banner8

banner6

banner17

TİM - THY işbirliği ihracatı uçurdu

TİM Başkanı İsmail Gülle, THY ile imzalanan işbirliğinin ihracatçılara ciddi avantajlar sağladığını söyledi. Gülle, “Yaşanan lojistik sıkıntılara rağmen, mart ihracat rakamlarında güzel bir sürpriz yapacağız” dedi.

Gündem 22.03.2021, 20:21 22.03.2021, 20:21
TİM - THY işbirliği ihracatı uçurdu
TİM Başkanı İsmail Gülle, THY ile imzalanan işbirliğinin ihracatçılara ciddi avantajlar sağladığını söyledi. Gülle, “Yaşanan lojistik sıkıntılara rağmen, mart ihracat rakamlarında güzel bir sürpriz yapacağız” dedi. Bu yıl 43’üncüsü düzenlenen İş’le Buluşmalar Toplantısı iş dünyasının önemli isimlerini bir araya getirdi. Toplantıya katılan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ile Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan ihracat, üretim ve dijitalleşmeyle ilgili önemli açıklamalarda bulundular. Toplantıda konuşan TİM Başkanı İsmail Gülle, Türkiye’deki ihracatçıların salgın döneminde dijital dönüşüme hızlı uyum sağladığına dikkat çekti Gülle, TİM olarak bu dönemde tüm işleri dijital platforma taşıdıklarına değinerek, 60 sanal ticaret heyeti ve 10 civarında sanal fuar düzenlediklerini söyledi.
“Hava kargoculuğu büyük avantaj sağlıyor”
Konuşmasında, lojistiğin ihracat için önemine vurgu yapan Gülle, hava kargonun rekabette sunduğu avantajlardan bahsetti. Gülle, “THY ile imzaladığımız hava kargo protokolü kapsamında 36 ülkede yüzde 40’a varan oranlarda indirim sağlanıyor. Bu indirim oranı ülkelere göre değişiyor. Bu anlaşma, hedef pazara ürünlerimizi ulaştırma konusunda bize ciddi avantaj sağlıyor” dedi. Gülle, bu yıla ihracatta iyi bir başlangıç yaptıklarını söyleyerek, “Mart ihracat rakamlarında da güzel bir sürpriz yapacağız. Çok güzel, müthiş bir rakam çıkacak. Bunları büyük lojistik sıkıntılara rağmen yapıyoruz” diye konuştu.
KOBİ’ler dönüşümde destek bekliyor
Toplantıda konuşan TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan da KOBİ’lerin Yeşil Mutabakat’ konusunda açıklamalarda bulundu. Turan, “KOBİ’ler, düşük karbonlu ekonomiye geçişte, kaynak verimliliği ve döngüsel ekonomi uygulamaları ile yeşil dönüşümün katalizörü olma potansiyeli de taşıyor. Dijitalleşme gibi yeşil dönüşüm de KOBİ’lerin rekabetçiliğinde önemli bir kaldıraç. KOBİ’lerin dijital ve yeşil dönüşüm yolculuğuna rehberlik edecek politikalar, süreci hızlandıracak destek ve teşvikler ile birlikte ele alınmayı gerekli kılıyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
banner14
18
kapalı
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?