banner34

banner50

banner6

Altepe arıtmada ısrarlı

Altepe arıtmada ısrarlı

Sektörel Haberler 15.03.2010, 22:00 15.03.2010, 22:00
Altepe arıtmada ısrarlı
Altepe arıtmada ısrarlı

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Demirtaşta yer altı sularından asit çıktığını belirterek, arıtmasız çalışan tesislere göz yumulmayacağını söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, işadamlarıyla bir araya geldiği toplantıda özellikle çevre kirliliğinin önlenmesi konusunda sert uyarılarda bulundu. Sanayi bölgelerindeki kaplamacıların arıtma sistemlerini kurmaları için Haziran ayına kadar süre verildiğini hatırlatan Başkan Altepe, "Çevreyi kirletmeye kimsenin hakkı yok. Bizim de oy alacağız diye çevrenin kirletilmesine göz yumma lüksümüz yok dedi.
Başkan Altepe, Bursa Mühendis ve Mimar İşadamları Derneğinin (BUMİAD) davetlisi olarak katıldığı yemekte, hayata geçirdikleri çalışmalar ve devam eden projeler hakkında bilgiler verdi. AK Parti İl Başkanı Nagip Vardarın da katıldığı toplantının açılışında konuşan BUMİAD Başkanı İlker Özaslan, kentin geleceğini ilgilendiren projeleri birinci ağızdan öğrenmek amacıyla bu tür toplantılar düzenlediklerini vurguladı.
"YERALTINDAN ASİTLİ SU ÇIKIYOR
Başkan Altepe, kaplamacılara arıtma ünitelerini kurmaları için Haziran ayına kadar süre verildiğinin hatırlatılması üzerine çevre kirliliği konusunda sert uyarılarda bulundu. Konunun yeni olmadığını ancak bugüne kadar yerel yönetimler tarafından yapılan uyarıların işletmeler tarafından dikkate alınmadığını ifade eden Başkan Altepe, tüm işletmeleri Haziran ayına kadar arıtma tesislerini kurmaları konusunda uyardı. Bu tarihten sonra sıkı bir denetim mekanizması başlatacaklarını dile getiren Başkan Altepe, "Demirtaşta yeraltından asitli su çıkıyor. Suyumuz gün geçtikçe kirleniyor.
Kestelde, Gürsuda derelerimiz günde 2-3 kez renk değiştiriyor. Hiçbir tesisin ben atıklarımı arıtmadan derelere bırakırım deme hakkı yok. Bizim de oy alacağız diye çevrenin kirletilmesine göz yumma lüksümüz yok. Uyarılar defalarca yapıldı ancak bu güne kadar hiçbir adım atmayan işletmeler sürenin sonuna gelinirken telaşa düştü. Önümüzde yeterli zaman var, herkes bu süre içinde arıtma tesislerini hayata geçirmeli dedi.
"İHBAR EDİN GEREĞİNİ YAPALIM
İşadamlarının, yeterli denetim ve yaptırımların uygulanamayacağı yönündeki görüşleri üzerine Tabakhaneler örneğini veren Başkan Altepe, "Tabakhaneler de kaldırılamaz deniliyordu. Ancak verdiğimiz süre sonuna kadar taşınmayanlar olduğunu görünce bölgenin elektriğini kestik. Sonunda bütün işletmeler o bölgeden taşındı. Kararlılık çok önemli ve biz bu konuda kararlıyız diye konuştu. Bazı firmaların mevcut olan arıtma tesislerini bile çalıştırmadığı yönündeki iddialar üzerine konuşan Başkan Altepe, "Siz o firmaları ihbar edin biz gereğini yapalım. Bursanın yer altı kaynakları ve doğal zenginliklerini kirletmeye kimsenin hakkı yok. Bu konuda etkin bir denetim süreci başlatacağız dedi.
"BURSANIN TÜM RANTINA TALİBİZ
Büyükşehir Belediyesi olarak en başından beri Bursanın rantının Bursaya kalması gerektiğini savunduklarını dile getiren Başkan Altepe, kentin tüm rantına talip olduklarını vurguladı. Karapınardaki Atlı Spor Kulübünün ovadaki bir bölgeye taşınacağını ve onun yerine su fabrikası kurulacağını dile getiren Başkan Altepe, "Doğal kaynak sularını da kendimiz değerlendirelim istiyoruz. Uludağ suları Özel İdare tarafından satılıyor. Özel İdarenin yeterli bütçesi bulunmadığı için suyu değerlendiremiyor. Bu dönem BUSKİ olarak su kaynaklarına el koyduk. Karapınar da tüm hatların kesişme noktasında. Gerekli çalışmalar bittikten sonra suyu da biz şişeleyip satacağız diye konuştu. Keles kömürünü verimli değerlendirmek için de çalışmaları olduğunu dile getiren Başkan Altepe, kömürü de enerji üretimi konusunda değerlendirmeyi planladıklarını kaydetti.
Başkan Altepe, ulaşım projelerinden stadyumun yenilenmesine, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinden Uludağın turizme kazandırılmasına ve vagon üretiminden tarihi kültürel mirasın korunmasına kadar yaptıkları çalışmaları da işadamlarına detaylı bir sunumla anlattı.
Gecenin sonunda BUMİAD Başkanı Özaslan, günün anısına Başkan Altepeye plaket verdi.

Sayı: 723 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18