banner34

banner6

Felaketi ehliyetsiz yapı sistemi getirdi

Felaketi ehliyetsiz yapı sistemi getirdi

Kent 15.03.2010, 22:00 15.03.2010, 22:00
Felaketi ehliyetsiz yapı sistemi getirdi
Felaketi ehliyetsiz yapı sistemi getirdi

Bursa İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Sabit Çakmak, Elazığ depreminde yapı sektörünün verdiği teknik sınavı değerlendirerek, "İnsanlarımızı küçük şiddetteki depremler değil, ehliyetsiz müteahhitler ve yapı sistemliği öldürmektedir dedi.
Çakmak, 1999da yaşanan deprem felaketinden sonra bu konuya karşı ciddi bir tedbir alınmadığını, geçtiğimiz hafta Mühendisler Odasının TBMMye sunduğu ulusal deprem raporunda da kamu ve özel sektör yapı stokunun yüzde 80e yakınının orta şiddetli bir depremde yıkılma riskinin olduğunu ifade etti. Çakmak, "Büyük deprem felaketinden sonra sözde alınan en önemli tedbir olan yapı sektöründeki yapı denetim sisteminin gerek kamu yapılarının yapı denetim kontrolünün dışında tutulması gerek ülkemizin deprem risk haritası çıkartılmadan sadece ülkemizdeki 19 ili kapsayan Afyon, Erzincan gibi birinci derecede deprem riski bulunan bölgelerin yapı denetim sisteminin dışında tutulması ve kendi içinde birçok olumsuzluğu denetimsizlik açısından barındırması ayrıca deprem felaketine davetiye çıkarmaktadır şeklinde konuştu.
HERKES MÜTEAHHİT OLURSA...
Sektör ile bağlantısı olan yada olmayan herkesin müteahhitliğe soyunduğunu belirten Çakmak şöyle konuştu; "İnsan hayatının yüzde 80inin geçtiği kapalı alanları, yani yaşam alanlarını oluşturan yapı stoklarını yapan müteahhitlerin mesleğe girişte bir çerçevesinin olmayışını önüne gelenin müteahhit olabildiği bir ortamda her türlü yapı kalitesi ile karşılaşmak mümkündür. Yıllardır ülkemizin bir deprem kuşağı ülkesi olduğunu bütün kesimlerin kabul ettiği halde deprem felaketinde en birinci unsur olan yapı kalitesini oluşturacak sistemin bir türlü oluşturulamadığı ve bundan birinci dereceden şikâyetçi olan ve bunun düzenlenmesi için her türlü fedakârlığa hazır olan gerçekten müteahhitliği meslek edinen kişiler dert edinmektedir.
SEBEP TEDBİRSİZLİK
Elazığ – Karakoçan bölgemizde yaşanan 5,8 şiddetindeki küçük bir deprem oranında bile onlarca insanımızı kaybetmiş ve bir o kadar da insanımızı yaralı olarak resmen tedbirsizlik kurbanı olarak vermişizdir. Sırada hangi bölgemizin ve belki kaç binlerce insanımızın da telef olmasını beklemek lazım bilmiyorum.
SÖYLENENLER BOŞA GİTTİ
2005te ulusal deprem konseyi toplantısında konsey başkanı Prof. Dr Haluk Eyidoğanın yaptığı açıklamada yapı sektöründeki birçok sıkıntı dile getirilmiş, sonuç bildirgesinde taahhüt sektörü tamamen ticari bir faaliyet olarak denetimsiz bir biçimde yönetilmekte olduğu, bu nedenle inşaat müteahhitliği sistemiyle bağımsız bir inşaat müteahhitliği odası kurulması gerektiği ve kamu-özel inşaat ayrımı yapılmaksızın tüm müteahhitlerin mesleki kurumsal yeterlilikleri oda tarafından değerlendirilmesi gerektiği yer almıştı. Yeterlilik belgesine sahip olamayanların müteahhitlik mesleğinden men edilmelerinin gerektiğinin yer aldığı bildirgede, bu mesleğin muhakkak müteahhitler odası çerçevesinde yapılanması gerektiği söylenmiştir. Ama gelinen noktada görüyoruz ki değişen bir şey olmamıştır ne yazık ki. Bu felaketin sorumlularını kamu vicdanına havale ediyorum

Sayı: 723 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18