banner8

banner13

banner6

Yan sanayi istihdamda kayıp bekliyor

Yan sanayi istihdamda kayıp bekliyor

Gündem 02.06.2020, 00:00 02.06.2020, 00:00
Yan sanayi istihdamda kayıp bekliyor

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ilk anlarından itibaren düzenlediği anketlerle otomotiv tedarik sanayisinin nabzını tutan TAYSAD, dördüncüsünü gerçekleştirdiği Koronavirüs Etki Araştırması’nın sonuçlarını paylaştı.Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Alper Kanca: “TAYSAD olarak, hükümetin erkenden hayata geçireceği birtakım desteklerle olası olumsuz senaryoların engelleneceğine inanıyoruz. Bu kapsamda, iç pazarı hareketlendirecek vergi düzenlemelerinin bir an evvel yapılması ve kamu bankaları aracılığıyla yerli araç satışının desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı. Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ilk anlarından itibaren düzenlediği anketlerle otomotiv tedarik sanayisinin nabzını tutan TAYSAD, dördüncüsünü gerçekleştirdiği Koronavirüs Etki Araştırması’nın sonuçlarını paylaştı.TAYSAD üyesi firmaların katılımıyla gerçekleşen anket, otomotiv endüstrisinin üretime yeniden dönüşü, yıl sonu beklentileri ve karşılaşılması muhtemel problemlerle ilgili önemli verileri ortaya koydu. Ankete göre, 1 Haziran’dan itibaren tedarik sanayinde “komple duruş” eğilimi sona eriyor. Üyelerin yüzde 59’u 21 Haziran tarihine kadar kısmi çalışma düzenini sürdüreceğini belirtirken, sosyal mesafeli normal çalışma düzeninin ise haziran ayında yüzde 40’ın üzerine çıkması bekleniyor. TAYSAD’ın anketi, kısmi çalışma yapan tedarik sanayicilerinin üretim hacimlerinde haziran ayından itibaren artış görüleceğini de ortaya koydu. Buna göre, tedarik sanayicileri, mayısta yüzde 50 civarında olan üretim hacimlerinin haziran ayı ile birlikte 60’ların üzerine çıkacağını tahmin etti.

Kovid-19 salgını, tedarik sanayisinin ciro kaybı ve karlılık oranlarını da önemli oranda etkiledi. Anket sonuçlarına göre, her iki TAYSAD üyesinden birisi, nisan ayında yüzde 55’ten fazla ciro kaybı yaşadığını belirtti. Ankete katılan tedarik sanayicilerinin yarısı, yıl sonu itibarıyla yüzde 25’in üzerinde ciro kaybı yaşayacakları öngörüsünde bulundu.

Öte yandan, katılımcılar, yıl sonunda vergi öncesi karlılıklarına ilişkin düşüş oranını yüzde 40 ve üzerinde hesaplarken, yüzde 11’i ise zarar edeceklerini belirtti. İstihdam kaybı yaşanabilir Ankette, otomotiv tedarik sanayisinin aldığı önlemler ve bu önlemlere bağlı olarak istihdam sayısında yaşanabilecek küçülmelerle ilgili verilere de yer verildi. Ankete katılan tedarik sanayicilerinin yüzde 91’i Kovid-19’un neden olduğu etkiler sebebiyle öncelikle genel giderleri azaltmaya odaklandığını belirtti.

Katılımcılar ayrıca, bu dönemde alacakları önlemleri; yatırımların azaltılması ya da tamamen durdurulması, personel giderlerinin düşürülmesi ve ilave borç alınması olarak sıraladı. Ankete katılan tedarik sanayicileri, pandeminin yarattığı iş kaybı nedeniyle çalışan sayısında azalmaya gidilebileceğini aktarırken, yıl sonuna kadar mavi yaka çalışanlarında yaklaşık yüzde 15, beyaz yaka çalışanlarında ise yüzde 9 azalma olabileceğini belirtti.


Sayı: 1253 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?