banner8

banner13

banner6

“Üretime ve ticarete odaklandık”

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Mart Ayı Meclis ve Müşterek Komiteler Toplantısı gerçekleştirildi. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Oda olarak işletmelerin ve çalışanların sağlıklı ve güvenli ortamda üretime ve ticarete yeniden odaklanmasını amaçladıklarını belirterek, sektörlerin tüm taleplerinin takipçisi olmaya devam edeceklerini söyledi.

Gündem 06.04.2021, 01:53
“Üretime ve ticarete odaklandık”

Bursa iş dünyasının çatı kuruluşu BTSO’nun Mart Ayı Meclis Toplantısı ve Müşterek Komiteler Toplantısı, online platformda meclis ve komite üyelerinin katılımıyla düzenlendi. Başkan Burkay, küresel salgınla mücadelede 1 yılı aşkın bir sürenin geride kaldığını söyledi. Döviz kurlarındaki yüksek volatilite, çift haneli faiz ve artan enflasyonun sadece ihracatçıları değil, tüm sektörleri zorladığını belirten İbrahim Burkay, “İç pazarda başta yeme – içme sektörlerimiz olmak üzere hizmetler alanında faaliyet gösteren firmalarımız, devletimizin uygulamaya aldığı destek paketleriyle ayakta kalma mücadelesi veriyor. Üyelerimizden gelen tüm sorunları, görüş, öneri ve talepleri, TOBB başkanımıza, ilgili Bakanlarımıza ve sayın Cumhurbaşkanımıza aktardık.” dedi.


“Dayanışma ruhuyla zorlukları aşacağız”
“Milli birlik ve dayanışma içinde bu zorlukları hep birlikte atlatacağız” diyen Başkan Burkay, iş dünyasının destekleriyle BTSO üyelerinin sıkıntılarına çözüm üretirken, işletmelerin üretim potansiyelini ve rekabet gücünü korumayı hedeflediklerini vurguladı. Oda olarak yapılan girişimler sonucunda devletin, firmalara başta kısa çalışma ödeneği olmak üzere, vergi indirimleri, finansman ve istihdam destekleri ile kira yardımları gibi birçok konuda destek paketleri hazırladığının altını çizen Burkay, şöyle konuştu: “Firmalarımız kazanımlarını, değişen koşullar karşısında yenilenen ihtiyaçların güçlü istişare kültürüyle ve dinamik bir şekilde açıklanan paketler sayesinde koruyabildi.  BTSO olarak işletmelerimizin ve çalışanlarımızın sağlıklı ve güvenli ortamda üretime ve ticarete yeniden odaklanmasını amaçladığımız bu süreçte, çalışma izinlerinden devlet desteklerine kadar sektörlerimizden gelen tüm taleplerin takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

 
“İmkanlar Oda üyelerine de sunulmalı”
Başkan Burkay, “Salgında yaşanmaya başlanan üçüncü dalganın etkisi ile kapatmalar ve kısıtlamalar devam etmektedir.  Bu nedenle işletmelerimiz ve çalışanlarımız için koruma kalkanı niteliğinde olan kısa çalışma ödeneği uygulamasının en azından yılsonuna kadar sürdürülmesini bekliyoruz. Salgın nedeniyle oluşan koşullar içinde faaliyetini devam ettirmesine rağmen mali durumu bozulan ve işletmesini idame ettirecek gelir sağlayamayan işletmeler; mücbir sebep kapsamına alınmalı ve tahakkuk eden vergi borçlarının kapatılması, ertelenen muhtasar, SGK prim ve KDV’lerin alınmaması sektörlerimizin talepleri arasında. İhracatçı firmalarımızın en önemli destek mekanizmaları arasında bulunan Eximbank için firma limitlerinin artırılması ve kredi vadelerinin uzatılmasını bekliyoruz. Esnaf ve sanatkarlara tanınan yapılandırma, faizsiz taksit erteleme gibi imkanların Oda üyesi işletmelerimize de sağlanmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

Çözüm odaklı yaklaşım
BTSO Meclis Başkanı Ali Uğur, Odanın pandemi dönemde sektörlerin önündeki engelleri kaldırmak adına gayret gösterdiğini belirterek, “Salgının ortaya çıktığı ilk günden bu yana yönetim kurulumuz, meclis ve komite üyelerimiz bu hususta önemli çalışmalar yürütüyor. 
Üretimi ve ticareti yeniden hızlandırmaya yönelik istişare toplantıları düzenliyoruz. Odamız çözüm odaklı bir anlayışla iş dünyamızın taleplerinin takipçisi olmaya devam edecek” şeklinde konuştu.
 

Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?