banner8

banner13

banner6

Ateş: Bankacılık çalkantılardan çok sağlam çıktı

Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği'nin (BALKANTÜRKSİAD) geleneksel hale getirdiği Sinerji Toplantısı'nın 22'ncisi Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş'in katılımıyla gerçekleştirildi. BALKANTÜRSİAD Başkanı Berat Tunakan, birlik ve beraberlik vurgusu yaptı.

Sektörel Haberler 28.10.2019, 22:00 28.10.2019, 22:00
Ateş: Bankacılık çalkantılardan çok sağlam çıktı
Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği'nin (BALKANTÜRKSİAD) geleneksel hale getirdiği Sinerji Toplantısı'nın 22'ncisi Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş'in katılımıyla gerçekleştirildi.
BALKANTÜRSİAD Başkanı Berat Tunakan, birlik ve beraberlik vurgusu yaptı. Ekonomide en önemli hususun ‘güven' olduğunu belirten Tunakan, "Biz içeride ve dışarıda yeniden güvenin tesis edilmesinin birinci öncelik olması gerektiğine inanıyoruz. Yoksa enflasyonun da, cari açığın da, işsizliğin de üstesinden hep beraber geliriz diye konuştu.
Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Türkiye ve dünyadaki güncel ekonomik gelişmeler hakkında bilgiler verdi. Enflasyon, faiz, kur gibi bir takım ekonomik göstergelerde olumlu gelişmelerin olduğuna dikkat çeken Ateş, "Merkez Bankasının 250 baz puan indirme kararıyla bin baz puan geri geldi. Bunun böyle süreceğini düşünüyoruz. Bir taraftan da öncü göstergeler, sanayinin de yavaş yavaş dönmeye başladığını gösteriyor. Bu da ileriye doğru bize büyüme ışıltısı veriyor dedi.
Uluslararası yeni kuralların devreye girdiğini vurgulayan Ateş, şöyle devam etti: "Bunlarla birlikte bankacılık, bu yıl provizyonlamaya çalıştı ama bunun böyle olması gerekiyordu. Günün sonunda bankacılık, geçtiğimiz yılki çalkantılardan çok sağlam çıktı ve bu yılki dengelenmede son derece başarılı yürüdü. Gazetelere 23 Temmuz'da bir vesileyle verdiğim beyanatta, 900 baz puandan 800-900 baz puan düşeceğini söylediğimde biraz tepki görmüştüm açıkçası. Kimsenin beklentisi, bu yönde değildi. Yüzde 10'a kadar bu kadar kısa sürede düşmeyi ben de beklemiyordum ama bir yıl içinde 900 baz puana doğru faizin kırılacağını düşünüyordum. Şu anda da görünen o ki faizler yüzde 10 düştüğü halde kur dengelerinde ciddi bir terslik olmadı, stabilite devam ediyor. Bu da dengelenmenin gerçekten iyi bir noktaya geldiğini, bundan sonra artık çıkışın başlayabileceğinin işareti.

Sayı: 1222 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?