banner34

banner50

banner6

'İnegölde sanayileşme planlı oldu

"İnegölde sanayileşme planlı oldu "İnegölde sanayileşme planlı oldu. OSByi kurduktan sonra yatırımcı getirmek için çaba harcadık.

İNCELEME 15.02.2010, 22:00 15.02.2010, 22:00
'İnegölde sanayileşme planlı oldu
"İnegölde sanayileşme planlı oldu

"İnegölde sanayileşme planlı oldu. OSByi kurduktan sonra yatırımcı getirmek için çaba harcadık. Yatırımcı geldiğinde planlı OSB?buldu.

İnegöl ekonomik açıdan çok güçlü bir ilçe olarak dikkat çekiyor.
Türkiyenin ilk ilçe OSBsine sahip olan İnegölde, Koç Holding, Sabancı Holding, Sanko Holding, Küçükçalık Grubu gibi büyük çaplı kuruluşların yatırımları var.
Yıllık ihracatı 2008 rakamlarıyla yaklaşık 700 milyon dolar olan İnegölün ithalatı ise 380 milyon dolar. İlçede 1 milyar doları geçen dış ticarette denge ise yıllardır ihracat lehine bir seyir izliyor.
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Metin Anıl, ilçenin 1970li yıllarda tercihini sanayileşmekten yana koyduğunun altını çiziyor. Anıl müteşebbis bir ruha sahip olan İnegölün özellikle 1990lı yıllardan itibaren büyük hız ile sanayileştiğini belirtip, "Ancak bizde sanayileşme planlı oldu. OSByi kurduktan sonra buraya yatırımcı getirmek için büyük bir çaba harcadık. Yatırımcı geldiğinde planlı bir OSB?buldu diye konuşuyor.
İTSO olarak İnegölün lokomotif sektörü olarak gördükleri mobilya sektörüne özel önem verdiklerinin altını çizen Anıl, bu sektörün kalkınması için yaptıkları çalışmaları şöyle anlattı... "
"İnegölde mobilya fuarlarının kurulmasına öncülük etmek için şimdi adı olan İFOR Fuarcılık olan şirketin ilk kuruluşunda ortak olduk. Bunun yanı sıra önceki yıllarda da fuarların tanıtımı için bütçe kullandık. Ayrıca Mobilya İhtisas OSBnin kuruluşunda görev aldık.

Mobilya Tanıtım Grubu atakta
İnegöl mobilyasının ülke ekonomisine katkısı yıllık 2 milyar dolar gibi önemli bir paya sahip.
Türkiyedeki mobilya sektörünün can damarı İnegöl, bu noktadaki başarılarını hem daha iyi duyurmak hem de ilçeyi bu alanda daha iyi yerlere taşımak için yeni bir oluşumla gündemde: Mobilya Tanıtım Grubu
Bu oluşuma tanınmış işadamı Ahmet Güleç başkanlık ediyor. Mobilya Tanıtım Grubu, İnegöl Mobilyası sloganıyla ses getirmeye hazırlanırken, Başkan Ahmet Güleç "Biz durumdan vazife çıkartarak dedik ki İnegölün bu prestijini ve dünyaya entegre olmasını daha iyi tanıtmamız lazım diyor.
Mobilya Tanıtım Grubu ne zaman kuruldu ve şu anda geldiği nokta nedir?
Türkiyedeki mobilya sektörünü incelediğimizde karşımıza üretim yeri olarak İnegöl, Kayseri, Ankara, İzmir ve İstanbul geliyor. İnegöl, çok kısa sürede ciddi anlamda modayı, trendi ve teknolojiyi takip eden bir yer oldu. Fakat bu hızlı gelişime rağmen, maalesef Türkiyedeki etkisi bu kadar tanınmadı. 2009 yılının başından beri bu oluşumu planlıyorduk. Ağustos ayının başında yaptığımız bir toplantıda İnegöl Ticaret Odasının organize ettiği, bütün mobilyacıların buluştuğu ortamda gündeme getirdik. Belediye Başkanımızın çok ciddi desteği, Ticaret Odası Başkanımızın katkısı ve ilçedeki bütün sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirerek İnegöl Mobilya Tanıtım Grubunu Ekim ayının başında tamamladık. İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Mobilya Meslek Komitesinin, İnegöl Belediyesinin, Mobilyacılar Odasının, şehirde bulunan MÜSİAD, İGİAD ve BUGİAD şubelerinin desteğiyle kurulmuş bir platformdur.
Nisan ayındaki fuarda Tanıtım Grubu olarak çıkarma yapacaksınız gibi duruyor
Tabii, kesinlikle. Nisan ayındaki fuar bizim için çok önemli; İnegöl için dönüm noktası olacak yapacağımız çalışmalar. İnegölün en önemli avantajlarından biri Ankara-İstanbul-İzmir üçgeninde; bu kentlerin hepsine yakın olması. İki üç saatlik mesafede yer alıyor. Bu hem pazara yakınlığını göz önünde bulundurarak İnegölün gelecekte çok ciddi bir mobilya konusunda iddia ediyoruz ki Avrupanın en önemli merkezlerinden biri olacak.
Tasarım konusunda feyz alınabilen bir yere geldi mi İnegöl?
Tasarımı yakından takip eden bir şehir olan İnegöl, özgün tasarım anlayışında da Türkiyede öndedir. Ancak bu konudaki bir eksiğimiz en azından endüstriyel tasarım ya da mimarlık fakültesinin İnegölde açılması. Bu durum bizim için elzemdir. En azından bu 4 yıllık bir okul olsa ve benzer bir iki fakülte de olsa bizim şehrimizde gelen insanlarımız buradaki mobilya sektöründe çalışacaklar.

Mobilya kentinin üniversite ihtiyacı
İnegöl Bursanın merkezden sonraki en büyük ilçesi.
1990lı yıllardan itibaren hızla sanayileşen ilçe, mobilya sektörüne sağladığı istihdam ve katma değer ile ön planda...
Türkiyenin ilk ilçe organize sanayi bölgesi olan, ekonomik değeri yüksek bir OSBye ve güçlü sanayi kuruluşlarına sahip İnegöl, 700 milyon dolarlık ihracat rakamıyla Türkiye ihracatının %1ini tek başına üstleniyor. İlçe mobilya ihracatıyla da bu pazarda Türkiyede %15lik bir paya sahip.
Şu sıralarda 2. organize sanayi bölgesini "Mobilya İhtisas Sanayi olarak yaşama geçirmeye hazırlanan İnegölün tek eksiği üniversite. Bu gereksinim başta Belediye Başkanı Alinur Aktaş olmak üzere ilçenin önde gelen isimleri tarafından bugünlerde ısrarla dile getiriliyor.
İnegölün 2.OSBsi, Mobilya İhtisas Sanayi olarak 2010 yılında hayat buluyor. Yaklaşık 230 bin nüfusu ile Bursanın merkezden sonra en büyük ilçesi olan İnegöl, bu yönü ile birçok ilden büyük ve Türkiyenin 40. büyük kenti. Balkanlar, Kafkaslar ve Anadolunun birçok ilinden göç alan, 5000 yıllık köklü bir tarihe sahip olan İnegöl, en eski çağlardan beri önemli ulaşım yolları üzerinde bulunuyor. İnegöl; İstanbul, İzmir, Ankara üçgeninde önemli bir ulaşım ağına sahip.
Başkan Aktaş, bu açıdan düşünüldüğünde ilçenin bir üniversiteyle Bursanın doğusunu en gelişmiş seviyesine ulaştıracağını savunuyor. Aktaşın Gündem 16da yayınlanan röportajından satır başları şöyle...
İnegölün "il olalım diye bir derdi var mı?
Bursa gibi Türkiyenin 4. büyük ilinin ilçesi olmak bizim için büyük keyif. Bursanın gücü, varlığı Türkiye sathında tartışılmaz. Lakin her kent il olmayı ister. Türkiyede bütün köyler belde, beldeler ilçe ilçeler il olmayı hep istemişlerdir. Bir kere hükümetin gündeminde böyle bir şey yok. Eğer böyle bir gündem maddesi olsa, bizim ilk sırada olacağımızı düşünüyorum.
Yani İnegölün öncelikli meselesi il olmak değil, kentleşmek mi?
Bizim alt yapı ve üst yapı konusunda standart bir kent haline gelmek gibi bir sorunumuz var. İl olalım diye bir derdimiz yok. Kentsel ve sosyal dönüşümlerle ilgileniyoruz.
Bu anlamda üniversiteyle ilgili tartışmalara nasıl bakıyorsunuz?
Keşke bu üniversite açıklandığında yeri de açıklansaydı. Biliyoruz ki ikinci üniversite teknik üniversite. İnegöl de 2. Organize Sanayi Bölgesini kuran bir ilçe. Geçen sene İnegölün yaptığı ihracat 700 milyon dolar. İnegöl yalnız başına Türkiye ihracatının yüzde birini yapıyor ve ihracatta 15. sırada. Böyle bir yer teknik üniversiteyi hak etmez mi? Şimdi biz de bu manada dedik ki bizim burada bir eğitim kampusu var. İçinde 26 tane hazır bitmiş bina var. Bu konuyla ilgili isteğimizi dile getirdik. Bursanın batısında bir üniversite var, İnegölle birlikte doğusunda da olacak. Bunun bir alt yapısı var, ciddi bir mobilya sanayi var. Dolayısıyla böyle bir üniversitenin burada karşılık bulacağını düşünüyorum.
Eğitim konusunda da çok yol aldı İnegöl değil mi?
6 senedir çok önemli şeyleri başardık biz. 6 olan lise sayımız 12ye çıktı. Bu okulların arsaları hep bizim tarafımızdan sağlandı. Bunlarla birlikte 6 yıldır yapılan ilköğretim ve anaokulu sayısı 30. İnegölde okullaşmayla ilgili ciddi bir süreç yaşanıyor. Türkiyede hiçbir ilde ikinci Fen Lisesi yok. İnegölün Fen Lisesi var. Yeni İnegöl projesinde hayata geçen TOKİ konutları; öğrenci yurtları ve konutları için yeterli kapasiteye sahip. Üniversite mezunları için de iş istihdamına uygun.
"Kapasitemiz var
İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, geçtiğimiz günlerde Bursa Kent Konseyinde yaptığı açıklamada da üniversiteye talip olduklarını bir kez daha dile getirdi.
Aktaş: "İnegölde 20 okul hayırseverler tarafından yaptırıldı. Bu durum İnegöl halkının ve iş adamlarının eğitime ne kadar önem verdiğinin en güzel göstergesi. Devam eden eğitim yatırımları da üniversiteye dönüştürülebilecek yapıya sahip. İnegöl Meslek Yüksek Okulu, Bursanın en kalabalık öğrenci sayısına sahip... Öğrenci sayısı 1700.
%35 kapasite ile kullanılan İMYO binaları Üniversite için de çok uygun. İnegöl mevcut 48 bin öğrencisi ile üniversite için de öğrenci şehri olmaya her şeyi ile aday
Yeni İnegöl kuruluyor
Şu an TOKİ konutlarının bulunduğu alan, Akhisar Mahallesi ve Huzur Mahallesini içeren "Yeni İnegöl, 706 hektar alanda
kuruluyor. Başkan Alinur Aktaş,
Yeni İnegölün tamamen bir planlamayla kurulduğunu aktarıyor.
FUAR KENTİ İNEGÖL
Kasım 2009da 4.sü yapılan MODEF EXPO, 42 farklı ülkeden 452 yabancı misafiri ağırladı. Ülke çapında 81 ilin tamamından 8 bin 420 profesyonel ziyaretçinin fuarı ziyaret ettiğini anlatan İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, "MODEF EXPO, katılımcı firmalar arasında yapılan anketlerde yüzde 98lik bir memnuniyet oranına ulaştı. Ayrıca ankette sorulan, Yeni müşteri bağlantısı sağladınız mı? sorusuna firmaların yüzde 95i Evet cevabını verdi" dedi.

Kalifiye eleman sıkıntısı var
İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, esnafın en büyük sıkıntısının kalifiye eleman olduğunun altını çiziyor.
Ayhan, bu sıkıntının bir üniversiyetle çözülebileceğini şu sözlerle vurguluyor: "Zaten İnegölde bir tane meslek lisemiz var. Şu an orası da yeterli değil. Sanayici Mehmet Yıldızın inşaatını bitirmek üzere olduğu meslek lisesinin tam açılımı netleşmedi. Orasının üniversite olabilmesi için de talep var. İnşallah öyle olur. Meslek liselerinde eski tarz eğitimler var. Eski marangoz makineleriyle, artık hiçbir esnafımızın kullanmadığı el aletleriyle eğitim veriliyor. Şu anda pek çok firmada, bilgisayarlı CNC makineler var. Biz de bundan sonra yetişecek öğrenciler makine operatörü olmalı. Mobilya ustası değil. O da ciddi bir ihtiyaç.

Organik tarıma doğru...
İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezayi Çelik, ilçenin yalnızca mobilya ve köftesiyle değil, zirai ürünleriyle de önde olduğunu vurguluyor.
İnegöl kirazının saraylara gönderildiğini ifade eden Çelik, özellikle fidancılığın son yıllarda büyük bir atılımda olduğunu belirtiyor.
İnegöl tarımda pepino gibi yeni ürünlere de yönelirken, yüzünü çok yakında organik tarıma da çevirmeyi amaçlıyor.
Çelik "İnegölde üretilen hiçbir üründe genetiği değiştirilmesi söz konusu değil. Ürünlerimiz mevsimlik olduğu için böyle bir tehlike yaşamıyoruz. İnegölde her şeyi mevsiminde, taze ve sağlıklı bulabiliyoruz. Yakın bir zamanda hedefimiz organik tarım. Ovada mümkün değil ama dağ köyleri bunun için çok uygun. Bu konuda pilot çalışmalara da başladık diyor.

Sayı: 719 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18