banner34

banner50

banner6

Köyden Kente Dönüşüm ile modernleşen

Köyden Kente Dönüşüm ile modernleşen

İNCELEME 01.03.2010, 22:00 01.03.2010, 22:00
Köyden Kente Dönüşüm ile modernleşen
Köyden Kente Dönüşüm ile modernleşen

Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü, "Köyden Kente Dönüşüm sloganıyla giriştikleri büyüme, gelişme ve modernleşme hareketinde başarı ivmesini yükseltti.

Köyden Kente Dönüşüm sloganıyla göreve başlayan Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü, Gürsuda bu amaç doğrultusunda son 5 yılda önemli projelere imza attı. Son yıllarda hızlı bir büyüme trendi yakalayan Gürsuda altyapı,ulaşım,kaçak yapı,istihdam,eğitim sorunlarına el atan ve birer birer çözen Başkan Özcü, "Göreve geldiğim ilk günden itibaren tek hedefim kente dönüşen bir Gürsuydu. Bu hedefin büyük bir kısmını geçtiğimiz dönem başardık. Bu dönemde hedefi tamamlayacak projeleri hayata geçiriyoruz dedi.
17 bin 400 KONUTLUK YENİ BİR ŞEHİR
Yerleşim planı Avusturyalı mimarlar tarafından yapılan 17 bin 400 dairelik dev sosyal kompleksi Gürsu Dışkaya Köyü,Kapacık ve Çataltepesi mevkiinde hayata geçiyor. 4 bin konutunu TOKİ`nin yapacağı proje, Gürsuluların şehir hayatına yön verecek. Proje ile ilgili değerlendirme yapan Belediye Başkanı Orhan Özcü," Bu toplu konutlar, benim onur projem. Çünkü Türkiye`yi ilgilendiren bir proje. Vatandaşlarımız, sağlıklı bir yapıya kavuşmanın mutluluğunu yaşayacak. Bir kentte olması gereken her şey düşünüldü. Yerleşim planı Avusturyalı mimarlar tarafından yapıldı. Gürsu Bursanın, yeni bir hayat merkezi olacak. Proje herkese açık ve her kesime hitap edecek şekilde 60, 80, 100 ve 120 metrekarelik dairelerden oluşuyor" dedi.
KAÇAK YAPILAR YAŞAMSAL TEHLİKE
Gürsuda belediyecilik hizmetlerinin amacını her yönüyle planlı ve çağdaş bir Gürsu olarak özetlenebileceğine işaret eden Orhan Özcü,bunun önemli bir adımının da kaçak yapı olduğunu belirterek Kaçak yapılar,Gürsunun planlı büyümesi,gelişmesi ve kalkınması önündeki büyük engellerden.Bu yapılar ayrıca şehrin neresinde olursa olsun tehlike içeriyorlar.Gürsuda başlattığımız kaçak yapı ile mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz.Kaçak yapıların kime ait olduğuna,hangi bölgede inşa edildiğine bakılmaksızın ya mevzuata uyacak yahut da yıkılacaktır diyerek bu konuda kararlı olduklarını bir kez daha vurguladı.Türkiyenin dolayısıyla Gürsunun deprem riskiyle yaşayan bölgelerden biri olduğunu bu açıdan bakıldığında da kaçak yapıların yaşamsal tehlike içerdiğinin altını önemle çizen Orhan Özcü, "Bu vesileyle bir kez daha vatandaşlarımızı uyarıyoruz. Sonucu ne olursa olsun ve bunun maliyeti ne olursa olsun kaçak yapıyla mücadelemize kesinlikle taviz vermeden devam edeceğimizi bir kez daha kamuoyuna arz ediyorum dedi.
GÜRSUDA EĞİTİMİN ÇITASINI YÜKSELTİYORUZ
Gürsuda üniversite ve yüksekokul kurulması için valilik ile imzalanan protokolle ikibin dönüm arazi ayırdıklarının altını çizen ve Gürsuya yüksek okul kurulması için hemen çalışmalara başladıklarını belirten Başkan Özcü,Hızla gelişen Gürsuda her geçen yıl liseden mezun olanların sayısı artıyor. Gürsuda dünyanın yeni zenginlik ölçütü olan kişi başına düşen ortalama eğitim süresi katlanarak artıyor. Bu da bize yüksekokul ve üniversite kurulması adına güç,azim ve istek veriyor. Gürsuda çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitim çıtasını yükseltmek, Gürsuyu tam bir eğitim platformuna dönüştürmek adına çalışmalarımıza başladık. Uludağ Üniversitesinde Rektör ile biraraya geldik. Bu konuda yeni oluşturduğumuz Kent Konseyimiz de bizlere aktif olarak destek veriyor. Gürsu Belediyesi olarak önümüze koyduğumuz Gürsunun eğitim çıtasını yükseltmek hedefine planlı çalışma adımlarıyla yürüyoruz" dedi.
İş ve aş sorunu olmayan Gürsu için çalışıyoruz
Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü, kentin alt yapı sorunlarını büyük oranda çözdüklerini, şehir suyu şebekesini yenileyerek musluk suyunu kullanılabilir hale getirdiklerini, Gürsunun yüzde 99`unun doğalgaza kavuşturulduğunu, yolların yapıldığını ve kent merkezinin yeniden yapılandırıldığını kaydetti. Gürsu Belediye Yönetimi olarak çalışmalarını büyük bir hızla sürdürdüklerini, Gürsuda çözüme kavuşması gereken bir diğer konunun kalkınma ve istihdam olduğunu belirten Başkan Özcü, "Bu kapsamda Gürsuda faaliyet gösteren işadamlarımızla biraraya gelerek Gürsu ekonomisini ele alıyor,ilçemizin gelişimi adına önemli adımlar atıyoruz .Gerçekleştirdiğimiz projelerle bugüne kadar 2 binin üstünde kişiye istihdam sağladık.Gürsumuzda iş,aş sorunu kalmaması için hep birlikte çalışıyoruz dedi.
SESİMİZ DAHA GÜR ÇIKACAK
Dünyanın her yerine ihraç edilen deveci armuduna ve Gürsunun tarımına,ürünlerine dikkati çekmek amacıyla her yıl ulusal bazda Armut Festivalini düzenlediklerini belirten Orhan Özcü, "Türkiye`nin en verimli tarım arazisine sahip olan Gürsu`nun önemli tarım ürünlerini yetiştirmek için çok uygun bir bölge. Gürsuda yetiştirilen deveci armutundan yıllık 250 milyon dolar, içinde çok eski ve köklü firmaları barındıran organize sanayi bölgesinden de yıllık 256 milyon dolar gelir elde ediliyor. Biz bu gerçeklerden yola çıkarak ulusal çapta Armut Festivalini düzenledik. Festivale her geçen yıl katılım artarak devam ediyor. Festivale katılımı arttırarak ve Gürsuda tarımı geliştirecek projelerimizi tamamladık. Deveci armudu ile adını dünyaya duyuran Gürsu bundan sonra sesini daha gür çıkaracak dedi.
Harika bir doğaya sahip olan Gürsuda doğa sporlarının gelişmesi adına da projeler geliştirdiklerini kaydeden Özcü, "Kentimizde bir taraftan gençlerimizin ve çocuklarımızın sporla buluşmasını sağlarken diğer taraftan düzenleyeceğimiz organizasyonlarla ziyaretçi sayısını arttıralım istedik.Bu amaçla ulusal ölçekte Yamaç Paraşütü Şenliğini düzenledik.Gürsu, Yamaç Paraşütü Şenliği ile adını Türkiyeye duyurdu.Yamaç Paraşütü şenliklerini bundan sonra çok daha kapsamlı yaparak katılımı arttıracağız dedi.
TARİHİ EVLER TESCİLLENDİ
Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü,Gürsu tarihinin beş bin yıllık bir tarihi dokusunun bulunduğunu, Osmanlıyla birlikte Rumlara da ev sahipliği yapmış olmasının, bölgenin mimari yapısına etki ettiğini, bu nedenle Gürsuda farklı kültürlere ait çok sayıda mimari yapının bulunduğunu belirtti. Gürsuda çok sayıda bulunan tarihi evler konusunda çalışmalar yürüttüklerini "Gürsu Evleri" yapı tarzını tescil ettirerek bir ilke daha imza attıklarını belirten Özcü, "Gürsunun çehresini değiştirmek amacıyla üzerinde çalıştığımız projelerde önceliğimiz Gürsu tarihi oldu. Beş bin yıllık bir geçmişi olan tarihimize sahip çıkacağız ve tüm tarihi mekanlarımızı yeniden ele alıp Gürsuya kazandıracağız. Gürsunun tarihi çınarları, evleri, hamamları ve mimari yapıları ile ilgili çalışmalarımız bundan sonra hızlanarak devam edeceğiz. Çünkü Gürsunun sosyo kültürel gelişimi bizim için son derece önemli dedi.
Gürsuda yeni hedef: Kalite Belgesi
ISO kalite belgesi almak için gerekli çalışmaları başlattıklarını ve sonuca ulaşmalarına az bir zaman kaldığını belirten Başkan Orhan Özcü, belediyeyi ve tüm çalışmalarını buna göre yapılandırdıklarını söyledi.Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü,her geçen gün gelişen ve büyüyen Gürsuyu her açıdan yaşanabilecek,güçlü ve modern bir kent yapmak için çalışmalara aralıksız devam ettiklerini sözlerine ekledi.

Sayı: 721 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18