banner34

banner50

banner6

Inegöl kabuğunu kırıyor

Inegöl kabuğunu kırıyor

Kent 15.02.2010, 22:00 15.02.2010, 22:00
Inegöl kabuğunu kırıyor
İkinci OSB'yi yaşama geçirmeye hazırlanan ilçede tek eksik, üniversite...

İnegöl Bursa'nın merkezden sonraki en büyük ilçesi.
1990'lı yıllardan itibaren hızla sanayileşen ilçe, mobilya sektörüne sağladığı istihdam ve katma değer ile ön planda...
Türkiye'nin ilk ilçe organize sanayi bölgesi olan, ekonomik değeri yüksek bir OSB'ye ve güçlü sanayi kuruluşlarına sahip İnegöl, 700 milyon dolarlık ihracat rakamıyla Türkiye ihracatının %1'ini tek başına üstleniyor. İlçe mobilya ihracatıyla da bu pazarda Türkiye'de %15'lik bir paya sahip.
Şu sıralarda 2. organize sanayi bölgesini “Mobilya İhtisas Sanayi” olarak yaşama geçirmeye hazırlanan İnegöl'ün tek eksiği üniversite. Bu gereksinim başta Belediye Başkanı Alinur Aktaş olmak üzere ilçenin önde gelen isimleri tarafından bugünlerde ısrarla dile getiriliyor.
İnegöl'ün 2.OSB'si, Mobilya İhtisas Sanayi olarak 2010 yılında hayat buluyor. Yaklaşık 230 bin nüfusu ile Bursa'nın merkezden sonra en büyük ilçesi olan İnegöl, bu yönü ile birçok ilden büyük ve Türkiye'nin 40. büyük kenti. Balkanlar, Kafkaslar ve Anadolu'nun birçok ilinden göç alan, 5000 yıllık köklü bir tarihe sahip olan İnegöl, en eski çağlardan beri önemli ulaşım yolları üzerinde bulunuyor. İnegöl; İstanbul, İzmir, Ankara üçgeninde önemli bir ulaşım ağına sahip.
Başkan Aktaş, bu açıdan düşünüldüğünde ilçenin bir üniversiteyle Bursa'nın doğusunu en gelişmiş seviyesine ulaştıracağını savunuyor. Aktaş'ın Gündem 16'da yayınlanan röportajından satır başları şöyle...
İnegöl'ün “il olalım” diye bir derdi var mı?
Bursa gibi Türkiye'nin 4. büyük ilinin ilçesi olmak bizim için büyük keyif. Bursa'nın gücü, varlığı Türkiye sathında tartışılmaz. Lakin her kent il olmayı ister. Türkiye'de bütün köyler belde, beldeler ilçe ilçeler il olmayı hep istemişlerdir. Bir kere hükümetin gündeminde böyle bir şey yok. Eğer böyle bir gündem maddesi olsa, bizim ilk sırada olacağımızı düşünüyorum.
Yani İnegöl'ün öncelikli meselesi il olmak değil, kentleşmek mi?
Bizim alt yapı ve üst yapı konusunda standart bir kent haline gelmek gibi bir sorunumuz var. İl olalım diye bir derdimiz yok. Kentsel ve sosyal dönüşümlerle ilgileniyoruz.
Bu anlamda üniversiteyle ilgili tartışmalara nasıl bakıyorsunuz?
Keşke bu üniversite açıklandığında yeri de açıklansaydı. Biliyoruz ki ikinci üniversite teknik üniversite. İnegöl de 2. Organize Sanayi Bölgesi'ni kuran bir ilçe. Geçen sene İnegöl'ün yaptığı ihracat 700 milyon dolar. İnegöl yalnız başına Türkiye ihracatının yüzde birini yapıyor ve ihracatta 15. sırada. Böyle bir yer teknik üniversiteyi hak etmez mi? Şimdi biz de bu manada dedik ki bizim burada bir eğitim kampusu var. İçinde 26 tane hazır bitmiş bina var. Bu konuyla ilgili isteğimizi dile getirdik. Bursa'nın batısında bir üniversite var, İnegöl'le birlikte doğusunda da olacak. Bunun bir alt yapısı var, ciddi bir mobilya sanayi var. Dolayısıyla böyle bir üniversitenin burada karşılık bulacağını düşünüyorum.
Eğitim konusunda da çok yol aldı İnegöl değil mi?
6 senedir çok önemli şeyleri başardık biz. 6 olan lise sayımız 12'ye çıktı. Bu okulların arsaları hep bizim tarafımızdan sağlandı. Bunlarla birlikte 6 yıldır yapılan ilköğretim ve anaokulu sayısı 30. İnegöl'de okullaşmayla ilgili ciddi bir süreç yaşanıyor. Türkiye'de hiçbir ilde ikinci Fen Lisesi yok. İnegöl'ün Fen Lisesi var. Yeni İnegöl projesinde hayata geçen TOKİ konutları; öğrenci yurtları ve konutları için yeterli kapasiteye sahip. Üniversite mezunları için de iş istihdamına uygun.
“Kapasitemiz var”
İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, geçtiğimiz günlerde Bursa Kent Konseyi'nde yaptığı açıklamada da üniversiteye talip olduklarını bir kez daha dile getirdi.
Aktaş: “İnegöl'de 20 okul hayırseverler tarafından yaptırıldı. Bu durum İnegöl halkının ve iş adamlarının eğitime ne kadar önem verdiğinin en güzel göstergesi. Devam eden eğitim yatırımları da üniversiteye dönüştürülebilecek yapıya sahip. İnegöl Meslek Yüksek Okulu, Bursa'nın en kalabalık öğrenci sayısına sahip... Öğrenci sayısı 1700.
%35 kapasite ile kullanılan İMYO binaları Üniversite için de çok uygun. İnegöl mevcut 48 bin öğrencisi ile üniversite için de öğrenci şehri olmaya her şeyi ile aday…”
Yeni İnegöl kuruluyor

Şu an TOKİ konutlarının bulunduğu alan, Akhisar Mahallesi ve Huzur Mahallesi'ni içeren “Yeni İnegöl”, 706 hektar alanda
kuruluyor. Başkan Alinur Aktaş,
Yeni İnegöl'ün tamamen bir planlamayla kurulduğunu aktarıyor.
FUAR KENTİ İNEGÖL

Kasım 2009'da 4.'sü yapılan MODEF EXPO, 42 farklı ülkeden 452 yabancı misafiri ağırladı. Ülke çapında 81 ilin tamamından 8 bin 420 profesyonel ziyaretçinin fuarı ziyaret ettiğini anlatan İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “MODEF EXPO, katılımcı firmalar arasında yapılan anketlerde yüzde 98'lik bir memnuniyet oranına ulaştı. Ayrıca ankette sorulan, ‘Yeni müşteri bağlantısı sağladınız mı?' sorusuna firmaların yüzde 95i ‘Evet' cevabını verdi“ dedi.

Sayı: 719 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18