banner8

banner6

banner17

01.11.2021, 16:45

İmalatçı girişimcilere kuruluş aşamasında can suyu

KOSGEB, belirlediği sektörlerde imalatçı girişimcilerin kurduğu yeni işletmelerin hayatta kalma oranının arttırılmasını sağlamak amacıyla uygulamaya koyduğu İleri Girişimci Destek Programı kapsamında girişimcilere önemli destekler sunuyor. 
Bu desteklerden faydalanmak isteyen girişimci adayı işletmesini açmadan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni tamamlamak zorunda. Eğitimin akabinde resmi kuruluş işlemlerine başlayabilen girişimci, işletmesinin kuruluşunu takip eden bir yıl içinde bir proje dahilinde bağlı bulunduğu KOSGEB Başkanlığı’na online başvuruda bulunursa destekten faydalanabiliyor. 2019 öncesi KOSGEB tarafından akredite edilen eğitmenler tarafından verilen girişimcilik eğitimleri, artık online verilmekte; girişimci adayları bilgisayarları başında eğitimlerini tamamlayabilmektedirler. 
Destek programı kapsamında; kuruluş desteği, performans desteği, makine-teçhizat ve yazılım desteği, mentörlük, danışmanlık ve işletme koçluğu desteği ve sertifika desteği sağlanmakta. Üst sınırı 375.000 TL’ye kadar olan destek programında girişimcinin yapacağı yatırıma göre alacağı destek miktarı değişim gösterebiliyor. Kuruluş desteği kapsamında üst sınır 10.000 TL, çalıştırdığı personele göre değişen performans desteği 50.000 TL, makina teçhizat ve yazılım desteği ise 300.000 TL’ye kadar ulaşabiliyor. Verilen destekte işletmenin faaliyet konusu da önem arz etmekte. Düşük teknolojili bir faaliyet konusunda makina, teçhizat ve yazılım desteği 100.000-TL iken orta yüksek teknolojili bir faaliyet konusunda 200.000 TL, yüksek teknolojili bir faaliyet konusunda ise 300.000 TL oluyor. Girişimcinin kadın girişimci olması durumunda ise KOSGEB bu noktada pozitif ayrımcılık uyguluyor. Kurum, kadınlarımızı iş hayatına teşvik etmek amacıyla 10.000 TL tutarında ek destek sunuyor. Verilen bu destek hibe niteliğinde olup geri ödemesizdir. Hibe oranı ise makina teçhizat ve yazılım desteği için %75 oranında uygulanmakta. Ancak satın alınacak makina ve teçhizat yerli ve yeni bir makina ise ve ilgili makinanın yerli malı belgesi varsa hibe oranı %90 oranına çıkıyor. 
KOSGEB, hibe programından faydalanacak olan girişimci adaylarından bazı şartları sağlamasını bekliyor. Destekten faydalanacak kişinin öncelikle mevcutta bir işletmesinin olmaması, son üç yıl içinde bir şahıs işletmesinin bulunmaması, yine son üç yıl içinde herhangi bir şirkette %30’dan fazla ortaklığının olmaması, kurulacak olan yeni şirketin bir işin devamı niteliğinde olmaması gerekmekte. Bu koşulları sağlayan, iş kurmak isteyen girişimci adaylarının tek yapması gereken ise online uygulamalı girişimci eğitimini tamamlayıp resmi açılışlarını yapmaları ve akabinde KOSGEB’e başvurmaları. 

Yorumlar (0)
banner14
19
açık
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?