banner8

banner6

banner11

Uludağ OSB 20 yaşında

2001 yılında Gürsu Organize Sanayi Bölgesi olarak kurulan ve Kestel 2 No’lu Sanayi Bölgesi’yle birleşmesiyle güç kazanan Uludağ Organize Sanayi Bölgesi 20 yaşında. 260 firması ve 20 bin çalışanıyla, yılda 500 milyon dolar ihracat gerçekleştiren bölge, 2023’te yüzde 100 doluluk oranına ulaşarak, ihracat rakamını 1 milyar dolara yükseltmek istiyor.

Sektörel Haberler 06.04.2021, 03:10
Uludağ OSB 20 yaşında

Bunların kamulaştırma problemlerinin yüzde 90’ını hallettik, gelecek dönemde bu sorunun tamamen giderilmesi adına Gürsu Belediyesi’yle ortak bir proje sürdürüyoruz” dedi.
Aydın, 66 bacayı, tek bacaya indirme çalışmalarını yakında sonuçlandıracaklarına ve bölgedeki karbondioksit salınımını yüzde 92 oranında azaltacaklarına işaret ederek, şöyle devam etti: “Nihai amacımız bölgemizdeki sanayi kuruluşlarını, dünyada kendi sektöründeki firmalarla eşdeğer bir yapıya kavuşturup, teknolojik gelişmelere ayak uydurmalarına öncülük etmek. Böylece, bölgemizdeki fabrikaları dünyadaki rakipleriyle mücadele edebilecek kadar güçlü ve kaliteli ürün imal eden firmalar haline getirip ihracat rakamlarını yukarı çekmek istiyoruz. Yine boyahanelerle ilgili olarak yeraltı sularının tüketimini asgariye indirebilmek için bir buhar merkezini devreye aldık. Bu projemiz ekolojik dengeyi koruma açısından (karbondioksit salınımını yüzde 90, yeraltı sularının kullanımını da yüzde 92 oranında azaltacak) çok önemli. Yine iklim değişikliği böyle devam ederse 10 yıl sonra Türkiye’deki boyahane sektörünün ayakta kalması mümkün olmayacak. Bununla ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda DSİ ile birlikte Deliçay deresinin üzerinde bir baraj kurup, sanayide kullanılan suyun arıtıldıktan sonra tekrar kullanılmasını sağlayacak bir projeyi ortaya koymaya çalışıyoruz.”


BİR İLK: SANAL TEKSTİL FUARI
Pandemi döneminde bölgede üretim kapasitesinin yüzde 28’leri gördüğünü, bunu elektik ve doğalgaz tüketimlerinden kolayca anlayabildiklerini anlatan Aydın, “Normalleşmeyle birlikte kapasite yüzde 70’lere ulaştı, bunun en kısa zamanda yüzde 90’ların üzerine çıkacağını umuyoruz. Bu dönemde istihdamın korunmasına yönelik ortaya konulan kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin uygulamaları oldukça yerindeydi. Pandemi sürecinde ihtiyaç olan dezenfektan araçları üreten ve maske imalatı yapan firmaların işleri hızlandı ama diğer sektörlerde sıkıntılar devam ediyor. Bu yalnızca ülkemizle alakalı değil, dünyayla ilgili bir sıkıntı. Ülkemizdeki sıkıntıların giderilmesi için, dünyada ekonomik çarkların da düzgün işlemesi gerekiyor. Pandemiden sonraki süreci daha az hasarla atlatabilirsek, rakamların iyiye gideceğini düşünüyorum. Öte yandan Uludağ OSB olarak yine bu dönemde Sanal Tekstil Fuarı gerçekleştirdik. Böylece Türkiye’de bir ilke imza attık” ifadelerini kullandı.

EĞİTİME VE TEKNOLOJİYE YATIRIM
Aydın, Uludağ OSB olarak ‘Çarşı Vişne’ adını tescil ettirdiklerine işaret ederek, “Vişne Caddesi’ne rakip bir düşünce içinde değiliz. Vişne Caddesi’nde dünyayı imrendirecek ürünler imal eden firmalarımız var. Fakat dünyanın değişik ülkelerinde de bu sektör hızla gelişiyor. Bu sektörün ülkemizi terk etme ihtimali var. Bunun en büyük sebebi, Bursa’daki firmaların ürünlerini İstanbul’daki aracıları kullanarak pazarlaması. Bu da özellikle rekabet konusunda Bursa’daki üreticilerin elinin zayıflamasına sebebiyet veriyor. Dünyadaki perakende mağaza zincirlerinin buradaki üreticilerle diyalog kurup, ürünleri onlardan almasını sağlayacak bir ortamın oluşması lazım. Bunun için de Çarşı Vişne adını tescil ettirdik, Vişne Caddesi’ndeki büyük firmaların satış temsilciliklerini bu çarşıya kurdurup, aracıları ortadan kaldırmak istiyoruz. Uludağ OSB bölgesi içerisindeki bir alanda bunu yapma hayalimiz var” dedi.
Sanayinin özellikle ara eleman konusunda ciddi sıkıntı yaşadığını vurgulayan Başkan Aydın, bu yönde bölgede bir teknik eğitim verecek kolej projesini hayata geçirmek istediklerini söyledi. Aydın ayrıca Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) ile protokol imzaladıklarını, 2023 yılına kadar Uludağ OSB’de bir Ar-Ge merkezi oluşturmak istediklerini de sözlerine ekledi.
 

Yorumlar (0)
18
açık
banner12