banner8

banner13

banner6

19.07.2021, 23:33

Ruslar, Antalya’yı ihya etti

20 Temmuz 1974 Barış Harekatı’nın 47’inci yıl dönümü kutlu olsun. (M.A) Ruslar’a Türkiye’ye gitme konusunda 15 Nisan’da yasak konulduğunda adeta karaları bağlamış ve çok üzülmüştük. Üzülmemek elde mi? Rusya deyince iyi düşünmeliyiz. Çünkü, yıllardan bu yana Rus turist sayısı yabana atılır gibi değil. Örneğin, 2017’de yurt dışına çıkan 39,6 milyon Rus’un 4,5 milyonu, 2018’de 42 milyon Rus turistin 5,7 milyonu, 2019’da 45 milyon Rus turistin 6,8 milyonu ve de kayıp yıl olan 2020’de yurt dışına çıkan 12,4 milyon Rus’un 2 milyonu Türkiye’ye gelmeyi tercih etmiş.

Türkiye, yurt dışı seyahat yapan Ruslar’ın her zaman bir numaralı destinasyonu olmuş. Sadece 2020’de bu birinciliği Abhazya almış. Aylar önce burada bir yazı yazmış ve Ruslar’ın yine geleceğini bu süre içinde de başta Antalya olmak üzere diğer turizm bölgelerinin bitip yok olması gibi bir durumun olmayacağını söylemiştik. Rus Hükümeti’nin Antalya’da otelleri ve havalimanını denetlemesinden sonra 18 Haziran’da yasağı kaldırması sektör için önemli bir dönüm noktası oldu.

Aradan iki ay geçtikten sonra Ruslar özellikle Antalya’ya adeta yağmur gibi yağdı. Uçaklar dolmuş gibi gitti geldi. Esnafın yüzü güldü, otelciler bayram etti ve tüm bağlantılı sektörler zarar telafisi hayallerini kurmaya başladılar. Her yıl ortalama 5-7 milyon arası Rus turistin geldiği, Türkiye’ye kısıtlamanın kaldırılmasıyla sadece Antalya’ya günde ortalama 15-20 bin turist gelmeye başladı.

Böyle giderse sezon sonunda Türkiye’ye gelen Rus turist sayısı 5 milyonu rahatlıkla geçebilir. Bir örnek vermek gerekirse, uçuş kısıtlamasının kaldırıldığı 22 Haziran’dan 8 Temmuz’a kadar sadece Antalya’ya, Rusya’dan bin 95 uçuş gerçekleştirildi. İlk gün 30 uçuşla 7 bin 421 Rus turist gelirken, 3 ve 7 Temmuz’da Rusya’dan uçuş sayısı günlük 88’e ulaştı. Kente en fazla Rus turist, 3 Temmuz’da 24 bin 741 misafirle gerçekleşti. 17 günde Rusya’dan gelen turist sayısı 307 bin 417 kişi oldu. Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, Antalya’nın havalimanları içinde şu anda tatil destinasyonları içinde dünyada en çok turistin geldiği havalimanlarından biri olduğunu ifade etti.

Gelecek turistlerin ülkelerine sağlıklı ve güvenli şekilde dönmesinin önemine işaret eden Yavuz, ‘’Tüm turizmciler bunun bilincinde. Bu da iyi bir referans olacaktır.” diye konuştu. Turizmciler böyle derken Sağlık Bakanlığı, illere göre 100 bin kişide görülen vaka sayılarını açıkladı. Türkiye’nin en büyük turizm kenti olan Antalya’da vaka sayılarının artışa geçtiği görülmüş. Bir önceki hafta 35,9 olan Antalya’nın son bir haftalık vaka sayısının 100 binde 65’e yükseldiği görülüyor. Aynı şekilde en çok turist alan İstanbul’daki vaka sayısı da 54,6’dan 56,7’ye yükseldi. Biz Antalya’ya bakarken Rusya’da Covid-19 virüsü salgınında vaka sayısında artış yaşanıyor. Her geçen gün artan vakalar nedeniyle başta Moskova olmak üzere ülkenin hemen hemen tüm bölgelerinde tedbirler arttırılırken, vakalarda düşüş kaydedilemiyor.

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Kurumu Başkanı Anna Popova, “Delta mutasyonunun Rusya’da hızla yayılmaya başladığını tespit ettik” dedi. Rusya’da 2 Haziran’dan itibaren bu mutasyon hızla yayılarak 20 bin kişiye bulaştı ve 600 kişi hayatını kaybetti. Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, “Ya kitlesel mecburiyetten dolayı toplu aşılama yapacağız ya da tamamen sokağa çıkma yasağı ilan edeceğiz” demesi korkuya neden oldu. Tüm bu haberler bizim biraz daha titiz ve dikkatli davranmamızı gerektirmektedir.

Durum böyle diye sınırları kapatmak gibi bir tedbirin gündeme gelmesi şimdilik uzak bir ihtimal. Sadece Antalya’da bir artış görülmesi önlenemez bir durum değildir. Nitekim, ilk günlerdeki yoğun trafik daha normalleşince Antalya’daki vaka artışları da azamaya başladı. Antalya esnafının hastalık, virüs falan dinlemeden Rusları adeta bağrına basıp memnun etme gayreti görülmeye değer. Otellerdeki doluluk oranının artmasının Covid-19 önlemlerinin gevşetilmesine neden olmaması için kontroller aralıksız devam ediyor. Kısaca Ruslar’ın geç de olsa gelişi turizmimiz için çare olmuştur. Bunlar çok iyi haberler. Devamının gelmesi dileğiyle. Mutlu yarınlar Türkiye’m.

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?