banner8

banner13

banner6

Bursa Kent Konseyi (1)

Serkan İnceoğlu geçen hafta, "İstanbul, Bursa'nın çeyrek yüzyıl gerisinden geldi'' başlıklı yazısıyla, İstanbul Büyükşehir Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, kurumu ve kenti adına attığı tarihi adımı duyurduğunu ve ilk kez "Kent Konseyi'' kurulduğunu açıkladığını, bizlerle paylaştı. İmamoğlu attığı bu adımla "İstanbul'daki demokratik kültüre ve şehir yaşantısına önemli katkı sağlayacağını'' açıklıyordu.

Sektörel Haberler 30.12.2019, 22:00 30.12.2019, 22:00
Bursa Kent Konseyi (1)
Serkan İnceoğlu geçen hafta,
"İstanbul, Bursa'nın çeyrek yüzyıl gerisinden geldi'' başlıklı yazısıyla, İstanbul Büyükşehir Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, kurumu ve kenti adına attığı tarihi adımı duyurduğunu ve ilk kez "Kent Konseyi'' kurulduğunu açıkladığını, bizlerle paylaştı. İmamoğlu attığı bu adımla "İstanbul'daki demokratik kültüre ve şehir yaşantısına önemli katkı sağlayacağını'' açıklıyordu. Serkan İnceoğlu da yazısının devamında, Bursa Kent Konseyi'nin benim dönemimdeki kuruluş hedeflerini ve sonraki dönemlerdeki kenara itiliş koşullarını özetledi. Bu yazı beni, Bursa Kent Konseyi oluşum adımlarını ve hedeflerini sizlere hatırlatmaya teşvik etti, şöyle ki;
Ben başkanlığım sürecinde, IULA/Dünya Belediyeler Birliği ve ICLEI/Uluslararası Yerel Çevre Girişimleri Konseyi yönetim kurulu üyelikleri yaptım. Her iki kurumun da gündeminin ön sıralarında, bugünlerde Türkiye'nin de ciddi olarak, hem kuraklık, hem ısı artışı, hem de Ege ve Akdeniz bölgesinde taşkınlara neden olan aşırı yağışlar nedeniyle, farkında olmaya başladığı, insanlığın karşı karşıya kalmakta olduğu, İklim Değişikliği ile mücadele vardı. Bu doğa felaketi bilim adamlarınca 1950'li yıllarda fark edilmiş, 1978'de ülke liderlerinin katıldığı Birleşmiş Milletler Stockholm konferansında masaya yatırılmış, birtakım önlemler alınması kararlaştırılmış, ama 90'lı yıllara gelindiğinde, ülkelerin bu mücadelede hiçbir başarılı adım atamadığı görülmüştür. Bu başarısızlığın temelinde, sürecin oluşumunda halkın bulunmayışının etkili olduğu anlaşılmış ve ülke liderlerinin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının da katıldığı 1995 BM genel kurulunda konu yeniden ele alınmıştır. Toplantıda eski Norveç Başbakanı Bruthland'ın sunduğu rapor tartışılmış ve bu mücadelenin sadece hükümetlerce değil, halkın katılımıyla verilmesinin desteklenmesi kararı alınmıştır. Sürece halkın katılımını oluşturacak düzeni dünyaya yaymak amacıyla, ICLEI/Yerel Çevre Girişimleri Konseyi kurulması ön görülmüştür.
Ben bu konsey yöneticileriyle bir uluslararası toplantıda tanıştım, kurumun Türkiye ayağını oluşturmak üzere beni yönetim kuruluna aldılar ve hemen uzmanlarını Bursa'ya gönderdiler, hem belediye yetkililerine, hem muhtarlara, hem de çalışmalarda etkin rol üstlenecek sivil toplum kuruluşları temsilcilerine sistemi anlattılar. Sistem yapısının hedefinde, insanlığın karşı karşıya olduğu bu doğa felaketinin, iklim değişiklinin, halkın farkına varması ve kol kola girerek bu felakete karşı mücadele etmesi vardı, kadınların, erkeklerin, çocukların kol kola girecekleri "Yerel Gündem 21'' çalışma guruplarının mahalle bazında oluşturulması vardı.
İşte Bursa'da yapılan bu toplantı sonunda, mahalleler bazında, gönüllülerin katıldığı "Yerel Gündem 21'' çalışma guruplarını oluşturduk. Böylece Kent Konseyi oluşumuna giden ilk adımı atmış olduk
Diğer adımları sizlere haftaya aktaracağım, bu vesile ile tüm okurlarıma ve EKOHABER ailesine, sağlıklı ve bol kazançlı bir yeni yıl diliyorum, kutluyorum.

Sayı: 1231 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?