banner34

banner50

banner6

Altepe'den arıtma uyarısı

Altepe'den arıtma uyarısı

Kent 29.03.2010, 21:00 29.03.2010, 21:00
Altepe'den arıtma uyarısı
Başkan Altepe kesin konuştu: “Kimsenin geleceğimizi zehirleme lüksü yok. Arıtma tesislerini kurmayan işletmeler için kapatma süreci başlayacak.”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 2'nci Su Sempozyumu'nun yapıldığı Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki BUSKİ standında yaptığı açıklamada arıtmasız çalışan işletmelere ültimatom niteliğinde mesajlar verdi. Arıtma tesislerini kurmaları için firmalara 6 ay süre veren Başkan Altepe, “Kimsenin geleceğimizi zehirleme lüksü yok. Arıtma tesislerini kurmayan işletmeler için bundan sonra kapatma süreci başlayacak” dedi.
Gelecek nesillere daha yaşanabilir, sağlıklı bir kent bırakma konusunda kararlı adımlar atan Büyükşehir Belediyesi, çevre konusunda önemli yaptırımlara hazırlanıyor. Çağın en stratejik konusu olan suyla ilgili sorunların tüm yönleriyle ele alındığı Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki BUSKİ standında basın toplantısı düzenleyen Başkan Altepe, Bursa'nın su kaynaklarının ve çevrenin korunması için arıtma tesisi kurmaksızın faaliyet gösteren ve çevre kirliliğine yol açan işletmeleri uyardı. İl Çevre ve Orman Müdürü Rahmi Bayrak, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Seyfettin Avşar ve BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı'nın da katıldığı toplantıda konuşan Başkan Altepe, ilgili bakanlıklar, Valilik ve Büyükşehir Belediyesi olarak kimseye taviz vermeyeceklerini belirtti.
“Yasa 27 yıl sonra uygulanacak”
Başkan Altepe, üretim sonucu açığa çıkan atıkların çevreye zarar verecek şekilde alıcı ortama bırakılmasını yasaklayan 2872 sayılı Çevre Kanunu'nun 1983 yılında çıktığını ancak bu güne kadar uygulanmadığını ifade etti. Bu yasayı 27 yıl sonra uygulama konusunda kararlı bir tutum içinde olduklarını dile getiren Başkan Altepe, “Bizler temiz havayı soluyan, temiz topraklarda üretim yapan ve musluklardan pınar suları içen insanlarız. Ecdadımızdan emanet aldığımız bu çevreyi en iyi şekilde gelecek kuşaklara miras bırakmayı misyon olarak belirledik.
Bir litre kimyasal milyonlarca metreküp suyu heba ediyor.
Kimsenin geleceğimizi zehirleme lüksü yok. Bizim de buna artık göz yumma lüksümüz yok” diye konuştu.
“Biz fabrika kapatmak istemiyoruz”
Çevre kirliliğinin telafisinin mümkün olmadığını, Almanya'nın yıllar sonra hala çevreyi kirlilikten arındırmaya çalıştığını kaydeden Başkan Altepe, Bulgaristan, Romanya gibi ülkelerde bile çevre kirliliği konusunda net bir tavır sergilendiğini vurguladı. Yeni kurulan işletmelerin büyük bir kısmının arıtma tesisi bulunduğunu, yaşanan sıkıntının eski işletmelerden kaynaklandığına dikkat çeken Başkan Altepe, “Biz kimsenin fabrikasını kapatmak istemiyoruz. Bu nedenle de 6 ay süre veriyoruz. Bu güne kadar da gerekli uyarılar hep yapılmış. Arıtma tesisi kurulması için 6 ay yeterli bir süre. Tabi biz 6 ay beklemeyeceğiz. Firmalar bu konuda çalışma raporlarını bize verecek. Eğer üç ayın sonunda hiçbir faaliyete başlamadığı belirlenen firma olursa kapatma süreci başlayacak” dedi.

Sayı: 725 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18