banner8

banner13

banner6

NELER YAPILMALI? - 2

Geçen haftaki yazımda bu zor dönemdeki temel konulardan Tarımla ilgili paylaşım yapmıştım. Bu yazımda tarımın temel bileşenlerinden olan “tohumla” ilgili biraz detaylı bilgi vermek istiyorum.

Medya Kulis 26.05.2020, 00:00 26.05.2020, 00:00
NELER YAPILMALI? - 2

Geçen haftaki yazımda bu zor dönemdeki temel konulardan Tarımla ilgili paylaşım yapmıştım. Bu yazımda tarımın temel bileşenlerinden olan “tohumla” ilgili biraz detaylı bilgi vermek istiyorum. Bu konuda yetkili kuruluş; Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRK-TOB) Başkanı Sn. Savaş AKÇAN’ın verdiği bilgilere bir bakalım.Uluslararası raporlar; 55 ülkede 135 milyon kişinin “Gıda Güvencesi” açısından kriz düzeyinde, ya da daha kötü durumda olduğunu ve salgının etkisiyle daha ciddi sıkıntılar yaşanabileceğini belirtiyor. Küresel düzeyde “GIDA MİLLİYETÇİLİĞİ” olarak adlandırılabilecek şekilde, ülkelerin kendi stoklarını muhafaza etmelerine öncelik verdikleri görülüyor.

Bitkisel üretimin temeli ve hayvancılıkta da yem bitkileri üretiminin vazgeçilmezi ve en stratejik unsuru olan tohumlukların (tohum, fide, fidan) ve Tohumculuk sektörünün öneminin daha iyi anlaşılması gerekiyor. Ülkemizde “Gıda Güvencesi” açısından kıtlık düzeyinde bir sorun yaşanması beklenmiyor. Ancak belirsizlikler her alanda olduğu gibi tarımda da riskleri artırır. Önemli olan ÇİFTÇİLERİMİZİN daha çok gelir elde etmesini sağlayacak politikaların uygulanması, desteklerin artması ve çiftçilerimizin ürünlerinin değerinde satılacağını bilmesi.

“TOHUMDA YURTDIŞINA BAĞIMLI DEĞİLİZ”

Sn. AKÇAN’ın belirttiğine göre biz 91 ülkeye tohum ihraç ediyoruz. Kendi kaynaklarımızdan ıslah edip geliştirilen milli tohumlarımızdan, tahıl ihtiyacımızın %70’ini, baklagillerin %97’sini, çayır, mera ve yem bitkilerinin %92’sini ve sebzelerin %60’ını karşılıyoruz. Mısır, ayçiçeği, şeker pancarı, pamuk ve patates gibi tohumluk açığı olan ürünlerde de gün geçtikçe milli tohumu çeşitleri artıyor. İthalatta en çok tohum aldığımız yerler; ABD, Kanada, Hollanda gibi ülkeler. Ancak her sene bu ülkeler değişiyor. İsrail bu sıralama içinde yer almıyor. Tohumculukta yurt dışına bağımlı olduğumuz, MİLLİ TOHUMCULUĞUMUZUN olmadığı söyleniyor. Ancak bunun gerçekle ilgisi yok. 1,5 milyar dolarlık bir üretim değeri olan Tohumculuk sektöründe 2019 yılında 183 milyon dolarlık bir ithalatımız oldu. Bu ithalatın içerisinde İsrail’in payı 12 milyon dolardır. Bu da pazarın binde 8’i kadar yapar.

Ülkemizde bu sektörde pek çok kuruluş var. Bunlardan biri de Bursa’daki bir tohumculuk kuruluşu. Çalışmalarını izlediğim bu şirket gerçekten değerli tohum üretimleri gerçekleştiriyor. Ürün planlamasına gelince; son dönemde yaşadığımız soğan ve patates ile ilgili sıkıntılar ve alınan kararlardaki farklılıklar hükümetin ne kadar titiz olması gerektiğini göstermiştir. CORONA’DAN alacağımız en önemli derslerden biri; yerli ve milli ürüne sahip olmamızın ne kadar önemli olduğudur.

Tohumlarımıza ve tarımsal alanlarımıza daha özenli bakmazsak geleceğimiz sıkıntılı olur.


Sayı: 1252 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?