banner34

banner50

banner6

Otomotiv 10 aylık dönemde yine lider

Otomotiv 10 aylık dönemde yine lider

Kent 12.11.2012, 22:00 12.11.2012, 22:00
Otomotiv 10 aylık dönemde yine lider
Otomotiv 10 aylık dönemde yine lider
Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), ekim ayı ihracat raporunu açıkladı. Otomotiv endüstrisi ihracatı, ABde aşılamayan ekonomik kriz nedeniyle ekim ayında yüzde 7 gerileyerek bir milyar 635 milyon dolar olarak gerçekleşti.
İhracat rakamlarını değerlendiren OİB Başkanı Orhan Sabuncu, ABdeki krizin yanı sıra pariteden dolayı da sıkıntı yaşadıklarını hatırlatarak, "Yılın 10 aylık döneminde 1.1 milyar dolarlık parite kaynaklı kaybımız var. Bu da bizim istikrarlı döviz kuru söylemimizin ne kadar isabetli olduğunu gösteriyor dedi. Türkiye ihracatta hedefine emin adımlarla ilerlerken, otomotiv endüstrisi de yılın ilk yarısında beklentilerini yakalamış, ancak sonraki dönemde gerilemeler başgöstermişti. ABde aşılamayan ekonomik kriz nedeniyle ekim ayında da yüzde 7 gerileme yaşayan otomotiv endüstrisi, yılın 10 aylık döneminde ihracatta ayrıca parite kaynaklı 1.1 milyar dolar kayba uğradı.
İhracatın lider sektörü otomotiv endüstrisi, ekim ayında yüzde 7 azalışla bir milyar 635 milyon dolarlık dış satışa imza attı. Ekim ayında Türkiye genelinde yüzde 14 pay alan otomotiv endüstrisi, sektörel bazda da ihracatta ikinci sırayı aldı.
Ekim ayı ihracat raporunu açıklayan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), bu dönemde en fazla ihracat yapılan 5 ülkenin dördünde düşüş yaşandığına dikkat çekti. İhracatta gerilemenin en önemli nedeni ABdeki krize bağlanırken, bu bölgeye de geçtiğimiz ay yüzde 9 oranında bir gerilemenin olması gözlerden kaçmadı.

Sayı: 862 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18