banner34

banner50

banner6

'YENİ BİR BAŞLANGIÇ

"YENİ BİR BAŞLANGIÇ

Kent 15.02.2010, 22:00 15.02.2010, 22:00
'YENİ BİR BAŞLANGIÇ
"YENİ BİR BAŞLANGIÇ

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO)?Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, Aralık
2009 sanayi üretim endeksindeki artışı, yeni bir başlangıç olarak kabul ettiğini söyledi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, sanayi üretim endeksinin artmasını yeni bir başlangıç olarak kabul ettiklerini bildirdi.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2009 yılı Aralık ayı Sanayi Üretim Endeksi sonuçlarını değerlendiren Celal Sönmez, yazılı açıklamasında, Türkiye'de sanayi üretiminin belli başlı göstergelerinden olan aylık sanayi üretim endeksinin Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,2 artarak 117.1'e çıktığını belirtti.
Bardağın dolu tarafını görme ısrarlarının, 2010 yılında tüm göstergeleri olumluya çevirecek gibi göründüğünü ifade eden Sönmez, özellikle imalat sanayi üretim endeksinin yüzde 28'lik artışının, bu yılın toparlanma yılı olacağına dair beklentilerini desteklediğini kaydetti.
Sönmez, açıklanan 2009 yılı Aralık ayı Sanayi Üretim Endeksi'nin ekonominin gidişatına ilişkin en önemli göstergelerden biri olduğuna dikkati çekerek, ''Sanayi üretim endeksi, hangi sektörün ayakta kalma mücadelesi verdiğini görmek açısından yararlı olmakla birlikte, ayrıca bu endeksler izlenerek ekonominin derinlemesine takibi ve değerlendirilmesi mümkün olmaktadır'' dedi.
Yıllık bazda 2009 yılında sanayi üretim endeksinin ortalama yüzde 9,6 oranında daralması gerçeğinin de gözden kaçırılmaması gerektiğini vurgulayan Sönmez, şunları kaydetti:
"Küresel kriz 2008 yılının son çeyreğinde başladı. Dolayısıyla ekonominin gidişatını gösteren tüm veriler inişe geçti, sanayi üretim endeksi de Aralık 2008'de 93,5 ile dip yapmıştı. Aradan 1 yıl geçti ve Aralık 2009'da özellikle sanayi üretim endeksinin yüzde 25,2 oranında artmasını yeni bir başlangıç kabul ediyoruz. Üretimin yeniden dirilişinin, canlanmasının sinyali olarak kabul etmek istiyoruz. İmalat Sanayi Üretim Endeksi alt gruplarının Aralık ayında, 2008 yılının aynı ayına göre yüzde değişim oranları incelendiğinde en yüksek artış oranının yüzde 85,3 ile motorlu kara taşıtı, römork ve yarı römork imalatında görülmesi de otomotivin başkenti Bursa için sevindirici. TÜİK'in açıkladığı verilerin satır aralarında 'krizden çıkış'ı, 'toparlanmanın başladığını' okumak mümkün. Bu, neyi nasıl görmek istediğinizle doğru orantılı... Biz iş dünyasının temsilcileri olarak üretimi, ihracatı ve rekabet gücü artmış, işsiz sayısı azalmış eski gücüne yeniden kavuşmuş bir Türkiye ekonomisi görmek istiyoruz.''

Sayı: 719 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18