banner8

banner13

banner6

Tünelin ucunda ışık göründü

Elif Didem DANACIOĞLU İş dünyası, kısa vadede piyasaları iyileştirecek faiz indirimleri, konut kredilerinin yeniden yapılandırılması, İstihdam Odaklı Kredi Paketi gibi aksiyon planlarının alınmasını ve ekonomideki iyileşmenin iş dünyasına yansıtılmasını takdirle karşıladıklarını söyledi. Ekonomide dengelenme sürecinin başarılı bir şekilde uygulanması ile birlikte enflasyon ve faiz oranlarındaki düşüşler bu sürecin iyi yönetildiğinin bir göstergesi olarak vurgulayan iş dünyası, ekonomide bir dengelenme yaşandığı görüşünü desteklediklerini ifade etti.

İNCELEME 11.11.2019, 22:00 11.11.2019, 22:00
Tünelin ucunda ışık göründü
Elif Didem DANACIOĞLU

İş dünyası, kısa vadede piyasaları iyileştirecek faiz indirimleri, konut kredilerinin yeniden yapılandırılması, İstihdam Odaklı Kredi Paketi gibi aksiyon planlarının alınmasını ve ekonomideki iyileşmenin iş dünyasına yansıtılmasını takdirle karşıladıklarını söyledi.Ekonomide dengelenme sürecinin başarılı bir şekilde uygulanması ile birlikte enflasyon ve faiz oranlarındaki düşüşler bu sürecin iyi yönetildiğinin bir göstergesi olarak vurgulayan iş dünyası, ekonomide bir dengelenme yaşandığı görüşünü desteklediklerini ifade etti.
"Üretimimizde ve ihracatımızda katma değerli üretimin payını arttıracak tedbirleri almalıyız diyen iş dünyası, bu adımların atıldığı takdirde yabancı sermaye miktarının artacağı, büyüme rakamlarının tüketim odaklı değil, üretim odaklı hale geleceği için enflasyon rakamları da hedefler seviyesinde seyredecek, işsizlik rakamları gerileyeceğini belirtti.Yapılan müdahaleler sonrası Türk parasına yeniden duyulan güven ve düşen faiz oranları ile ekonominin yeniden canlanmaya başladığını ifade eden iş dünyası, geleceğe karşı duydukları güvenin altını çizdiler. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, ilave istihdam sağlama potansiyeli olan firmalara düşük maliyetli ve uzun vadeli işletme kredisi kullandırılmasına yönelik dört yeni ürünü hayata geçirdi.İstihdam Odaklı İşletme Kredisi'nin "imalat sektörü, "hizmet sektörü, "devam eden konut projeleri ve "yurt dışı müteahhitlik sektörüne yönelik hazırlandığı aktarıldı. TCMB tarafından faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal başkanlığında toplanan PPK'nın, politika faizinin yüzde 16,50'den yüzde 14'e indirilmesine karar verdiği bildirildi. TÜİK verilerine göre, ekim ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları yüzde 16,81, yurt içi üretici fiyatları yüzde 22,58 arttı. Aylık bazda Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 2, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0,17 artış gösterdi.

Ergun Hadi Türkay - BUSİAD YKB
"Ekim ayı enflasyonu yüksek geldi
Eylül ayında 0.99 olan enflasyon rakamı, Ekim ayında yüzde 2'ye çıktı. Enerji zamlarının Ekim ayı verilerinde ortaya çıkacağını söylemiştik ve beklediğimiz gibi oldu.Yıllık bazda enflasyonun yüzde 8.55 çıkması sevindirici bir durum. Ancak doğal gaz ve elektriğe yapılan zamlar olmasaydı, rakam daha da düşük çıkabilirdi. Enflasyonun düşük çıkması elbette sevindirici. Ancak, bu düşüşün bir durgunluğun habercisi olmamasını diliyorum. Bilindiği gibi enflasyon sepetinin yüzde 23'ünü gıda maddeleri oluşturuyor. Gıdada yaşanacak bir üretim düşüşü, enflasyonu kontrol etmemizi de zorlaştırır. Bu durum için bugünden tedbir alınmalı.


Nihat Alpay-MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı
"Pozitif büyüme sürecine geri dönmesini bekliyoruz
Geçtiğimiz yıl % 2,8 büyüdükten sonra, 2019 yılının ilk iki çeyreğinde sırasıyla %2,4 ve %1,5 daralan Türkiye ekonomisi; yılın üçüncü çeyreği itibariyle önemli toparlanma sinyalleri verdi.Merkez Bankası'nın Temmuz ayından bugüne üst üste aldığı indirim kararlarıyla politika faizini %24 seviyesinden %14'e kadar çekmesinin, ekonomik aktiviteye gözle görünür bir canlılık getirdiğini görüyoruz.Nitekim yılın ilk iki çeyreğinde yaşanan daralmalarda iç tüketim ve yatırımlarda gözlenen düşüşler oldukça etkili olmuştu.Faizlerin düşmesiyle birlikte iç talebin yeniden canlanmasının yanı sıra yatırım harcamalarında da pozitife dönüş gerçekleşecek ve ekonomideki toparlanma süreci ivme kazanacaktır.Yaşanan kur ataklarının etkisiyle geçtiğimiz yıl %25 sevisine kadar yükselen enflasyon da 2019 yılı Ekim ayı itibariyle %8,55 seviyesine geriledi. Yurtiçi üretici fiyatlarındaki artış da %1,7 ile son 10 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşti.
Üretici ve tüketici fiyatlarında normalleşme sürerken, ihracatta gözlenen artışla cari işlemler dengesinde gözle görünür bir toparlanma kaydedildi.Yılın ilk 9 ayında, önceki yılın aynı dönemine göre ihracat %2,3 artarak 125,8 milyar dolara yükselirken, ithalat ise %14,8 azalarak 148,4 milyara geriledi. Böylece %55,7 oranında daralan dış ticaret açığının cari açık rakamlarına da olumlu yansıdığını gördük.12 aylık kümülatif cari denge 5,1 milyar dolar fazla vererek tarihi zirveye çıkarken, reel sektöre yönelik açıklanan son veriler de Türkiye ekonomisinde çarkların dönmeye devam ettiğine işaret etmektedir.Bu bağlamda; gerek iç ve dış talepte gözlenen olumlu gelişmeler, gerekse yatırım tarafında yaşanan ivmelenmeyle birlikte, son çeyrekten itibaren ekonomimizin vites artıracağını tahmin ediyoruz.Bu gelişmeler ışığında; dengelenme süreci henüz devam etmesine rağmen yılın başındaki küçülme beklentilerini tersine çeviren Türkiye ekonomisinin, cüzi bir büyüme oranı beklentisine karşın, 2019 yılı geneli için pozitif büyüme sürecine geri dönmesini bekliyoruz.2020 yılına bu motivasyonla giren Türkiye ekonomisinin, yapısal reformların da hayata geçirilmesiyle, hedefleri doğrultusunda yıllık ortalama %5'lik büyüme hızını yakalayacağına inanıyoruz.


Kağan Yeşil – Ay Plastik YKB
"Piyasalar hareketlenmeye başladı
İstihdam Odaklı İşletme Kredisi, piyasaları olumlu yönde etkiledi. Enflasyonun en büyük sebeplerinden biri işsizlik. Bundan sonraki süreçte piyasaların canlanacağını düşünüyorum.İstihdamı artıracak faaliyetler geleceğe yatırımdır.


İlker Duran – İlkom YKB
"Maliyetlerin yükselmesi ciddi sıkıntı
Enflasyon rakamları geriye doğru gidiyor. Merkez Bankası'nın piyasaların beklediği şekilde faiz indirimi yapması, doların olumlu tepki vermesi ve ihracatın artmasıyla olumlu gelişmeler yaşanıyor. İstihdama yönelik destek paketi açıklandı. Anladığımız kadarıyla ekonomi yönetimi, ülkenin en önemli sorunlarından biri olan işsizlik olduğunun farkında. İş dünyası bir an önce iç piyasanın canlanması ile ilgili adımların atılmasını bekliyor. Ciddi anlamda zorluklar yaşıyoruz. Özellikle maliyetlerin yükselmesi ile ciddi sıkıntı var. İş dünyasının rahatlatılmaya çok ihtiyacı var. Ekonominin ciddi biçimde ele alınması şart.

Rasim Çağan – BOSİAD YKB
"Ekonomi yeniden canlanıyor
Uzun yıllar istikrarlı bir büyüme gerçekleştiren Türkiye ekonomisi, gerek küresel durgunluk gerekse de ekonomi savaşlarının etkisi ile geçen yıl ve özellikle bu yılın ilk yarısında durağanlık ile karşı karşıya kalmıştır. Artan döviz kurları ilk başta maliyet enflasyonu yaratmış olsa da, ekonomideki sert düşüş enflasyonunun tekrar düşmesine sebep vermiş ve işsizlik yaratmıştır. Bazen ekonominin kötü gidişatını durdurmak için hükümetlerin müdahalesi gerekir. Bugün hükümetin, ekonominin tekrar rayına oturması için yaptığı çabalar, meşhur İngiliz ekonomist John Maynard Keynes'in Makro Teori'sini akla getirmektir. Keynesyen Ekonomi, ilke olarak özel sektörün dengesiz olduğunu kabul eder. Bu dengesizliği ortadan kaldırmak amacıyla ekonomiye devlet müdahalesinin gerekli olduğunu öngörür. Yapılan müdahaleler sonrası Türk parasına yeniden duyulan güven ve düşen faiz oranları ile ekonominin yeniden canlanmaya başladığını görüyoruz. İş dünyasını motive eden ise geleceğe karşı duyduğu güvendir. Geçtiğimiz yıl kesintiye uğrayan bu güvenin tekrar oluştuğunu görmekteyiz. Biz iş insanlarına düşen de nitelikli ve kaliteli üretimle, içeride ithalatı ikame eden, dışarıda ise ihracata dayalı bir ekonomi yaratmak için akılla ve var gücümüzle çalışmaktır.

Mustafa Altın – Altın İnşaat YKB
"Konutta hareketliliği görüyoruz
Konut faiz oranlarında yaşanan gelişmelerle ilgili sektör nefes aldı diyebiliriz. Süre gelen durgunluktan sonra sektöre bir hareket geldi, sonucunda sektör temsilcilerini motive etti. Bu sürecin sürekli olması sağlanmalıdır. Çünkü şuan sadece nefes alan sektörün ayağa kalkması epey zaman alacaktır. Hala tam olarak önünü göremediğinden (güven ve piyasaların oturması anlamında) yeni projelere start vermemekte. Sektörün ayağa kalkması için; faiz oranlarının daha düşük seviyelere çekilmesi, kamu bankalarında kredi kullandırmada bürokratik engellerin kaldırılması, özel bankaların faiz oranlarını kamu bankaları seviyesine çekmesi etkili olacaktır. Öncelikli olarak faizlerin düşürülmesi morel ve motivasyon olarak olumlu yansıdı. Sektörümüze baktığımızda konutta hareketliliği görüyoruz. Özel bankalarında faiz oranları belli oranlarda yaklaştı, olumlu yansıyacaktır. Sadece faizlerin düşmesi yetmiyor, piyasada güven sıkıntısı var.

Yalçın Ağaoğlu- Yalçın Ağaoğlu Holding YKB
"Çalışmaya devam edeceğiz
1982 yılından itibaren ticaret yapıyorum. Ülkemiz her türlü koşulda ticaretini sürdürmeye devam etti. Umutla ekonominin canlanacağı ve piyasaların hareketleneceği düşüncesinden yola çıkarak mücadelemize devam ediyoruz. İş dünyası olarak çalışmaya devam edeceğiz.


Şinasi Güneş – Bemis Elektrik YKB
"İhracatımız artmaya devam edecek
Ekonomi denilen konu ülkemizde ve dünyadaki tüm gelişmelerden etkilenen hassas ve ürkektir. Ülkemizde ekonomik gelişmeleri olabildiğince objektif ve uzun vadeli değerlendirirsek, geçmişteki zayıf ve kırılgan halinden eser kalmadığını görürüz. Ancak 2 yıl önceki döneme göre bugünü değerlendirirsek, kötü olduğunu görürüz. Ülkemizde ekonomi nasıl yönetiliyor diye bakarsak bence iyi yönetilemiyor. Genel olarak güçlü bir yönetim başkanlık sistemi olduğu için ekonominin iyi yönetilmesede çok sıkıntı olmuyor. Örneğin; güçlü bir futbol takımının galip gelmesi durumunda kaleciyi değerlendirmek gibi... Türkiye yatırım yapılabilir ülke konumuna yükselsin o zaman yatırımlar gelmeye başlar ve maliyeti çok düşük fonlar gelir. Ülkemizi bu durumda ekonomiyi ben bile daha iyi yönetirim.Gidişatı iyi görüyorum, umutluyum bu kadar sıkıntılar yaşamış olduğumuz halde hala ayakta olan ekonomimiz önümüzdeki yıl toparlanma sürecine girer diye düşünüyorum. İhracatın artışı normal çünkü tek çıkış yolumuzun üretim olduğunu anladık ve gereğini yapıyoruz, bence önümüzdeki yıllarda ihracatımız artmaya devam edecek.

Sayı: 1224 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
17
kapalı
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?