banner34

banner50

banner6

Arap Baharı siyasi krize kurban oldu

Arap Baharı siyasi krize kurban oldu

İNCELEME 22.10.2012, 21:00 22.10.2012, 21:00
Arap Baharı siyasi krize  kurban oldu
Arap Baharı
siyasi krize
kurban oldu
Ortadoğu ve özellikle Suriye ile yaşanan siyasi sıkıntılar turizm sektörünün Bursalı temsilcilerini Arap Baharı olarak adlandırılan turist kitlelerini geri çekmesi anlamında tedirgin etti. Bursalı turizmci genel sayıda düşüş beklese de 2013ten umutlu.
Sahip olduğu birçok varlığıyla gerek sanayide, gerek tarımda, gerek hizmet anlayışında öne çıkan Bursa, bacasız sanayi olarak da nitelendirilen turizm sektörü ile ilgili Bursa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin de önemli destekleriyle atağa kalktı.
Bu atakta tarihi mirası öne çıkarmaktan, termal turizm anlayışını güçlendirmeye kadar birçok argümanı aynı anda sahaya süren Bursa turizm sektörü içinde bulunduğu bu hızlı süreçte dünya ekonomisindeki savrulmalardan payını alıyor ne yazık ki.
Özellikle Bursa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin de imza attığı önemli projelerle atağa kalkan Bursa turizmi, Skal Bursa Kulübü önderliğinde
hayata geçecek 1. Turizm Zirvesinde gelecek vizyonunu masaya yatıracak.
Bursa Skal Kulübü önderliğinde hazırlanarak 3 Kasım 2012 Cumartesi günü Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşecek olan 1. Turizm Zirvesine günler kala Bursa Skal Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Eker ile bir araya geldik. İlkinin gerçekleşmesi için çalışmaları hızlandıran ve gelecekte gelenekselleşerek Bursa turizmine sınıf atlatmada yardımcı olması planlanan Turizm Zirvesinin, fikir aşamasından başlayarak oluşumunu ve bu zirveyle amaçlanan temaları konuştuk Eker ile.
Hasan Eker, Kulüp olarak bu zirveye ön ayak oldukları için çok mutlu ve heyecanlı. Özellikle Bursa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin destekleri ile de motivasyonlarının arttığını ifade eden Eker, Turizm Zirvesinin Bursanın turizm vizyonu olmasını amaçladıklarını söylüyor. Sektör duayenlerini bir araya getirecek Zirvede Bursaya farklı açılardan bakılarak, nokta atışı kilit noktaları ortaya çıkarmayı hedef edindiklerini dile getiren Ekerden Zirve ile ilgili öğrendiğimiz tüm ayrıntıları siz EKOHABER okuyucuları ile paylaşıyoruz. Zevkle okumanız dileğiyle
"Bu zirve Bursanın
Turizm vizyonu olacak
"Biz Bursa Skal Kulübü olarak üyelerimiz otelciler, turizm acentaları, restoran işletmecileri, turizm profesyoneli yöneticilerden ve firma sahiplerinden oluşan bir topluluğuz. Turizmin tüm ilgili kişileri bir araya gelerek bir turizm zirvesi yapma kararı aldık. Tabi uluslararası ve ulusal alanda bir Dernek olduğumuz için de ilgili kişilerle irtibat halindeyiz. Onlarla ilişkilerimiz mevcut. Böyle bir zirveye karar verince önce Sayın Valimiz ile görüştük. Valimiz de bu kararı desteklediğini ve Valilik himayelerinde yapılmasını onayladığını söyledi. Çünkü biz Valimiz bu kadar turizm ile ilgiliyken Valiliğimizin izni ve onayıyla hareket etmek istedik. Akabinde Büyükşehir Belediye Başkanını ziyaret ettik. Başkanımız da onay verdi ve Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezini tarafımıza tahsis etti. Daha sonra TÜRSAB Başkanı ile görüştük. Onlar da destek olacaklarını belirttiler. TÜROFED ve Turizm Yatırımcıları Derneği ile görüşmelerimiz oldu. Hepsinden aldığımız onaylarla zirvenin hazırlıklarına başladık.
Bizim bu zirvede düzenleme kuruluyla bir araya geldiğimizdeki amacımız her zaman konuşulanların konuşulması değil, aslında icraata geçmek için yapılması gerekenleri tespit etmekti. Burada havaalanı, hızlı tren gibi konuları değil, daha sonra yapmadığımıza pişman olmayacağımız konuları şimdiden belirlemektir.

DUAYEN FİKİRLERİ YANSITACAĞIZ
Aynı zamanda bundan 20-30 yıl sonrasını öngörmek ve buna uygun planlamalar yapmak, bu zaman dilimi geçtikten sonra keşke şurada şöyle yapsaydık gibi söylemleri kullanmamak için bu zirveyi yapıyoruz. Bu zirvede özellikle Bursadan kimseyi konuşturmuyoruz. Turizmin duayenlerini buraya davet ettik. Çünkü onlar Antalya tecrübesini ve Türkiye tecrübesini biliyorlar. Biz açıkçası başka şehirlerin yaptığı hataları yapmamak için, başka şehirlerde yapılan güzel şeylerin yapılabilmesi için özellikle duayen isimleri çağırdık. Bazı görüşlere göre medyatik kişileri çağırmadağımıza dair eleştiriler alıyoruz ama açıkçası bize onların fikirleri lazım. Çünkü biz vizyonel bir planlama yapıyoruz ve bu anlamda vizyon sahibi kişilerin görüşlerine ihtiyacımız var. Bu çerçevede zirvenin programını özellikle 1 gün düşündük, çünkü ilgi ve algı dağılsın istemiyoruz. Bir bütünlük içerisinde ilerlemisini istiyoruz organizasyonun. Tabi bakanların zirveye gelmesi de çok önemli. Onları açılış konuşmaları için davet ettik.
Açılış konuşmalarından sonra sektör yöneticilerinin bir paneli olacak. Burada TÜRSAB, TÜROFED ve Turizm Yatırımcıları Birliği yani sektörün temel taşları bulunacak. Bunların dernek başkanları konuşacak. Sonrasında yenecek öğle yemeğinin akabininde de Bursanın turizm değerleri olan kongre turizmi, dağ ve kayak turizmi, tarih ve inanç turizmi, sağlık ve termal turizmi ana başlıkları elen alan bir panelimiz olacak. Buraya da Avrupa Kaplıca Dernekleri Yönetim Kurulu Üyesi bir katılımcı gelecek. Yine kongre merkezleri konusunda Türkiyedeki en deneyimli kurum Lütfü Kırdarın Genel Müdürünü davet ettik. Daha sonra da tur operatörleri oturumu olacak. Bu oturumda da Vural Ögeri davet ettik. Çünkü Öger, Türkiyenin turizm patlamasının başlangıcındaki en büyük turisti getiren firmalardan biriydi Türkiyeye. Dolayısıyla kendisi Antalyanın ve Türkiyenin öncesi ve sonrasını, iyi ve kötü taraflarını bilen bir isim.
Aynı zamanda ülkemizin de en büyük tur operatörü dediğimiz Atlas Jetin sahibi Murat Ersoyu davet ettik. Sağolsunlar davetlerimi kabul ettiler ve kongremize konuşmacı olarak katılacak ve vizyonlarını bizimle paylaşacaklar. Aynı zamanda oturum başkanı olarak da Türkiye Skal Federasyonu Başkanı ve Turizm Araştırmaları Dernek Başkanı ve eski Turizm Bakanı Bahattin Yüceli de oturum başkanı olarak davet ettik. Bir de İstanbulun en büyük toplantı acentalarından Visi Turun sahibi Talha çamaşı davet ettik.
Bu şekilde toplantıda tüm bu konuşmacıların ve turizmcilerin görüşünü ve vizyonunu alacağız. Ama tabi onlar Bursayı bilmiyorlar. Onlara bir rapor hazırladık ve geçtiğimiz hafta bu raporu kendilerine gönderdik. Bu raporda Bursanın mevcut turizm kapasitesi ve altyapısı aynı zamanda da Bursada turizm konusunda yapılan ve yapılacak olan işler mevcut. Dolayısıyla dedik ki biz Bursa olarak şu anda buyuz. Ve sizden bunları istemiyoruz. Bizim bildiğimiz şeyleri istemiyoruz. Bunun üzerine ekleyeceğiniz şeyleri konuşun diye de açıkçası çekinerek de biraz yönlendirme yaptık. Çünkü boşa zaman kaybetmek istemiyoruz. Zirveden çıkan her konunun her konuşmanın nokta atışı olmasını istiyoruz.
Tabi zirvenin son oturumuna da katılımcı görüş paylaşımı olarak iki saatlik bir paneli ayırdık, çünkü oturumlarda çok soru-cevaba yer vermek istemiyoruz. Bu yüzden oraya gelenlere zirvenin sonunda süre verelim, fikirleri ve soruları olanları da o oturuma yönlendirelim. Orada görüş bildiren bir turizm forumu oluşsun istedik.

GELECEK İÇİN
TURİZM VİZYONU OLUŞTURACAĞIZ
Gelecek için şu an yapılması gerekenler nelerdir bunları ortaya koymak istiyoruz. İcraate geçmek için neleri yapmalıyızı ortaya çıkarmak için tüm fikirleri alacağız bu zirvede.
Yurtdışı krizi korkutuyor
Siyasi durum Bursayı etkiler
Ahmet Yaşar-İber ve Belinda Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı:
Antalyadaki otellerime bakarak konuşacak olursam elbette Bursa turizmi ile ilgili farklılıklar arz ediyor. Ama ben yapılan çalışmalarla Bursanın da çıtayı arttıracağını düşünüyorum. Bursa birçok altyapıyı bünyesinde barındıran bir duruşa sahip. Ama global ölçekte yaşanan sıkıntılar, öncelikle Avrupa ve ardından Ortadoğu ve Suriyede patlak verenler elbette turistte farklı bir algı oluşturuyor. Bu algıdan Arap Baharını yaşayan Bursa da etkilenecektir diye düşünüyorum. Savaş hiç bir ölçekte desteklenebilecek bir durum değildir. Umarım büyük kayıplar yaratmaz.
Sektör olumsuz etkilenebilir
Işık Uğurtuğ-Büyükyıldız Oteli Yönetim Kurulu Başkanı
Bursada turizm sektörü maalesef Türkiye turizminin gelişimine paralel büyüyemedi ve payına düşen dilimi alamadı. Özel sektör temsilcileri ve yatırımcılar Valiliğimizce yeryüzüne çıkarılan jeotermal kaynakları turizmin hizmetine sokmakta gecikmemeliler. Burada amaç sadece standart otel hizmeti vermek olmamalı. Kaliteli hizmet bizim sektörümüzü yukarıya taşıyacak bakış açısıdır.
Mevcut dünya konjonktürüne bakıldığında ciddi sıkıntılar mevcut. Ortadoğu ve Suriyede yaşananların sektörümüzü olumsuz etkilememesi için önlemler alınmalı.
Ersin Yazıcı
Almira Otel Genel Müdürü:
Yönetim Kurulu Başkanı:
Şu anda işlerimizin kötü gittiğini söyleyemem. Genel siparişler iyi durumda. Ama elbette yaşanan siyasi süreçler bizleri tedirgin ediyor. Ortadoğudan değil sadece Avrupadan gelen turist de savaş korkusuyla planlarını erteliyor ya da geri çekiyor. Umarım bu süreç ile ilgili olumsuz algı dağılır. Hali hazırda Bursada atılan çok önemli adımlar var turizm sektörünü geliştirmek ve Bursanın tanıtımını iyi yapabilmek anlamında. Bunlar elbette güzel gelişmeler. Ben hergeçen gün farklılaşan ve gelişen turizm ve turizmci bilinciyle 2013 yılının daha iyi geçeceği umudunu taşıyorum.
Turizm bu dönem siyasi
krizden etkilenir
Halil Güleç
Safran Otel Yönetim Kurulu Başkanı
Rezervasyonlar ile ilgilenmeye başladık yeni sezon için. Şu anda Avrupalı turist anlamında bir sıkıntımız olduğunu söyleyemeyeceğim. Acentalar ve diğer münferitler atağa geçti artık. Bundan sonra daha da hızlı şekillenecektir. Ama elbette dünyadaki global ortamda yaşanan olumsuzluklar bizi de düşündürüyor. Yabancı turistte de tepki uyandırıyor. Umarım Hükümetimiz en kısa zamanda gereken önlemleri alır. Netice olarak savaş kemsenin onaylayacağı bir durum değildir.
Siyasi kriz turist
sayımıza yansır
Ahmet Aydın
Kırcı Otel Genel Müdürü:
Şu anda Avrupa Ülkelerinden gelen turistlerde bir artış gözlenmiyor. Beklenen seyirde ilerliyor. Ancak fiyatlar açısından çok düşük fiyatlara talepler geliyor. Düşük fiyatlı talepleri de tabiî 5 yıldızlı otellerin karşılaması mümkün değil. Ortadoğu ve Suriye ile yaşanan siyasi kriz Arap turistlerde elbette bir geri çekilme ve tedirginlik yaratacaktır. Ama 2013 yılında planlamalarımız doğrultusunda çok büyük kayıplar yaşamayacağımızı umuyoruz diyebilirim.
Uludağ yeni sezon için çalışmalarını tamamladı
Serdar Yazıcı
Genç Yazıcı Otel YKB:
Uludağ çok tercih edilen bir nokta. Herkesin hala kış turizmi için Türkiyede en beğendiği yer. Palandökenin kış döneminde biraz sisli olması, Kartalkayanın da kar yoğunluğunun bizimki kadar olmaması ayrıca da otel ve cazibe merkezlerinin eksikliği Uludağın popülerliğini korumasını sağlıyor. Talep de yoğun olarak devam ediyor. Uludağdaki otellerin bir çoğu da yenilendi. Oldukça güzel bir potansiyelimiz var aslında orada. Uludağ ile ilgili alt yapı çalışmaları da tamamlandı. Bu sezon iyi olacaktır umudundayız.

Sayı: 859 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18