banner8

banner11

Türkiye ekonomide yeni döneme odaklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan video konferans aracılığıyla gerçekleştirilen toplantıda dünya ile birlikte Türkiye’nin de yeni bir döneme girdiğine değinerek, ekonomide reform ve yatırım vurgusu yaptı. Erdoğan, “Yüksek faizin nelere mal olduğu ortada.

Gündem 23.11.2020, 20:37 23.11.2020, 20:37
Türkiye ekonomide yeni döneme odaklandı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan video konferans aracılığıyla gerçekleştirilen toplantıda dünya ile birlikte Türkiye’nin de yeni bir döneme girdiğine değinerek, ekonomide reform ve yatırım vurgusu yaptı. Erdoğan, “Yüksek faizin nelere mal olduğu ortada. Bizim bu noktada çok daha dikkatli olmamız lazım. Yüksek faize yatırımcımızı ezdirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

“İhtiyaç duyulan destek paketini hayata geçirdik”
Yüksek faizden arındırılmış, istihdamdan finansmana, özellikle nakit akışından teşviklere kadar ihtiyaç duyulan çok sayıda destek paketini hayata geçirdiklerini belirten Erdoğan, bugüne kadar uygulanmış en büyük kredi paketleri, Kredi Garanti Fonu kefaletleri ve istihdam teşviklerinin de bu dönemde başlatıldığını dile getirdi.Salgından olumsuz etkilenen onlarca sektörde vergi ve primleri 6 ay ertelediklerini anlatan Erdoğan, birikmiş kamu alacaklarına uzun vadeli yapılandırma getirdiklerini, bununla ilgili kanunun da Mecliste kabul edildiğini anımsattı. Türkiye’nin önümüzdeki dönemde üretime, yatırıma, istihdama ve ihracata odaklanması gerektiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, piyasa ekonomisi anlayışla rekabeti esas alan şeffaf ve öngörülebilir politikalarla Türkiye’yi kalkındıracaklarını söyledi.

“Yılı pozitif büyümeyle bitireceğiz”
Eylül ayında gelen öncü verilerin üçüncü çeyrek için umut verici olduğunu ifade eden Erdoğan, “Eylül ayında sanayi üretimimiz hem aylık hem de yıllık bazda artarak önemli bir başarıya imza attı. Verilere bakıldığında üçüncü çeyreği güçlü bir büyümeyle kapatacağımız artık kesinleşmiş oldu” dedi.Salgının yol açtığı ve halen devam eden kimi zorluklara rağmen yılı da pozitif büyümeyle bitireceklerine inandığını ifade eden Erdoğan, “Fiyat istikrarını ve finansal istikrarı birlikte sağlayacağız. Bunun için enflasyonla mücadele de en önemli önceliğimizdir. Hedefimiz bir an önce tek haneli enflasyon rakamlarına ulaşmaktır. Mali disiplini koruyarak, kamu finansman kalitesini artırarak, yapısal ve mikro reformları hayata geçirerek, değişim çizgimizden sapmayarak büyüme ve istihdam odaklı bir anlayışla yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ise yaptığı konuşmada, iş dünyasının pandemi döneminde taleplerinin hayata geçirilmesinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

Hisarcıklıoğlu’ndan yeni dönem vurgusu
Dünyada yeni dengelerin kurulduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin hem salgın sonrası döneme hazır olması hem de yatırımcılara güven verecek bir program tasarlaması gerektiğine vurgu yaptı. Fiyat istikrarı, finansal istikrar ve makroekonomik istikrarla Türkiye, tempolu büyüme sürecini yeniden yakalanacağını söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Yatırımların, üretimin ve istihdamın artmasında ön koşul, istikrardır, güvendir ve geleceğe dair belirsizliklerin azalmasıdır. Bunun yolu da fiyat istikrarıdır. Enflasyonla mücadele, döviz kurlarında da istikrar gerektirir. Fiyatların ve kurların devamlı arttığı bir ortam, iş yapma iştahını azalmakta, üretim ve yatırım kararlarını olumsuz etkilemektedir. Dolayısıyla döviz kurlarında istikrarın sağlanması da önem arz etmektedir” dedi.

Yorumlar (0)
10
açık
banner12