banner8

banner13

banner6

KOBI'lere yeni destek piyasayı rahatlatacak

Elif Didem DANACIOĞLU Firmalara sağlanan KOSGEB kredi faiz oranının indirilmesi, ekonomi için olumlu bir gelişme olarak ifade edildi. Faizlerin yüksekliğinin piyasayı kilitlediğine değinen iş dünyası, paranın tekrar üretime ve finansmanın kolay erişimine yönlendirileceğine dikkat çekti.

İNCELEME 02.12.2019, 22:00 02.12.2019, 22:00
KOBI'lere yeni destek piyasayı rahatlatacak
Elif Didem DANACIOĞLU


Firmalara sağlanan KOSGEB kredi faiz oranının indirilmesi, ekonomi için olumlu bir gelişme olarak ifade edildi. Faizlerin yüksekliğinin piyasayı kilitlediğine değinen iş dünyası, paranın tekrar üretime ve finansmanın kolay erişimine yönlendirileceğine dikkat çekti.

KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt, KOBİ'lerin krediye kolay ulaşmalarını sağlamak amacıyla yeni destek programı geliştiren KOSGEB, ekonomideki olumlu sinyaller üzerine faiz ve kar payı oranlarını 175 baz puan aşağı yönlü revize ettiğini duyurdu. Uzkurt, KOSGEB'in, Kredi Garanti Fonu (KGF) ve 10 bankayla protokol imzalayarak, KOBİ Finansman Destek Programı'nı devreye aldığını anımsattı.


Piyasaların hareketlenmesinde ciddi katkısı olacağını ifade eden iş dünyası, ancak yapılan faiz indiriminin yanı sıra bu kredilerin gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlayacak düzeyde yeterli hacmin oluşturulması ve bu kaynağın uygun firmalara dağıtılmasının indirim kadar önem taşıdığına vurgu yapıldı.
Görüşlerde, faizlerin yüksekliğinin piyasayı kilitlediğine ve bu şekilde paranın tekrar üretime yönlendirileceğine dikkat çekildi. Yapılan destek çalışmalarını firmaların olumlu karşıladığını ifade eden iş dünyası, son dönemde ekonomik verilerde yaşanan olumlu havanın faiz oranlarına aşağı yönlü bir ivme kazandırdığını belirtti.İş dünyası, bu zor dönemler de firmaların ihtiyacı olan düşük faizli kaynak tahsisi açısından KOSGEB desteğinin nefes aldıracağını belirtti.

YENİ BİR DESTEK PROGRAMI...
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Cevahir Uzkurt, KOBİ Finansman Destek Programı'nda faiz ve kar payı oranlarının 175 baz puan aşağı yönlü revize edildiğini belirterek, "Stratejik ve öncelikli sektörlerde yer alan işletmelere 500 bin liraya kadar, KOSGEB desteğiyle işletmesini kurmuş ya da kuracak olan işletmelere ise 50 bin liraya kadar kredi kullanımlarında destek oluyoruz. dedi. Uzkurt, KOSGEB'in, Kredi Garanti Fonu (KGF) ve 10 bankayla protokol imzalayarak, KOBİ Finansman Destek Programı'nı devreye aldığını anımsattı. Türk ekonomisindeki canlanmanın kredi faizlerindeki düşüşü de beraberinde getirdiğini ifade eden Uzkurt, KOBİ'lerin krediye kolay ulaşmalarını sağlamak amacıyla yeni bir destek programı geliştiren KOSGEB'in, ekonomideki olumlu sinyaller üzerine faiz ve kar payı oranlarını, 175 baz puan aşağı yönlü revize ettiğini söyledi.Yeni düzenlemeyi Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Ar-Ge Merkezleri Ödül Töreni'nde açıkladığını dile getiren Uzkurt, "KOSGEB olarak, stratejik ve öncelikli sektörlerde yer alan işletmelere 500 bin liraya kadar, KOSGEB desteğiyle işletmesini kurmuş ya da kuracak olan işletmelere ise 50 bin liraya kadar kredi kullanımlarında destek oluyoruz. 50 bin liralık kredi kullanımının 10 puanlık, 500 bin liralık kredi kullanımının ise 12 puanlık faiz veya kar payı kısmını biz karşılıyoruz. ifadesini kullandı.

15 BİN LİRAYA KADAR DAHA AZ FAİZ
Uzkurt, kredi kullanan KOBİ'ler için avantajlı olan revizyonla artık işletmelerin 15 bin liraya kadar daha az faiz ve kar payı ödeyeceklerini belirterek, her iki kredinin de işletme kredisi ve makine teçhizat kredisi olarak kullanılmasının mümkün olacağını vurguladı. KOSGEB desteğiyle kurulan bir KOBİ'nin 50 bin liralık bir krediye hak kazandığında bunun 30 bin lirasının makine teçhizat kredisi, 20 bin lirasının da işletme kredisi olarak kullanabileceğini anlatan Uzkurt, "İşletme kredisinde vade en fazla 18 ay iken, makine teçhizat kredisinde 36 ay olacak. Stratejik ve öncelikli sektörlerde yer alan işletmelerin 500 bin liraya kadar kullanacakları kredilerde karşılanan 12 puanlık faiz veya kar payının tamamını biz karşılayacağız. 12 aylık vadede faiz-kar payı yaklaşık 33 bin 100 lira olacak. 18 aylık vadede ise biz yaklaşık 49 bin lira faiz-kar payı ödeyeceğiz. İşletme de anapara hariç yaklaşık bin lira faiz veya kar payı ödeyecek. diye konuştu. Uzkurt, KOBİ'lerin bankalarla yapılan protokol gereği kredi limitlerini 3 yıllık bir periyotta tek seferde veya parça parça kullanabileceklerini ifade ederek, KOBİ'lerin ise belirlenen vadelerde her ay ödeme yapabileceklerini söyledi.

700'ye yakın KOBi 220 milyon liralık kaynaktan yararlandı
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOBİ'lerin finansmana daha kolay erişimi için KOSGEB'in bankalarla yaptığı protokolde firmalar lehine değişikliğe gittiklerini belirterek, "KOSGEB, bankalarla yaptığı yeni anlaşmayla Finansman Destek Programı'nda faiz oranlarını aşağı yönlü revize ederek 175 baz puanlık bir indirim yaptı. dedi. Varank, Bakanlığın ilgili kuruluşu KOSGEB aracılığıyla da KOBİ'lerde Ar-Ge bilincinin yaygınlaştırılması ve kapasitelerinin artırılması için çeşitli programlar yürüttüklerine dikkati çekerek bu yıl 700'e yakın KOBİ'nin farklı programlar aracılığıyla 220 milyon liralık kaynaktan faydalandığını dile getirdi. Kredi Garanti Fonu ile imzaladıkları protokolle KOBİ Finansman Destek Programı'nı devreye aldıklarını hatırlatan Varank, şunları kaydetti:Bu yeni programda, KOSGEB'in girişimcilik desteklerinden yararlanan ya da yararlanmayı planlayan geleneksel girişimcilere 50 bin liraya kadar, stratejik ve öncelikli sektörlerdeki işletmelere de 500 bin liraya kadar kredi finansman desteği sağlıyoruz. Finansal piyasalardaki son dönem eğilimleri ve ekonomideki canlanmayı da dikkate alarak KOBİ'lerin finansmana daha kolay erişimi için KOSGEB'in bankalarla yaptığı protokolde firmalarımızın lehine değişikliğe gittik. KOSGEB, bankalarla yaptığı yeni anlaşmayla Finansman Destek Programı'nda faiz oranlarını aşağı yönlü revize ederek 175 baz puanlık bir indirim yaptı. Kredi kullanan KOBİ'ler, bu revizyonla birlikte artık 15 bin liraya kadar daha az maliyetli finansman kullanabilecekler.


İsmail Kuş - BTSO
Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
"Firmalarımız tarafından olumlu yönde karşılandı
KOBİ'ler için açıklanan Finansman Destek Programı kapsamında verilen kredi faiz oranlarında 175 baz puanlık indirim yapıldı.İhracatçı firmalarımıza tanınan yeşil pasaport hakkı da genişletildi. Yeşil pasaport için gereken ihracat limiti en az 1 milyon dolardı. Artık 500 bin dolarlık ihracat yapan da yeşil pasaporta başvurabiliyor. İhracatçı firmalarımız için de gerek yeşil pasaporta sahip olmaları gerekse de pasaport süresinin uzatılması firmalarımız tarafından olumlu yönde karşılandı. Üretim ve yatırımla birlikte dış ticaret ve istihdam konusunda firmalarımıza sunulan destekler için Sayın Cumhurbaşkanımıza ve ekonomi yönetimimize şükranlarımızı sunuyorum. Bursa iş dünyası olarak ülkemizin sanayi dönüşümünde olduğu kadar yerli ve milli üretim hedeflerinde de lider şehirler arasında yer almaya devam edeceğiz.

Murat Bayizit - Kaledonya Dış Ticaret YKB
"Piyasaya ciddi katkısı olacaktır
Merkez Bankası'nın faiz indirim kararı ve ardından KOSGEB'inde faiz indirme kararı sevindirici bir durum. Ancak daha öncede KGF kredilerinde yaşandığı üzere verilen kredilerin yerine ulaşması ve yatırımda istihdamda kullanılması çok önemli. Malesef yaşadığımız çok tecrübeler var. Bu tip krediler işletmelerin normal sermayesi işletmelerin dışında kişisel bir takım araç gereçler içinde kullanılmakta. Destekler işletmelerin kendilerini geliştirmeleri ve ihracata odaklanmaları için verilen krediler. Dolayısıyla faiz indirimini destekliyorum. Ancak işletmelerin kullanımı noktasında endişelerim var. Kredilerin işletmelere proje finansmanı adı altında verilmesini doğru buluyorum.

Dr. Gül Çiçek Zengin Bintaş - TOSYÖV Bursa Şubesi YKB
"KOBİ'ler kredi sarmalından bir türlü çıkamıyor
KOSGEB'in KGF ve diğer bankalarla imzaladığı protokolü şu anki konjonktürde doğru buluyorum. Ancak asıl düşünülmesi gereken konu KOBİ'leri finansman sıkıntısından kurtaracak bir yol haritasının çıkarılması. Çünkü KOBİ'ler kredi sarmalından bir türlü çıkamıyor. Ülkemizde kredi kullanmayan KOBİ neredeyse yok. Almanya'ya baktığımızda bu oran%27'lerde. Bu nedenle ilgili kurumların sadece finansman desteği değil, işletmelerin SWOT analizlerinin yapılmasında, geliştirilmesi gereken noktalarının belirlenmesinde, yeni pazarların oluşturulmasında,  network sağlamalarında vb. konularda mentorluk desteğinin verilmesi doğru olacaktır. Hatta bu desteği de bir mentorluk proje desteği gibi bir program kapsamında öncelikli alanlar belirlenerek yapılması faydalı olacaktır. Ayrıca diğer bir konu da kredi verilecek firmaların belirlenmesinde. Stratejik ve öncelikli alanlarda destek verecek ancak bu firmaların ne kadarı risk taşıyor acaba. Yani KOSGEB destek oluyor ama firmanın kredi puanı düşükse bunun hiçbir anlamı kalmıyor. Kredibiletesi olan firmalar da böyle bir desteğe gerçekten ihtiyacı var mı tartışma konusu. KGF'nin de teminat mektubu verme sürecini yakınen bildiğim için şartlarının kolaylaştırılması gerektiğini düşünüyorum.

Mustafa Gürses - Gül bebe YKB
"Önemli fırsat
Sektörlerimizde bir iyileştirme var. Destekler ve diğer teşvikler önemli fırsat, piyasalara nefes aldıracaktır. Yatırımcı şirketlerimize finansman aracı olacaktır.

İlker Duran – İlkom YKB
"İç piyasada beklenen canlanma henüz sağlanamadı
KOSGEB'in küçük ve orta ölçekli işletmelerimizin düşük maliyetli finansmana ulaşması için yapmış olduğu indirimi yerinde buluyorum, ancak işletmelerin devlet teşviklerinden yararlanması için sigorta ve vergi borcu yoktur yazısı şartı en büyük engeller, bir an önce bu soruna bir çözüm bulunmalı. İç piyasada beklenen canlanma henüz sağlanamadı, iç piyasanın hareketlenmesi için ekonomi yönetiminden adımlar bekliyoruz. Piyasalarda ödenmeyen vergilerin affı ile ilgi dillendirilmeyen büyük bir beklendi var, bu konu ile ilgili de yetkililerden bir açıklama bekliyoruz..

Şinasi Güneş - Bemis Elektrik A.Ş YKB
"KOBİ'lerin desteklenmesi gerektiği biliniyor
KOSGEB'ten KOBİ'lere bir destek daha, KOBİ'lerin paraya ulaşımını kolaylaştıran ve faiz oranlarında indirim yapan KOSGEB yönetimini kutluyorum, belli ki çalışıyorlar ve ülkemizdeki KOBİ'lerin desteklenmesi gerektiğini biliyorlar. Ben bir KOBİ sahibi olarak önce KOBİ'lerin tanımının güncellenmesi A.B.C. üç sınıfta değerlendirilmesi gerekir. KOSGEB maddi destek işini hala öğrenemedi ve öğreneceğide yok, bence KOSGEB'in maddi destek kabiliyetine son verilmeli. Teknik danışmanlık, laboratuvar hizmetleri ve TÜBİTAK adına destek denetimi kabiliyetleri geliştirilmeli. KOBİ'lere verilen paranın faizlerinin %5'ler seviyesine çekilmesi gerekir, bunun üzerindeki faiz oranları kısmi destekten ibarettir ve beklenen piyasa etkisini oluşturmaz. Devlet bankaları aracılığı ile verilen ivme kredisi daha anlamlı ve amacı belli. Ülkemizde ihracat yapabilen firmalara ve turizme pozitif ayrımcılık yapılmalı, orta vadede tüm piyasaların kalıcı olarak olumlu etkileneceği mutlak olacaktır.


Burhan Sayılgan – Şener Gıda YKB
"Çalışmaları doğru buluyorum
Piyasaları rahatlatma adına yapılan tüm çalışmaları doğru buluyorum. Mevcut kredi yüklerini hafifletecek çözümlerin sunulması KOBİ'leri daha çok rahatlatacaktır. İhracata yönelik destekler olarak ifade edebiliriz. İhracat yapacak KOBİ'lere verilecek desteklerden söz ediyoruz. Firmamız faydalandı ve faydalanmaya devam edecektir. KOBİ'lerin destekleri biraz daha yakından takip etmesi gerekiyor. Fırsatları iyi degerlendirerek ihracatı biraz daha ivmelendirmek gerektiğini düşünüyorum.

Sayı: 1227 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?