banner34

banner50

banner6

'Türk otomotiv endüstrisi ülkemizin parlak geleceği

"Türk otomotiv endüstrisi ülkemizin parlak geleceği

Gündem 22.02.2010, 22:00 22.02.2010, 22:00
'Türk otomotiv endüstrisi ülkemizin parlak geleceği
"Türk otomotiv endüstrisi ülkemizin parlak geleceği

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ile TİM Başkanı Mehmet Büyükekşinin de katıldığı ve açılış bölümünde UİB Koordinatör Başkanı ve UTAYSİB Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Sünnelinin de konuşma yaptığı TAYSAD Genel Kurulunda, Bosch Sanayi ve Ticaret AŞ ile Aktaş Group değişik kategorilerde birincilik ödülü aldı.
Otomotiv sektörünün Türkiyenin ekonomisine yön veren bir sektör olduğunu ifade eden Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, "Birçok dünya ülkesi bu krizden ağır yaralar aldı. Ülkemizin ihracatında ve üretiminde de birtakım azalmalar oldu ama bundan en çok etkilenen sektör otomotiv oldu. 2009 yılında Türkiyede otomotiv üretimi yüzde 24, ihracatı ise yüzde 30 civarında azaldı. Kriz döneminde otomotiv sektörünün ayakta kalması için birçok destek uyguladık. Yaptığımız destekler neticesinde istihdam sınırını bir seviyede tutmayı başardık dedi.
Otomotiv ana ve yan sanayisine uygulanan desteklerle krizin etkilerini azalttıklarını söyleyen Ergün, "Sanayi eğilimlerinde artış gözlüyoruz. Güçlü bir yan sanayisi olan Türkiye, Brezilya otomotiv piyasasına mutlaka girmeli. Brezilyada yan sanayide çok önemli bir pazar mevcut ve bu pazarı bir fırsat olarak değerlendirmeliyiz diye konuştu.
Ekonomik krizlerin en önemli tetikleyicilerinin birinin, psikolojik faktörler olduğunu hatırlatan Ergün, "Sanayicinin, işadamının motivasyonunu düşürücü mesajlar vermeye kimsenin hakkı yok. Bir ışığın göründüğü zamanda da arkadaşlarımıza moral vermeyi ihmal etmeyelim. 2010 yılından itibaren Türkiye hızlı büyüme trendine girecek. Dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri olacağız. Fırsatlar hazırlıkları olanlar için fırsattır. Hazırlığı olmayanlar için fırsat yoktur dedi.
Otomotivde eski teknolojiyi kaçırdıklarını ancak yeni teknolojiyi kaçırma lüksü olmadıklarını belirten Bakan Ergün, kriz sonrasında yeni dünya düzeni olacağını ve Türkiyenin de burada söz sahibi olması gerektiğinin altını çizdi.
NİTELİKLİ ARA ELEMAN YETİŞTİRECEĞİZ
Genel kurul toplantısında Bursa otomotiv ana ve yan sanayi ile ihracatçıları temsil eden UİB Koordinatör Başkanı ve UTAYSİB Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Sünneli, otomotiv endüstrisi dünyanın parlayan yıldızı ve Türkiyenin parlak geleceği olduğu gerçeğinin önemine değindi.
İletişimin dışında eğitime ve sanayiye çok büyük derecede yatırım yaptıklarını dile getiren Sünneli, "Eğitime yaptığımız yatırımın en önemli göstergesi ve Türkiyede tek olan UTAYSİB Anadolu Otomotiv Teknik Lisesidir. Otomotiv sektörünün en büyük sıkıntısı olan nitelikli ara eleman sıkıntısını bu şekilde hafifletmeyi amaçlıyoruz dedi.
BOSCH VE AKTAŞA ÖDÜL
Yapılan konuşmalardan sonra 2009 yılında en çok ihracat yapan, patent-faydalı model tasarımı tescil ettiren ve eğitim faaliyeti gerçekleştiren firmalar ödüllendirildi.
Bu bölümde 2009 yılında TAYSAD üyeleri arasında en fazla ihracat gerçekleştiren firmalar arasında birincilik ödülü Bosch Sanayi ve Ticaret AŞye verildi.
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergünün verdiği ödülü Bosch adına Herman Butzh aldı.
2009 yılında patent-faydalı model tasarımı tescil ettiren firmalar arasındaki birincilik ödülü de Aktaş Groupa verildi.
Sanayi ve Ticaret Bakanı Müsteşarı Yavuz Cabbarın verdiği ödülü, Aktaş Group adına Satış Pazarlama Grup Yöneticisi Armağan Tişli aldı.

Sayı: 720 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18