banner34

banner50

banner6

'Bursaya dünya çapında tesisler kazandıracağız

"Bursaya dünya çapında tesisler kazandıracağız

Kent 08.02.2010, 22:00 08.02.2010, 22:00
'Bursaya dünya çapında tesisler kazandıracağız
"Bursaya dünya çapında tesisler kazandıracağız

Her yurtdışı gezisinde, Bursanın potansiyelinin değerlendirilemediğini anladığını belirten Altepe, örnek tesislerle, kentin adını dünyaya duyuracaklarını kaydetti.

Türk Milli Takımının da yarıştığı 32 ülkeden 720 sporcunun katıldığı 2010 Dünya Biatlon Şampiyonasının düzenlendiği İsveçteki tesislerde incelemelerde bulunan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, "Bursaya Türkiyede olmayan dünya çapında tesisler kazandıracağız dedi.
Şampiyonanın yapıldığı Torsbynin Belediye Başkanı Hakan Laack, tesislerle ilgili verdiği bilgide, turistlerin yüzde 90ının kayak turizminden dolayı şehirlerine geldiğini söyledi. Laack, biatlon tesislerinden İsveç ve Norveçten günübirlik gelenlerin ücretli olarak yararlandığını, bunun şehir ekonomisine önemli fayda sağladığını anlattı.
Laack, Başkan Altepe ve beraberindekilere kayak stadyumu olarak adlandırılan pistte 2, 2,5, 3 ve 3.3 kilometrelik kesintisiz piste sahip Torsbydeki aşırı kar yağışı ve tipide de kayak yapılabilmesi için 1, 3 kilometrelikteki tünel ve içinde 150 metre uzunluğunda biatlon atış alanını da gezdirdi.
Başkan Recep Altepe, her yurtdışı gezisinde Bursanın potansiyelinin değerlendirilemediğini bir kez daha gözlemlediğini belirterek, hedeflerinin dünyaya örnek olacak tesis ve organizasyonlarla kentin adını dünyaya daha çok duyurmak olduğunu söyledi. İsviçreden sonra İsveçteki kayak merkezini gördükten sonra Uludağın sahip olduğu güzelliklerden yeteri kadar pay alamadığı yönündeki görüşünün altını çizen Başkan Altepe, bu dönem Sukaypark gibi Türkiyede eşi olmayan dünya çapındaki tesisleri Bursaya kazandırmaya kararlı olduklarını belirtti.
Uludağ ve çevresine yapacakları düzenlemelerle biatlon gibi kayak sporunun her dalının yapılabildiği, uluslararası organizasyonların düzenlendiği tesislerin yapımını gerçekleştireceklerini vurgulayan Altepe, "Sadece Oteller Bölgesinde değil, Uludağın ve çevresindeki bölgeye özellikli tesisler kazandırılmasına yönelik yapacağımız çalışmalar kapsamında gerçekleştirdiğimiz bu inceleme gezinden önemli izlenimler edindik. Uludağ artık sorunlarıyla değil, güzellikleri ve özellikleri ile anılacak dedi.
Kayak Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Okan Gültekin de, Başkan Altepeye verdiği bilgide, yüzde 60ı dağlık olan Türkiyede 20 ilde 6 ay karın olduğu ancak bunun kayak turizmine yansımadığını söyledi.
Doğu Anadoluda 3000 metre yükseklikte 100den fazla dağ bulunduğunu, dünya kış turizminin merkezi Alplerde ise yüksekliğin ortalama 2300 metre civarında olduğunun altını çizen Gültekin, Fransanın geçen yıl 39 milyar Euro turizm gelirinin yüzde 60ının kış turizminden sağladığını, 2 milyonluk Slovenyanın yılda 3,8 milyon kış turist potansiyelinin olduğunu vurguladı.

Sayı: 718 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18