banner34

banner50

banner6

Üniversite-sanayi işbirliği

Üniversite Sanayi işbirliği

Kent 22.02.2010, 22:00 22.02.2010, 22:00
Üniversite-sanayi işbirliği
Üniversite-sanayi işbirliği

Uludağ Üniversitesi, sanayi ile işbirliğini geliştirmek amacıyla önemli bir adım daha attı.
Daha önce, sanayi ile ilişkileri her iki tarafın da beklentilerini karşılayacak düzeye getirmek amacıyla Üniversite Sanayi İşbirliği Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezini yeniden yapılandıran ve çeşitli anketlere dayanarak kendine yol haritası çizen Uludağ Üniversitesi, kaliteli işgücü yetiştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla, BUTGEM ile işbirliği protokolü imzaladı.
Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mete Cengiz ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmezin, BTSO hizmet binasında imzaladıkları protokole göre, Uludağ Üniversitesi öğrencileri, BTSO Eğitim Vakfına ait Bursa Tasarım ve Teknoloji Geliştirme Merkezinin (BUTGEM) uygulama laboratuvarlarında uygulama yaparak mesleki deneyim kazanacak.
Protokol imza töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Mete Cengiz, üniversite-sanayi işbirliğine verdikleri öneme değinerek bu konuda kararlı adımlar attıklarını, sanayicilerin de her zaman desteklerini gördüklerini söyledi.
Geleceğin Türkiyesini şekillendirecek gençlerin eğitiminin daha nitelikli olması için atılan bu işbirliği adımının ileride daha büyük işbirliklerine dönüşeceğine inandığını dile getiren Cengiz, buna katkı koyan herkese teşekkür etti.
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez de, "Bugün Odamız ve üniversitemiz adına önemli günlerden biri diyerek başladığı konuşmasında "Bu protokol ile BUTGEMin tüm laboratuvarları Uludağ Üniversitesi öğrencileri için üretim üssü haline gelmektedir. İnanıyorum ki, bu işbirliğinin bir adım ötesini daha önümüzdeki aylarda göreceğiz dedi.
Sönmez, ilk işbirliğinin bir hafta sonra tekstil konusunda başlayacağını da sözlerine ekledi. İşbirliğinin mimarlarından biri olan sanayici Fahrettin Gülener de, imzalanan bu protokolün, gençlerin üniversite sıralarındayken mekanikle tanışması, malzemeyi eliyle tutabilmesi, tasarım yapabilmesi, fabrikalara gitmeden önce özgüvenini kazanması açısından çok önemli olduğunu söyledi.
İŞBİRLİĞİNİN NİTELİĞİ
İmzalanan protokole göre, BUTGEM yönetimi, kaliteli işgücü yetiştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla, Uludağ Üniversitesinin ilgili birimlerindeki bazı uygulamaların BUTGEM uygulama laboratuvarlarında ilgili öğretim üyeleri tarafından yaptırılmasına olanak sağlayacak.
ÜSİGEM ve BUTGEM, nitelikli işgücü yetiştirilmesine katkıda bulunmanın yanı sıra mevcut işgücünün niteliğinin artırılmasına yönelik olarak eğitim ve sertifika programları da düzenleyebilecek. Protokol uyarınca, öğretim elemanları ve öğrenciler tarafından yapılacak kısa süreli tasarım ve proje çalışmalarının BUTGEM laboratuvarlarında yürütülmesine olanak tanınacağı gibi, Avrupa Birliği projelerine yönelik olarak da Uludağ Üniversitesinin ilgili birimleriyle ÜSİGEM aracılığıyla ortak çalışmalar yapılabilecek.
Törene, ÜSİGEM Müdürü Prof. Dr. Zeyyat Sabuncuoğlu, öğretim üyeleri ile BTSO Yönetim Kurulu üyeleri de katıldı.

Sayı: 720 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18