banner34

banner50

banner6

Toparlanma zaman alacak

Toparlanma zaman alacak

Kent 08.02.2010, 22:00 08.02.2010, 22:00
Toparlanma zaman alacak
Toparlanma zaman alacak

"Enflasyon endeksi, durgunluğun sürdüğü ve toparlanmanın zaman alacağı mesajını veriyor. Dolayısıyla, yetersiz talep konusundaki sıkıntıların ne kadar haklı olduğunu gösteriyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak 2010un enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜİKten yapılan açıklamaya göre Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yüzde 1,85, Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) ise yüzde 0.58 arttı.
Enflasyon bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8.19, Ocak ayı itibariyle 12 aylık ortalamalara göre ise tüketici fiyatlarında yüzde 6,16, üretici fiyatlarında yüzde 1,14 olarak gerçekleşti.
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, 2010 yılının ilk enflasyon değerlerinin öngörülere uygun olduğunu kaydederek, "Enflasyon endeksleri bize, açıkça durgunluğun sürmekte olduğunu ve ekonomik toparlanmanın beklenenden biraz daha uzun sürebileceği mesajını veriyor. Bu da, ticaret erbabı ve sanayicilerimizin yetersiz talep konusundaki sıkıntılarının ne kadar haklı olduğunu gösteriyor dedi.
2010 yılında talep kökenli enflasyonist bir baskı beklenmediğini vurgulayan Sönmez, "Ocakta enflasyonun yükselmesinde etken olan nedenler ortada. Bazı ürün fiyatlarına zam yapılmış olması, geçen yılın ilk yarısında sert daralma nedeniyle düşük enflasyon yani baz etkisi ve yine geçen yılın vergi indirimlerine karşılık bu yıl vergilerin yükselmesi en önemli etkenlerdir. Bunun yanı sıra, önümüzdeki aylarda doğalgaz gibi temel girdilere de zam yapılması bekleniyor. Dolayısıyla yılın ilk 2-3 ayında yüksek enflasyon olacak. Talep ise hala beklenenin çok gerisinde...Üretici kesimin kapasite kullanım oranlarında ve üretim endekslerinde umut verici gelişmeler var, ancak, talep artmadıkça ekonomi eski dengesini bulmakta zaman kaybedebilir. Dolayısıyla da toparlanma beklediğimizden biraz daha geç olabilir diye konuştu.
Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Arif Özer ise, ''Ocak ayında enflasyonun yüksek olmasındaki en önemli neden, yapılan zamlar oldu ve enflasyon artışı beklentiler paralelinde gerçekleşti dedi.
Özer, Ocak ayı fiyat artışlarını değerlendirdiği açıklamasında, ekonomik göstergelerin, krizin bittiğini, ancak iyileşmenin yavaş ve aşamalı olacağını söylediğini belirtti.
Merkez Bankası'nın pasif politika yerine, aktif politika uygulamasına geçmesi gerektiğini savunan Özer, "Bunun anlamı, Merkez Bankası'nın döviz rezervlerini artırmasıdır. Banka rezervlerini artırırsa, IMF'ye ihtiyacımız kalmaz. Alınan dövizler karşılığı, hazineye borç verilerek, ekonomi canlandırılabilir. Ortaya çıkabilecek enflasyon riski ise yine Merkez Bankası'nın açık piyasa işlemleriyle sterilize edilebilir. Aktif bir politika uygulanırsa, TL gerçek değerine kavuşabilir. Böylece, ihracatçılar desteklenmiş olur. Başka bir deyişle, aşırı TL nedeniyle rekabet gücü zayıflamış olan ihracatçılarımızın rekabet gücü artar dedi.

Sayı: 718 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18