilde toplandı. Bu durum ve sonuç Türkiye'nin 40 yılı bulan turizm hareketinde Anadolu'nun sıra dışı turizm hareketini gerçekten harekete geçiremediğimizin göstergesidir. Bursa alternatif turizm imkanları ile önemli şehirlerden biridir. Ama yeterince bunu değerlendiremiyoruz. Bu sebeple bakanlık olarak eşsiz doğal güzellikleri olan Bursa'yı çok önemsiyoruz. Son yıllarda Bursa ilinde termal turizm amaçlı iki adet merkez var. Dağyenice ve Tümbüldek. Her iki termal turizm merkezlerinin hareket geçmesi için buradaki arazileri bakanlığımız tasarrufuna alarak turizmcilere tahsis edilmesi çalışmaları hızla sürmektedir."
Tanıtıma büyük katkı sağladık
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, Bursa'nın turizmde hak ettiği payı alması için Türkiye ile dünyaya çok iyi şekilde tanıtılması gerektiğini belirtti. Osmanlı'ya kuruluşundan itibaren 165 yıl başkentlik yapmış, 6 padişahın doğum yeri olan Bursa'nın gündeme gelmesinin, marka olmasının, tarihin kendilerine yüklediği bir sorumluluk olduğunu kaydeden Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi olarak bu yönde yoğun faaliyetler gösterdiklerini ifade etti. Son 3.5 yılda Cumhuriyet döneminden Osmanlı dönemine, 2300 yıllık Bitinya surlarından Roma dönemine kadar 252 eseri restore ettiklerini ve hizmete aldıklarını, tarihi çarşı bölgesini 850 dükkan ve hanlarıyla baştan ayağa yenilediklerini ifade eden Başkan Altepe, yaptıkları tüm bu çalışmalar nedeniyle Bursa'nın uluslararası toplantılarda söz alarak örnek olduğunu, Türkiye´nin tanıtılmasına büyük katkı sağladığını ifade etti. Başkan Altepe, "Uludağ, Türkiye´nin en önemli cazibe merkezlerinden biri. Bölgede alt yapı çalışmaları bitmek üzere. Tüm bunların hepsinin Bursa turizmine önemli katkıları olacak" dedi.
Bursa'ya deniz, hava ve karadan ulaşım için çalışmaları yoğunlaştırdıklarını, İstanbul´a sefer yapacak deniz otobüslerinin alındığını, seferlerin çok yakında başlayacağını açıklayan Başkan Altepe, "Elimizde çok güzel malzemeler var. Bursa´nın marka kent olması, dünya gündemine oturması lazım. Bu konuda herkese görevler düşüyor. Büyükşehir Belediyesi olarak büyük bir heyecanla çalışıyoruz. Tarihi ve kültürel güzelliklerimizi, avantajlarımızı en güzel şekilde pazarlayacağımıza inanıyoruz" ifadelerini kullandı.
TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve BTSO Meclis Başkanı İlhan Parseker, Eyfel kulesini yılda 6 milyon kişinin ziyaret ettiğini belirterek, Bursa'ya gelen turist sayısının ise 1 milyon olduğunu ifade etti. Parseker, "Bursa dendiği zaman herkesin aklına sanayi geliyor. Bugün Bursa, Türkiye´nin yükünü sırtlayan çok değerli üretim şehri. Son yıllarda bacasız sanayimiz turizmi de çok şükür hatırladık. Bu Bursa için yeterli değil. Birçok medeniyete beşiklik yapan Bursa'da hala birçok eser ayaktadır. Osmanlı'nın Bursa'daki izleri hala oldukça tazedir. Bursa geçtiğimiz yıl 1 milyona yakın turist ağırladı. Bir yıl Eyfel kulesine çıkan turist sayısı 6 milyon. İlimizde son 3 yılda 1,5 milyar TL yatırım yapıldı. Birçok otel yapıldı ve birçoğu da inşaat halinde. Bu yatırımlar bizi umutlandırıyor" diye konuştu.
Skal Bursa Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Eker, zirvenin Bursa ve Türkiye için çok önemli olduğunu ifade etti. Bu tür organizasyonların havada kalmadığının altını çizen Eker, şunları söyledi: "Daha önce 2005 yılında turizm sempozyumu yaptık ve oradan çıkan sonuçlar rapor halinde yayınlandı. Bunun yanında 2009'da da valilik tarafından bir turizm zirvesi yapıldı ve onunda sonuçları yayınlandı. Bunun sonunda da Bursa'da turizm açısından önemli olan yeni kongre merkezleri ve alanlarda yapıldı. Bu toplantılar sözde kalmıyor. Bu zirvenin de faydalı sonuçlar doğuracağına inanıyorum."
Zirve, açılış konuşmalarının ardından oturum toplantılarıyla devam etti.

Sayı: 861 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18