banner34

banner6

'Kaçakçılığa karşı gümrük uygulamaları önemli

"Kaçakçılığa karşı gümrük uygulamaları önemli

Kent 01.02.2010, 22:00 01.02.2010, 22:00
'Kaçakçılığa karşı gümrük uygulamaları önemli
"Kaçakçılığa karşı gümrük uygulamaları önemli

Bursa Gümrük ve Muhafaza Baş Müdürü Tevfik Usta, "Çevremizdeki en güçlü ülke olarak özellikle petrol ürünleri, içki, sigara, tarım ürünleri gibi yüksek vergi yükü olan ürünlerde kaçakçılık riskine karşı gümrük uygulamaları önem taşıyor dedi.
UİB, Bursa Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü, Gümrük Müşavirleri Derneği ve FAVEO işbirliğinde, Dış Ticaret İşlemlerinde 2010 yılı Gümrük Uygulamaları Değişiklikleri ve Devlet Yardımları konulu panel düzenledi.
Panelde yaptığı konuşmada, küresel krizin Türkiye ekonomisini ve dış ticaretini yıkıcı bir şekilde etkilediğini ifade eden UİB Koordinatör Başkanı ve UTAYSİB Başkanı Ferit Sünneli, pazar paylarının düştüğünü, tesislerin ayakta zor durduğunu belirtti.
Yurtiçi piyasanın iyice daralmasından ötürü ihracatçıların düşük kar hadleri ve pazarlarda çeşitlendirme ile varlıklarını sürdür hale geldiklerini söyleyen Sünneli, hükümetin bazı önlemler aldığını ancak genel anlamda bu tedbirlerin yetersiz kaldığını ifade etti.
Bursa Gümrük ve Muhafaza Baş Müdürü Tevfik Usta da, uygulamacı bir kurum olan Gümrük Müsteşarlığı iktisat politikasının belirlenmesinde, gelir sağlama fonksiyonu, koruma fonksiyonu (ülke güvenliği, toplum sağlığı, ülke sanayii, çevre gibi) ve kaçakçılıkla mücadele fonksiyonlarının önemli rol oynadığını söyledi. Başmüdürlük olarak; 2010 yılı içerisinde fiziksel alanların iyileştirilmesi, hizmet sunum standartlarının yükseltilmesi, eğitim faaliyetleri, rahatsızlık oluşturmayan etkin denetim gibi faaliyetlere öncelik vereceklerini belirten Usta, "Çevremizdeki en güçlü ülke olarak özellikle petrol ürünleri, içki, sigara, tarım ürünleri gibi yüksek vergi yükü olan ürünlerde kaçakçılık riskine karşı gümrük uygulamaları önem taşıyor. Nihayetinde, mevzuat kolaylıklarının sağlanması, dış ticaretteki bürokratik işlemlerin basitleştirilmesi yanında ülkemiz ihracatçılarının yeni pazarlar ve müşteriler bulması ile ancak kolaylıklar bir anlam ifade edebilir dedi.

Sayı: 717 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18