banner34

banner50

banner6

Otomotiv bu yıl beklentinin altında kaldı

Otomotiv bu yıl beklentinin altında kaldı

İNCELEME 05.11.2012, 22:00 05.11.2012, 22:00
Otomotiv bu yıl beklentinin altında kaldı
Otomotiv bu yıl beklentinin altında kaldı
Otomotiv ana ve yan sanayi sektörleri,
yılı beklentinin altında kapatmanın gelecek yıl ile ilgili hedefleri de düşürmesinden endişeli. Sektör temsilcileri 2013 yılından daha olumlu bir tablo bekliyor.
Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, otomotiv pazarında sürdürülebilir büyüme için gelecek yıl ki otomotiv pazarının, bu yılın düzeyinde olmasını beklediklerini bildirdi. Kudret Önen, 2012 yılı 9 aylık dönemde otomotiv sanayinin, pazar, ihracat ve üretim açısından düşüş eğilimi gösterdiğini hatırlattı.
2011 yılında rekor taleple büyüyen otomotiv pazarının, 2011 sonundan itibaren küçülmeye geçtiğini ve 2010 yılı düzeyinde seyrederek normalleştiğini dile getiren Önen, böylece 2012 Ocak-Eylül döneminde toplam üretimin, azalan iç talep ve ihracat nedeniyle yüzde 10 oranında gerilediğini kaydetti. Otomotiv sanayisinin, ihracat, iç pazar ve bunlara bağlı olarak üretim açısından eylül ayında da düşüş eğilimini devam ettirdiğine işaret eden Önen, bu yılın 9 aylık döneminde toplam pazarın, 2011 yılı aynı dönemine göre yüzde 12 oranında azalarak 558 bin adede gerilediğini hatırlattı. Önen, ihracat açısından yılın ilk dokuz aylık döneminde bir önceki yıla göre, toplam otomotiv sanayi yüzde 10, otomobil ihracatının ise yüzde 9 oranında azalarak toplam otomotiv ihracatının 536 bin adet, otomobil ihracatının ise 300 bin adet düzeyinde gerçekleştiğini ifade etti.
İç ve dış pazarlardaki talep azalmasının üretime de yansıdığını belirten Önen, bu yılın Ocak-Eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam otomotiv üretimi ve otomobil üretiminin yüzde 10 oranında azaldığını, bu dönemde, toplam otomotiv üretiminin 794 bin adede, otomobil üretiminin ise 428 bin adede gerilediğini dile getirdi.
Önenin bu söylemlerinden ve Avrupa krizinin daralttığı otomotiv ana ve yan sanayi sektörü temsilcilerinin Christmas tatilini 10 güne çıkaracağı söylentilerinden de hareketle Bursalı otomotivcilere hem yıl sonu ile ilgili son durumu, hem de yeni yıl başındaki üretim süreci ile ilgili hedeflemelerini sorduk.
Otomotiv yan sanayinin Bursalı aktörleri, bu yılın geçtiğimiz yıla göre rakamsal bazda daha iyi bir olduğunu ama yine de mevcut krizin sarsıntısı ile hedeflerin yüzde 10-15 altında kalındığını belirttiler. Avrupadaki müşterilerin de işlerinde gözle görülür bir yavaşlama olduğunu belirten sektör temsilcileri, global ekonomik ortamda yaşanacak toparlanma sürecinin direkt olarak Türk yan sanayinin işlerine de yansıyacağını belirttiler. Otomotiv yan sanayi üreticilerinin sektörün genel durumu ile ilgili değerlendirmelerini sizlerle şöyle paylaşıyoruz.

Sayı: 861 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18