banner8

banner13

banner6

Almanya ‘Fetih Müzesi'ni konuşuyor

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi'ni çok beğendiğini ifade eden Lucia Puttrich, "Müzenin gerek mimari yapısı gerekse sanatsal değerleri beni çok etkiledi. Osmanlı'nın köklerini ifade etmesi açısından tarihi değer taşıyan bir eser olmuş.

Sektörel Haberler 23.09.2019, 21:00 23.09.2019, 21:00
Almanya ‘Fetih Müzesi'ni konuşuyor
Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi'ni çok beğendiğini ifade eden Lucia Puttrich, "Müzenin gerek mimari yapısı gerekse sanatsal değerleri beni çok etkiledi. Osmanlı'nın köklerini ifade etmesi açısından tarihi değer taşıyan bir eser olmuş. Bence dünyada görülmesi gereken müzeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Almanya'ya döndüğümde bu eserden uzun uzun bahsedeceğim dedi.
Bursa'ya gelen Almanya'nın Hessen Eyaleti Federal ve Avrupa İşleri Bakanı ve Federal Düzeyde Hessen Eyaleti Temsilcisi Lucia Puttrich, Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi'ni gezdi. Alman Bakan, Bursa'nın fethiyle Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş hikayesinin anlatıldığı müzeyi, ‘Muhteşem' olarak nitelendirdi. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Almanya'nın Hessen Eyaleti Federal ve Avrupa İşleri Bakanı ve Federal Düzeyde Hessen Eyaleti Temsilcisi Lucia Puttrich, Hessen Eyaleti Meclisi'ndeki tüm parti guruplarından milletvekilleri, meclis üyeleri ve de Osmangazi Belediyesi'nin kardeş şehri Lahn Dill Kreises Kaymakamı Wolfgang Schuster'in de yer aldığı heyete Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi'ni gezdirdi. Başkan Dündar, Fetih Müzesi'nin dünyanın en büyük tam panoramik müzesi olduğunu söyledi. 42 metre açıklığıyla dünyanın en büyük kubbesinin de yine Fetih Müzesi'ne ait olduğunu ifade eden Başkan Dündar, "Fetih Müzesi, iç içe geçmiş iki ayrı bina olarak inşa edildi. Kubbe kısmı 6 ayak üzerine oturtuldu. Bunlar, Bursa'da metfun 6 padişahı simgeliyor. Kubbenin altındaki amfi sahne aynı zamanda 1000 kişilik gösteri merkezi olarak kullanılıyor dedi. Başkan Dündar, Alman Bakan ve Hessen heyetine Osmanlı döneminin önemli olaylarının resmedildiği kronolojik sergi salonunu gezdirdi.
PUTTRİCH 693 YIL
ÖNCESİNE GİTTİ
Lucia Puttrich ve beraberindeki heyet, Bursa'nın fethinin panoramik resim ile tasvir edildiği müzenin kubbe bölümüne çıktığında ise büyük hayranlık ve şaşkınlık yaşadı. Tam panoramik olmasından dolayı kubbeye çıktığında bir süre şaşkınlık yaşayan Alman Bakan, panoramik resimde yer alan 10 bin figürün arasında adeta kayboldu. Bursa'nın 23 yıl süren kuşatma sonunda kan dökülmeden el değiştirdiği tarihi buluşma gününü tasvir eden panoramik resmi dikkatlice inceleyen Puttrich, 693 yıl öncesinin Bursa'sına tanıklık etti.
ALMAN BAKANIN
TÜRK OKUNDAKİ
YETENEĞİ
Müzede bulunan Akıncılar Geleneksel Okçuluk Spor Kulübü Derneği üyesi çocukların ok atma gösterisini de izleyen Puttrich, kısa bir eğitim aldıktan sonra yayı eline alarak ilk okunu attı. İlk atışında hedefi vurma başarısı gösteren Lucia Puttrich, bu alanda ne kadar yetenekli olduğunu gösterdi. Puttrich, Osmangazi Belediyesi Halk Dansları Topluluğu üyeleri tarafından sergilenen dans gösterisini de beğeniyle izledi.
"DÜNYADA
GÖRÜLMESİ
GEREKEN
ESERLERDEN
BİR TANESİ
Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi'ni çok beğendiğini ifade eden Puttrich, "Müzenin gerek mimari yapısı gerekse sanatsal değerleri beni çok etkiledi. Osmanlı'nın köklerini ifade etmesi açısından tarihi değer taşıyan bir eser olmuş. Bence dünyada görülmesi gereken müzeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Almanya'ya döndüğümde bu eserden uzun uzun bahsedeceğim dedi.

Sayı: 1217 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?