banner34

banner50

banner6

Gelişen ulaşımla değişen kent kalitesi

Gelişen ulaşımla değişen kent kalitesi

Kent 01.03.2010, 22:00 01.03.2010, 22:00
Gelişen ulaşımla değişen kent kalitesi
Gelişen ulaşımla değişen kent kalitesi

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Olay TVde katıldığı Son Baskı programında kentle ilgili devam eden projeleri değerlendirdi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, alternatif yolların açılması ve kent merkezindeki bazı bölgelerin araç trafiğine kapatılmasıyla kent içi ulaşımın önemli ölçüde rahatlayacağını söyledi. Altepe, kent içi ulaşım projeleri, Yunuseli Havaalanı, vagon üretimi ve stadyumun yenilenmesi çalışmaları gibi Bursanın çehresini değiştirecek projelerin bu döneme damgasını vuracağını kaydetti.
ALTERNATİF YOL
Son dönemde yapılan raylı sistem, batçık ve kavşakların kent içi ulaşımı önemli ölçüde rahatlattığını dile getiren Başkan Altepe, Acemler Kavşağından başlayıp Osmangazi ve Yıldırımı boydan boya geçecek Soğanlı Bulvarı 30 metrelik imar yolunun merkezdeki trafik yükünü önemli ölçüde azaltacağını vurguladı. Halen devam eden kamulaştırma çalışmalarında uzlaşmacı tavırlarından taviz vermeyeceklerinin altını çizen Başkan Altepe, "Vatandaşlarla oturup anlaşıyoruz. Onları mağdur etmeyecek şekilde hem arsa bedellerini hem de bina bedellerini ödüyoruz. Bu sayede evleri kamulaştırılan vatandaşlarımız başka bölgelerden rahatlıkla kendilerine ev alabiliyorlar dedi.
"YAYALAŞMA KALİTE GETİRECEK
Modern kentlerde toplu ulaşımın ön plana çıktığını ve merkezlerde yaya trafiğinin yaygın olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, özellikle Atatürk Caddesi ile çarşı ve hanlar bölgesinde bu düzene geçileceğini ifade etti. İlk etapta Cumhuriyet Caddesinin araç trafiğine kapatılacağını ve ulaşımın nostaljik tramvaylarla sağlanacağını vurgulayan Başkan Altepe, "Daha sonra da Atatürk Caddesini yayalaştıracağız. Başlattığımız cephe düzenleme çalışmalarıyla kent merkezine kalite gelecek. Vatandaşlarımız çarşılara yürüyerek ulaşacak ve bölge egzoz gazından arınmış olacak dedi.
İLK VAGON EYLÜL SONUNDA
Sanayi ve üretim kenti Bursada vagon üretimine geçilmesinin de hayati bir proje olduğunu ifade eden Başkan Altepe, artık üretimin yanında tasarım ve teknolojinin de ön plana çıkması gerektiğini belirtti. Hazırladıkları projenin tüm testlerden geçtiğini ve dünya standartlarında üretim yapabilmek için onayların verildiğini dile getiren Başkan Altepe, bu ay içinde üretime başlayacaklarını ve ilk vagonu ise Eylül ayı sonunda raylarda test etmek istediklerini vurguladı.
STADYUM PROJESİNE KURULDAN ONAY
Başkan Altepe, yaklaşık 1 yıldır Bursanın gündeminde olan stadyum projesiyle ilgili olarak çalışmaların sürdüğünü kaydederek, "Stadyumun proje safhası bitmek üzere, planlar onaylandı, meclislerden geçti. Timsah arenada karar kılındı, hatta şu anda tesisat projeleri çiziliyor. UEFA teknik temsilcileri ile birlikte projesi çalışılan stadyumun tapu sahibi Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü. Planlar, Bursa Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından da onaylandı. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile son görüşmemizi yapacağız. Şu an çevredeki binaların kaldırılması gündemde ve ihale sürecine giriyoruz diye konuştu. Başkan Altepe, Futbol Federasyonu tarafından başka bir proje hazırlandığı yönündeki tartışmalarla ilgili soruyu ise, "Futbol Federasyonunun gündeminde 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası var. Biz ise stadı 2011de kullanıma açmış olacağız. dedi. GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ İLE MÜCADELE
Alepe, modern kentlerin en önemli sorunlarının başında görüntü kirliliğinin geldiğini açıkladı. Reklam vergilerinin belediye gelirleri arasında önemli bir pay oluşturduğunu hatırlatan Altepe, "Tabelaların küçük olmasını ve esnafın da tabelaya vergi vermemesini istiyoruz. 50 – 100 cm arasındaki boyutlu tabelalar ücretsiz. Bursada küçük tabelalar kullanılsın dedi.

Sayı: 721 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18