banner34

banner50

banner6

OSB SİADLARI PLATFORMUNDA KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN SANAYİ BÖLGELERİ BOYUTU ELE ALINDI

OSB SİADLARI PLATFORMUNDA KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN SANAYİ BÖLGELERİ BOYUTU ELE ALINDI

Kent 26.11.2012, 22:00 26.11.2012, 22:00
OSB SİADLARI PLATFORMUNDA KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN SANAYİ BÖLGELERİ BOYUTU ELE ALINDI
OSB SİADLARI PLATFORMUNDA KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN SANAYİ BÖLGELERİ BOYUTU ELE ALINDI

BURSA - Bursa OSB SİADları Platformunun Kasım ayı toplantısı Kestel OSB ve Kestel Sanayici ve İşadamları Derneğinin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Adalet ve Kalkınma Partisi Bursa Milletvekilleri Hüseyin Şahin, Önder Matlı ve Bedrettin Yıldırım ile Bursadaki OSB SİADları Platformu üyelerinin katıldığı toplantıda, kentsel dönüşümün sanayi bölgeleri boyutu ele alındı.

Kestel Kaymakamı Cemil Aksak ve Kestel Belediye Başkanı Yener Acarın yanı sıra Ak Parti, CHP ve MHPnin Bursa İl Başkanlığı yetkililerinin de iştirak ettikleri toplantının açılışında konuşan Bursa OSB SİADları Platformu Başkanı Selim Yedikardeş, "Kentsel dönüşümün sanayi bölgeleri boyutu çok önemli. Sanayi bölgeleri kadar bölgelerin dışındaki sanayi yapılanması da yine kentsel dönüşüm kadar önem taşımaktadır dedi. Kentsel dönüşüm sürecinde akıllara sadece konutlar gelmemesi gerektiğini vurgulayan Selim Yedikardeş, "OSBler konusunun yanı sıra, verimli tarım arazilerine kurulmuş irili ufaklı sanayi tesisleri de kentsel dönüşüm sürecinde göz ardı edilmemelidir diye konuştu.

Toplantıya katılan ve ekonomik değerlendirmelerde bulunan AK Parti Milletvekili Bedrettin Yıldırım, dış ticaret açığını kapatmanın kendi yer altı kaynaklarımızın kullanımı ile olacağını belirtti.

AK Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı ise, kentsel dönüşüm konusunun Türkiyede ve Bursada sadece konutlar ile sınırlı olarak görüldüğünü dile getirerek, "Kentsel dönüşüm denilince sadece konutlar anlaşılıyor ama sanayi tesislerinin dönüşümü de bir o kadar önemli. Öncelik verilmesi gereken konular arasında. Kentsel dönüşüm yasası yürürlüğe girdi. Burada sabır ve kararlılıkla ilerlemek gerekiyor. OSBler başta olmak üzere bütün sanayi yapılarının da gerekiyorsa dönüşüme ayak uydurması gereklidir şeklinde konuştu.

AK Parti Milletvekili Hüseyin Şahin de, kentsel dönüşüm konusunun Türkiye ve Bursa için çok önemli olduğunu söyleyerek, başka bir önemli konu olan otomotiv test merkezi hakkında önemli açıklamalar yaptı. Otomotiv test merkezinin yeri konusunda önemli açıklamalar yapan Şahin, "Otomotiv test merkezi Yenişehir Havaalanının karşısındaki 2 bin 300 dönümlük alana kurulacak dedi. Bursa için bir diğer önemli konu olan ara eleman ihtiyacı konusuna da değinen Şahin, "Endüstri meslek liselerinin OSBler içinde kurmak gibi önemli bir çalışma yürütüyoruz. Bunu ilk olarak Nilüfer Küçük Sanayi Bölgesinde hayata geçirmeyi amaçlıyoruz. Böylelikle sektörün önemli bir sorunu olan ara eleman sıkıntısını çözmek istiyoruz müjdesini verdi.


KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN SANAYİ BÖLGELERİ BOYUTU

Toplantıda Kentsel Dönüşümün Sanayi Bölgeleri Boyutu hakkında bir sunum yapan İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği (İMSİAD) Başkanı Adil Gökçadır, Bursanın depremselliği ve geçmiş depremler ile verdiği hasarlar hakkında bilgiler aktardı. 17 Ağustos 1999da Kocaelide meydana gelen depremde imalat sanayisine büyük etkisi olduğuna dikkat çeken Gökçadır, "O depremde Sanayinin yüzde 95i hasar görmüş, 41 milyar TLlik bir toplam hasar söz konusu olmuştu. Firmaların yüzde 53ü depreme karşı sigorta yaptırmamışlardı.1999 depremi her açıdan bir aynadır. Bütün zafiyetleri ortaya çıkartmıştır. Türkiye GSMHnın yüzde 3-7 arasında bir tutar yüzde 61i depremler yüzünden olmak üzere doğal afetlerde kaybolmaktadır dedi. Depremsellik açısından kentleri patlamaya hazır bomba olarak niteleyen Gökçadır, "Bursada olası 7-8 büyüklüğünde bir deprem 650 bin konutun yüzde 30unu yıkacak, yüzde 60ında ise orta hasar meydana getirecektir. Ayrıca Sanayi ve ihracat kenti olan Bursada 30 milyar TL yük getirecek, yangın, patlama gibi kayıplar eklendiğinde 80 milyar TLye kadar ulaşacaktır. Can kayıpları bu tabloya dahil değildir. Yıkıntıların kaldırılması ise 3 yıl sürecektir diye konuştu. Bursanın önemli bir sanayi kenti olduğunu, olası bir depremin sonuçlarında Bursa sanayisi ve dolayısıyla Bursa ekonomisinin büyük yara alacağını belirten Gökçadır, "Kentimizde yaklaşık 3500 sanayi tesisi üretim yapmakta, yaklaşık 400 bin kişiyi istihdam etmektedir. 2001 ve 2007den önce yapılan fabrika binaları büyük bir tehlike içerisindedir. Bunun haricinde prefabrik fabrika binalarının yapımı ve imalatı denetlenmemektedir açıklamasında bulundu. Sorunun çözümü için ne yapılması gerektiği hakkında bilgi veren Adil Gökçadır, "Sanayi tesislerinin depreme dayanıklılığının belirlenmesi gereklidir. Teşhisin konarak bir an önce güçlendirme çalışmalarının yapılması gerekmektedir ifadelerini kullandı.

Yapılan değerlendirmelerde konuya dikkat çekilirken, Bursa OSB SİADları Platformunun aralık ayı toplantısının Kayapa sanayi bölgesinin ev sahipliğinde yapılması kararlaştırıldı.

Sayı: 864 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18