banner34

banner50

banner6

BESAŞ üretimini artırıyor

BESAŞ üretimini artırıyor

Sektörel Haberler 03.05.2010, 21:00 03.05.2010, 21:00
BESAŞ üretimini artırıyor
BESAŞ üretimini artırıyor

Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden BESAŞ, sağlıklı ve ekonomik ekmek üretimi ile kentin gözdesi olmaya devam ediyor. Kısa süre sonra 5. bandı hizmete başlatacak olan BESAŞın üretim kapasitesi artarken, ürün yelpazesi de genişleyecek.

BURSANIN ekmek ihtiyacının yüzde 20sini karşılayan ve Türkiyenin üçüncü büyük ekmek üretim tesisi konumunda bulunan BESAŞ, yeni yatırımlarla birlikte üretim kapasitesini 5. banda çıkararak, kaliteli ekmeği daha çok insana ulaştıracak. BESAŞ Genel Müdürü Bayram Yıldız, Bursada ekmek fiyatlarını dengelemeyi hedefleyen BESAŞın vatandaşların hijyenik ve ekonomik ekmek yemesini sağlamayı da amaçladığını belirtti. Türk toplumunda ekmeğin önemine dikkat çeken Yıldız, "Kültürümüzde ekmek çok önemlidir. BESAŞ olarak biz de bu bilinçle çalışmalarımıza yön veriyoruz. Üretim kapasitemiz ortalama 240 bin civarında, yıllık üretimimiz ise 72 milyon 500 bin dedi.
DAHA ÇOK EKMEK ÜRETİLECEK
Yakın zamanda 5. ekmek bandını da üretime dahil ederek kapasitesini arttıracaklarını söyleyen Yıldız, faaliyete başlayacak olan bu bantla birlikte francala ekmeğin yanı sıra son zamanlarda sağlık uzmanlarının önemle bahsettiği tam buğday ekmeğinin de daha fazla sayıda üretileceğini söyledi. Tam buğday ekmeğin üretiminde ve satışında fırıncılara da öncülük edileceğini sözlerine ekleyen Yıldız, "Türkiyede fazla ekmek çeşidi yok. Örneğin Avrupada 30un üzerinde ekmek çeşidi üretiliyor. Biz de BESAŞ olarak yeni ekmek çeşitleri üreteceğiz ve fırıncılarımıza da örnek olarak, onları da yeni ekmek çeşitleri üretmeye teşvik edeceğiz dedi.
Hedef sağlıklı ekmek üretİmİ
Ana hedeflerinin sağlıklı ekmek çeşitlerinin ve yan ürünlerinin türevlerini arttırmak olduğunu ifade eden BESAŞ Genel Müdür Yardımcısı Can Aydoğan da özellikle tam buğday ekmeğine önem verdiklerini ifade ederek, "Tam buğday ekmek, buğdayın saf haliyle yapılıyor ve tüm besin değerlerini içinde bulunduruyor. Bu ekmeğin satışına önem veriyoruz. Şu an tam buğday ekmeğinin üretimi 3 bin 500 civarında, ilave bantla birlikte bu sayıyı daha da arttırmayı istiyoruz diye konuştu.
Yan ürünler de satılıyor
BESAŞta, ayrıca İstanbul Halk Ekmek tarafından üretilen ve çölyak hastalarının beslenmesinde önerilen glutensiz ekmek, kar amacı güdülmeden satılıyor. Beş çeşit ekmeğin yanı sıra yumurta, un, mantı, makarna gibi yan ürünlerini de halkın beğenisine sunan BESAŞ, sosyal sorumluluk bilinciyle çalışmalarına yön veriyor.

Sayı: 730 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18