banner34

banner6

İş dünyası krizi geride bıraktı

İş dünyası krizi geride bıraktı yeni yatırımları hedefliyor! Uluslararası kaynaklı ekonomik ve siyasi krizlerin ortasında geçen 2012 yılının yarattığı gerilemeleri farklı ve yenilikçi pazarlama teknikleri ile aşmaya çalışan sanayici ve işadamı, önümüzdeki yıl doğru fizibiliteler ile yatırım planlarına yönelmeyi amaçlıyor. Bursalı sanayici ve işadamları ekonomik ve siyasi krizlerin eşiğinde geçen ve ortalama yüzde 10luk bir gerileme ile kapanması öngörülen 2012 yılının ardından, 2013e daha umutlu perspektiften bakıyor.

İNCELEME 10.12.2012, 22:00 10.12.2012, 22:00
İş dünyası krizi geride bıraktı
İş dünyası krizi geride bıraktı

yeni yatırımları hedefliyor!

Uluslararası kaynaklı ekonomik ve siyasi krizlerin ortasında geçen 2012 yılının yarattığı gerilemeleri farklı ve yenilikçi pazarlama teknikleri ile aşmaya çalışan sanayici ve işadamı, önümüzdeki yıl doğru fizibiliteler ile yatırım planlarına yönelmeyi amaçlıyor.

Bursalı sanayici ve işadamları ekonomik ve siyasi krizlerin eşiğinde geçen ve ortalama yüzde 10luk bir gerileme ile kapanması öngörülen 2012 yılının ardından, 2013e daha umutlu perspektiften bakıyor.
Gerek yeni ve alternatif pazarlara yönelmek olsun, gerekse piyasalardaki konumunu güçlendirmek olsun bir çok farklı pazarlama ve satış teknikleri ile ekonomik ve siyasi kriz ortamlarında geçen 2012nin kayıplarını doldurmaya çalışan sanayici ve işadamı, beklenen gelişmelerin gerçekleşmesi dahilinde 2013 yılının yatırım yılı olmasını diliyor.
Bu genel algı çerçevesindeyıl sonu ile ilgili gerçekleştirdiğimiz, aynı zamanda bir anket niteliği taşıyan haber çalışmamızı sürdürerek, sanayici ve işadamlarımızın hem yıl sonu beklentilerini hem de yeni yıl ile ilgili hedef ve öngörülerini paylaşmayı sürdürüyoruz.
Yıl sonuna günler kala genel beklentinin yüksek olmadığını hatta daha temkinli ve tedbirli adımlar ile ilerlenmesi gerektiğini belirten iş dünyasının aktörleri, yine de yılın son dönemi ile ilgili motivasyonunu da kaybetmediğini, az da olsa bir çıkışın yakalanarak, 2013 yılı için umutların tekrar yeşereceğini sözlerine eklediler.
İş dünyasının temsilcileri, 2013 yılının ilk çeyreğinin de bu yavaşlama ile süreceğini ama sonrasında da piyasalarda rahatlamanın hissedileceğini belirttiler.
Bu rahatlama gerçekleştiği takdirde 2013 yılında ertelenen yatırım planlarının da hayata geçirileceğini söyleyen sanayici ve işadamları Bursanın genel ekonomik tablosuna da göz kırptı.
Bursa sanayi ve iş dünyasnın nabzını tutan bu haber çalışmasının bu haftaki görüşlerini sütunlarımızdan sizlere ulaştırıyoruz:

Özdilek başarılı çalışmalarını son çeyrekte de sürdürecek

Hüseyin Özdilek-Özdilek Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı: 2012 yılını başarılı çalışmalar doğrultusunda geride bıraktık. Biz Özdilek Şirketler Grubu olarak işlerimizin seyrini gayet güzel ve başarılı bir biçimde ilerlettik. Enflasyonun üzerinde sürdürdüğümüz işlerimiz bizi mutlu ediyor. Elbette doğru yatırımlar doğru talepleri doğruyor. Biz de bu bakımdan üretmeye, çalışmaya ve en iyi biçimde tüketiciye ulaştırmaya devam ediyoruz.

Yılın son çeyreği umut verici görünüyor bana. Karamsar olduğumu söyleyemeyeceğim. Planlamalarını, çalışmalarını doğru biçimde yürüten ve sürdüren firmalar başarılarını sürdürecekler diye düşünüyorum. İhracat kanadına bakacak olursak elbette halihazırda birçok ülkede savaş var malesef. Savaşın olduğu ülkelerde ihracatımı artıda da olabiliyor ekside de. İhracatı olumlu da etkileyebiliyor savaş olumsuz da. Bu içinde bulunulan şartlara ve duruma göre değişkenlik gösterebiliyor.

Tabiki dileğimiz hiç bir ülkede savaşın veya siyasi krizlerin olmaması ve insanların barış içinde yaşamasıdır.

Umuyorum biz de Türkiye olarak siyasi krizlerden hem yılın son çeyreğinde hem de 2013 yılında minimum ölçüde etkileniriz. 2013 yılında herkese dersini iyi çalışmasını, kayıt içine geçmesini ve kurumsallaşmaya önem vermesini öneriyorum.
Yurtdışı krizi korkutuyor

Ahmet Yaşar-Prestige Mensucat Yönetim Kurulu Başkanı:

Antalyadaki otellerime bakarak konuşacak olursam elbette Bursa turizmi ile ilgili farklılıklar arz ediyor. Ama ben yapılan çalışmalarla Bursanın da çıtayı arttıracağını düşünüyorum. Bursa birçok altyapıyı bünyesinde barındıran bir duruşa sahip. Ama global ölçekte yaşanan sıkıntılar, öncelikle Avrupa ve ardından Ortadoğu ve Suriyede patlak verenler elbette turistte farklı bir algı oluşturuyor. Bu algıdan Arap Baharını yaşayan Bursa da etkilenecektir diye düşünüyorum. Savaş hiç bir ölçekte desteklenebilecek bir durum değildir. Umarım büyük kayıplar yaratmaz.

Yıl sonu ortalama rakamların üzerine çıkacaktır

Ali Uğur-Bursa OSB Yönetim Kurulu Başkanı:

Küresel kriz sonrasında Amerika, Avrupa ve diğer güçlü ekonomilerde büyüme ciddi oranda azalmasına rağmen Türkiye ekonomik olarak büyüdü. Bu konuda rakamsal verileri önümüzdeki aylarda TÜİKin açıklamasını bekliyoruz. Ancak, düşen işsizlik oranı ve büyümede dünya birinciliğine yükselişimiz de 2011 yılında gerçekleşmiştir.

Bu yıl ise büyüme hızının, biraz düşmesi beklenmektedir. 2012 için yüzde 4lük büyüme olacağı kanaatini taşıyorum.

Zor bir sekiz ay geçirmiş olsak da son çeyrekte yaşanacak yükselme eğilimi ile birlikte içinde bulunduğumuz dar ortamın daha verimli hale geleceğini düşünüyorum. Bu yüzden yılın son çeyreğine ve 2013 yılının ilk yarısına çok da olumsuz tablolar ile bakmadığımı söyleyebilirim.
Son çeyrek olumlu giderse piyasalar toparlanacaktır

Ersin Yazıcı Almira Otel Genel Müdürü: Yönetim Kurulu Başkanı:

Şu anda işlerimizin kötü gittiğini söyleyemem. Genel siparişler iyi durumda. Ama elbette yaşanan siyasi süreçler bizleri tedirgin ediyor. Ortadoğudan değil sadece Avrupadan gelen turist de savaş korkusuyla planlarını erteliyor ya da geri çekiyor. Umarım bu süreç ile ilgili olumsuz algı dağılır. Hali hazırda Bursada atılan çok önemli adımlar var turizm sektörünü geliştirmek ve Bursanın tanıtımını iyi yapabilmek anlamında. Bunlar elbette güzel gelişmeler. Ben hergeçen gün farklılaşan ve gelişen turizm ve turizmci bilinciyle 2013 yılının daha iyi geçeceği umudunu taşıyorum.

Aydın Yılmaz-Yılmaz Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Eş Başkanı:

2012 yılı başlangıç olarak genel anlamda mevcut piyasalar olan Avrupa Birliği Ülkeleri ve Ortadoğu pazarlarınının kötü finansal şartlarda olması bizi farklı seçeneklere yöneltti.

Bu noktada yeni piyasalar ve alternatif pazarlar ile ilgili ciddi fizibilite çalışmaları yaparak bu merkezler ile iletişimimizi ve ticari ilişkilerimizi güçlendirdiğimizi söyleyebilirim.

2012 yılının ilk sekiz ayında yaşanan finansal tabloya bakacak olursak, kar marjlarımızın düşük ilerlediğini, cirolarımızda ise artış yaşandığını gördük.

Gerek ulusal gerekse ulurlarasarası ekonomi bilimciler arasında farklı görüşler hakim olsa da genel olarak 2013 yılının zor bir yıl olacağı, hatta 2008 yılında yaşanan kriz sürecine benzeri bir dönem yaşanacağı ifade ediliyor.

Şahsi kanaatim olarak ben bu görüşlerin tamamına katılmıyorum. Evet zorlu bir sekiz ay geçirdik ama ben yılın son çeyreğinde işlerin ve piyasaların daha iyi olacağını savunuyor, 2013 yılında ise global pazarların daha da toparlanacağını ümit ediyorum.

Bu olumlu bakış açısıyla işlerimizi yönlendirmeye çalışıyoruz. Aksi takdirde biz üreticiler için içinden çıkılmaz bir süreç olur bu.
2013te yatırım planları var
Selim Baykal-Baykal Makine Yönetim Kurulu Üyesi:
2012 bizim için iyi bir yıldı, 2011 de öyle, kriz yılları aslında atlatıldı gibi, 2013 yılında çok daha iyi şeyler bekliyoruz açıkçası.
Yani küçük çaplı çalkantılar oluyor hala Avrupa bazlı sıkışıklıklar olabiliyor ama özellikle 2008 kriz sonrası Baykal portföyünü çok dağıttı, endonezyladan tutun kolombiyaya, latin amerikadan asyaya afrikaya avrupaya yelpazesini dağıttığı için riskini dağıttı için satışların yüzde 80ni de yurtdışı olduğu için çok etkilenmedi son krizlerden, 2013te dünyanın da genel olarak daha iyi noktalara seviyelere ulaşacağına inanıyoruz, hep birlikte türküreticileri olarak büyüme bekliyoruz.
2013te yatırım hedefi yer ve bina yatırımından çok mevcut kapasitemizi optimize etmeye yönelik yatırımlara yöneliyoruz. Adetlerimiz kısmen artacak beklentimiz var, makine parkiurumuzu ve işi yapma şeklimizi daha çok ona göre optimize edip, yatırımı minimumda tutup verimliliği maksimumda tutabileceğimiz noktalara yöneliyoruz şu an. 2013 hedef pazarlar yeni girdiğimiz pazarlar var, özellikle asya kıtasında ve latin Amerika kıtasında bu pazarlarda etkinliğimizi artırmak, hala giremediğimiz noktalar da var aslında, her şekilde dünyadaki satılabilecek her nokta penetreetmeyi hedefliyoruz, hepsi.

Sayı: 866 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18