banner34

banner6

'İnoksan Teknoparkı kuracağız

"İnoksan Teknoparkı

İNCELEME 26.04.2010, 21:00 26.04.2010, 21:00
'İnoksan Teknoparkı kuracağız
"İnoksan Teknoparkı
kuracağız

İnoksan, Ar-Ge hedeflerini yükseğe dikti.
Üniversiteler ve TÜBİTAK ile halihazırda
gerçekleştirdiği ortak çalışmalar ile İnoksan Teknoparkın temellerini atmayı amaçlıyor.

YENİLİK ve inovasyon çalışmalarında gösterdiği titizlikle Ar-Ge çalışmalarında yüksek verimlilik sağlayan İnoksan, planlarını uluslararası arenada Ar-Ge yapma fikriyle şekillendiriyor. Ürünlerinin her türlü endüstriyel kullanıcıya hitap edebilmesi için çeşitli kapasitelerde tasarlanması noktasında çalışarak, bu çalışmalarda üniversiteler ve TÜBİTAK ile ortak çalışmalara imza atan İnoksan, ileride kurmayı hedeflediği İnoksan Teknoparkın temellerini atmak için yol alıyor.
Gerçekleştirdiğimiz söyleşide bu hedefin sinyallerini veren İnoksan Ar- Ge Müdür Yardımcısı Onur Altay, İnoksan Teknoparkın hayata geçmesiyle dünyada marka haline gelen Türk mutfağının yanında, İnoksan markasının da bir dünya markası haline gelmesi için adım atacaklarını söyledi. Altay ile İnoksanın Ar-Ge anlayışı ve işleyişinin tüm detaylarını konuştuk.

Bünyenizdeki Ar-Ge çalışmalarının genel yapısından bahseder misiniz?
İnoksan AR-GE olarak optimum kaliteyi yani rekabet şartlarına uygun kalite ve maliyeti hedef almaktayız. Bu doğrultuda müşterilerimiz, satış personelimiz ve satış sonrası personelimizden aldığımız dönüşler doğrultusunda piyasa şartlarına uygun ürünler geliştirmekteyiz. Öncelikle benchmarking çalışması yapılıp tasarım yapılacak ürünün genel çerçevesi belirlenir. Bu çerçeve sınırları içinde tasarım yapılıp prototip ürün ortaya çıkarılır. Prototip ürün çeşitli testlerden geçirildikten sonra en son ve en önemli test olan saha testine gönderilir. Burada ürünün gerçek kullanıcıları, ürünün gerçek kullanılacağı ortamda, gerçek çalışma şartları altında ürünü kullanırlar. Buradan gelen şikâyetler ve öneriler doğrultusunda ürün üzerinde son revizyonlar yapılarak, ürün üretim bölümüne gönderilir. Burada metod bölümü, ürünün uygun olarak üretilebilmesi için üretim hatları üzerinde gerekli çalışmaları yaparak seri üretime hazır hale getirir. Böylece ürün piyasaya sürülmüş olur.

Kaç kişilik bir ekibiniz var, açılımından detaylı bahseder misiniz?
Ar-Ge bölümü olarak bünyemizde 20 kişi bulunmaktadır. Bu personel içinde elektrik, gaz, mekanik, termodinamik gibi cihazların performansını belirleyecek parametreler üzerinde çalışan mühendislerimiz yanında cihazların kimliğini yani dış görünümünü ve aerodinamik yapısını belirleyen konstrüksiyon tasarımcılarımız mevcuttur. Bunların dışında ürünlerin üretimine hazır hale gelmesini sağlayan metod mühendislerimiz, Ar-Ge için gerekli parametreleri elde eden araştırma ve test ekiplerimiz (ki bu ekip aşçılardan oluşmaktadır), bu ürünlerin kullanıcıya rehber olmasını sağlayacak kullanım kılavuzlarını hazırlayan ekibimiz, servis eğitimlerimizi düzenleyen service training team ve satış ekibimize ve bayilerimize gerekli eğitimleri veren sales represanting team ekiplerimiz bulunmaktadır.

2009 yılı Ar-Ge ve Ür-Ge anlamında nasıl bir yıl olarak tamamlandı?
2009 yılı İnoksan açısından radikal kararların alındığı bir yıl olarak geçti. Bu doğrultuda Ar-Ge ve Ür-Ge ekiplerimiz birbirinden tamamen ayrılmıştır. Yönetim Kurulumuzun aldığı karar doğrultusunda yalın üretime geçilmiş olup bu doğrultuda Ür-Ge ekiplerimiz tamamıyla üretim içinde bulunacaktır. Böylece ürün gelişimi ve üretim hata analizleri daha hızlı hale gelmiştir. Ayrıca şirket içinde düzenlenen, üretim performansını artırıcı öneri organizasyonları ile mavi yakalı çalışanların görüşlerine daha fazla önem verilmektedir. Bu sayede inovasyon mantığını Ar-Ge ve Ür-Ge bünyesinden çıkarıp tüm fabrikaya yaymayı başardık. Ar-Ge olarak 2009 yılında fırınlar üzerine yapılan çalışmalar ön plandaydı. 2010 yılına girdiğimizde 2009 yılı çalışmaları sonucunda İnoksan Ar-Ge ekibi fırınlar konusunda son teknolojiyi yakalamış bulunmaktadır. Gelinen bu noktada, dünyada bir kaç firmanın üretebildiği kendi kendini yıkayabilen, kolay ve pratik kullanıma sahip, yüzde 100e yakın verimle çalışan, çevreye dost fırınların, Türkiyede yüzde yüz Türk sermayesi ve mühendisliği ile üretilme gururu tamamen İnoksana aittir. Ayrıca Ar-Ge olarak bir ilke daha imza atarak BYK ALFA serisi altında 1600 tb/h - 3600 tb/h arasında yıkama kapasitesi bulunan, farklı kurutma sistemlerine sahip, ısı geri dönüşümlü, kullanıcının taleplerine göre uyarlanabilen modüler yapılı sanayi tipi bulaşık yıkama makinelerin tasarımı tamamlanıp kullanıcıların beğenisine sunulmuştur. En son olarak yurt dışında çeşitli firmalar için yapılan "custom design ürünler ile İnoksanın mekanik tasarımın yanında görsel tasarım yeteneğini ön plana çıkarmış bulunmaktayız.

2010 yılı planlamalarında ne gibi Ar-Ge çalışmalarınız var?
2010 yılında Ar-Ge olarak günümüzün sorunu olan enerji konusunda çalışmalar yaparak, müşterilerimize daha az enerji tüketen ve daha yüksek verimle çalışan, bizden sonraki nesillere yaşanılabilir bir dünya bırakmak hedefi ile çevre dostu ürünler geliştirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca bu ürünlerin her türlü endüstriyel kullanıcıya hitap edebilmesi için çeşitli kapasitelerde tasarlanması üzerinde duracağız. Bu çalışmalar esnasında üniversiteler ve TÜBİTAK ile ortak çalışmalara devam edeceğiz. Bu ortak çalışmaların sayısını artırarak ileride kurmayı düşündüğümüz İNOKSAN TEKNOPARK ın temellerini atmayı planlıyoruz. Bu sayede dünyada marka haline gelen Türk mutfağının yanında İnoksan markasının bir dünya markası haline gelmesini sağlayacağız.

2010 yılı içerisinde Ar-Ge için ayrılan yatırım bütçeniz nedir?
2010 yılı Ar-Ge için ayrılan bütçe ciromuzun yüzde 2si olarak karar verilmiştir. Fakat yapılacak araştırmalar doğrultusunda bu oranın artması mümkündür. Yönetimimizin bize sağladığı bu esneklik, İnoksanın Ar-Ge çalışmalarına ne denli önem verdiğinin açık bir göstergesidir.

Departmanınızda Benchmarking Süreci etkin olarak işliyor mu?
Benchmarking çalışmaları sonunda elde edilen veriler Ar-Ge bölümü için vazgeçilmez parametrelerimizdendir. Bu yüzden Ar-Ge olarak bu konuya çok önem vermekteyiz. Her ürün için yapılması öngörülen tasarımlar öncelikle benchmarking çalışması ile başlamaktadır. Sektörümüzde Türkiyede ve dünyada yapılan yenilikleri yakından takip etmekteyiz. Ayrıca dünyada isim yapmış firmalar ile ortak projeler gerçekleştirerek, teknoloji ve bilgi alışverişi yapmaktayız.

Ar-Ge çalışmalarının sektörünüzde ve ülkedeki gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Rakamlarla konuşmak gerekirse, başını İsveçin çektiği (GSMHın 1000/483 ü) Avrupa Birliğinin Ar-Ge yatırım ortalaması GSMH ın 1000/300dür. Türkiye ise yalnızca GSMHın 1000/63ünü AR-GE ye ayırmaktadır. Bu veriler ışığı altında şunu söyleyebiliriz ki; Türkiye kendi beyin gücüne inanmamaktadır yada riske girmekten korkmaktadır. Unutulmamalıdır ki bilgiye sahip olmak onu kullanmaktan geçer, teknolojiye sahip olmak ise Ar-Ge yatırımlarından geçer. İnoksan Ar-Ge sine verdiği önem ile sektöründe kutup yıldızı konumundadır. Dünya markası olabilme hedefimizi gerçekleştirmek için Ar-Genin ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Ayrıca yaşanılan krizler esnasında Ar-Geye yapılan yatırımlar sayesinde krizleri fırsata çevirmek mümkündür. Bu da bize uluslar arası rekabet ortamında çok büyük avantajlar sağlar. Eğer kuruluşlarımızı dünya markası haline getirmek istiyorsak Ar-Gemizi geliştirmeli ve insanları düşünmeye sevk etmeliyiz.

Sayı: 729 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18